| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa ma pregătesc pentru spovedanie si daca Dumnezeu si preotul va îngădui si pentru Sf. Împărtășanie? Am probleme de sănătate destule și vreau sa ma spovedesc și sa ma împărtășesc neapărat dar vreau sa fiu și vrednic de a lua Sf.Impartasanie.Cum sa reușesc sa fiu vrednic sa ma împărtășesc? Îmi doresc mult ca Sf.Impartasanie sa fie spre împăcarea mea cu Dumnezeu, spre iertarea și spre sănătatea mea si vreau sa știu cum trebuie sa ma pregătesc si ce trebuie sa fac înainte și ca să nu iau Sf.Euharistie cu nevrednicie ci sa îmi fie spre ajutor.Am mare nevoie de Dumnezeu.Sunt de confesiune crestin ortodox și asa vreau sa rămân.Deci cum pot sa ma impac cu Dumnezeu și sa pun început bun întru picainta și credința? Am amânat mult sa ma spovedesc și împărtășesc, nu am mai facut-o de 10 ani și am nevoie ca sunt păcătos, trist și bolnav, am nevoie de Dumnezeu.Imi doresc mult sa ma împărtășesc mai ales și sa încep o viata noua întru Hristos. Sper ca Dumnezeu sa ma ajute sa reușesc asta.

Răspuns Câştigător
| Parakeets a răspuns:

Sănătate multă în primul rând!

La spovedanie cel mai bun comportament pe care trebuie să-l ai este să fii smerit și sincer. Orice spovedanie nu mere fără sinceritate. La noi la ortodocși se spune așa "Că pentru a fi iertat de Dumnezeu, trebuie să fie mărturisit și lepădat."

Sfatul meu personal ar fi să spui tot ce ai pe suflet, să găsești clar un preot la care nu te duci să expui cu liniuță niște păcate ci și un duhovnic la care îți descarci oleacă sufletul. Dar clar să expui doar cum vezi tu viața și clar să ai tăria de a vedea și admite ce ai făcut tu rău. La spovedanie nu te duci ca să "bârfești" pe aproapele tău (deși asta cam facem toți la spovedanie azi) ci te duci să chiar admiți și asumi ce ai făcut tu de-a lungul existenței tale. Acum mai e o chestie că poate tu consideri că acel ceva era un rău necesar sau pur și simplu nu-l vezi ca pe un rău (și sincer în ce societate suntem azi, fără o doză de răutate, păi cam pierim) deci da, poate ție nu ți se pare, dar ideea este că dacă e un rău în fața Lui, atunci e clar că acolo zace un mic păcat. De aceea sfatul meu ar fi ca înainte de spovedanie să te analizezi oleacă și să vorbești mult cu tine, dar și cu Domnul. Dacă îl rogi, El îți va arăta toate păcatele și relele tale.
Cât de împărtășanie, el, preotul va decide ce și cum. Dacă el decide că ești vrednic, o vei primi. Dacă nu, îți va da Canon și rugăciune multă, poate și oleacă de post. Însă după ținerea acelor rânduieli, tot te va împărtăși.
Succes și Doamne ajută!

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Aduce multă fericire în suflet dacă în fiecare zi ne punem pe genunchi și ii mărturisim personal lui Dumnezeu tot ce a greșit, tot ce ne apasă cinstiinta, sa - i spunem și ce regretam ca nu am făcut. "Dacă ne mărturisim păcatele El este credincios și drept ca să ne ierte păcatele și sa ne curareasca de orice nelegiuire. 1Ioan 1.9.

| CiobotaruValentin a răspuns:

Salut.
Dacă găsești duhovnicul potrivit și pui început bun în orice faci, Dumnezeu vede dorința ta și face în așa fel să te poți întâlni cu El prin Sfânta Taină a Împărtășaniei!
O zi frumoasă!

| Torahh a răspuns:

Degeaba te spovedesti si impartasesti daca nu cunosti legea Domnului si o vei incalca iar si iar si probabil iti vei gasi sfarsitul astfel.
Trebuie sa cunosti legea Domnului si caile Lui. Este scris sa nu ne incredem intru totul in om. Deci va trebuii nu sa asculti un preot care iti zice ce e bine si ce e rau, ci va trebuii sa citesti biblia ca sa iti ramana intiparit in tine informatia dupa care sa te ghidezi in viata.