| anonim_4396 a întrebat:

Când Preasfânta Treime a fost la Stejarul Mamvri, iar Avraam le-a adus vițelul cel mai gras spre hrană, Sfânta Treime a mâncat din vițel?

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu a fost Sfanta Treime, ci doar Domnul Hristos insotit de doi ingeri. (a se citi tot capitolul 18 si inceputul capitolului 19 din cartea Geneza).
Domnul Hristos S-a oprit la Avraam insotit de doi ingeri, in drumul Sau catre cetatile Sodoma si Gomora.

"Domnul i S-a aratat la stejarii lui Mamre, pe cand Avraam sedea la usa cortului, in timpul zadufului zilei.
Avraam a ridicat ochii si s-a uitat: si iata ca trei barbati stateau in picioare langa el. Cand i-a vazut, a alergat inaintea lor, de la usa cortului, si s-a plecat pana la pamant.
Apoi a zis: "Doamne, daca am capatat trecere in ochii Tai, nu trece, rogu-Te, pe langa robul Tau.
Ingaduie sa se aduca putina apa, ca sa vi se spele picioarele; si odihniti-va sub copacul acesta.
Am sa ma duc sa iau o bucata de paine, ca sa prindeti la inima, si dupa aceea va veti vedea de drum; caci pentru aceasta treceti pe langa robul vostru." "Fa cum ai zis", i-au raspuns ei.
Avraam s-a dus repede in cort la Sara, si a zis: "Ia repede trei masuri de faina alba, framanta si fa turte."
Si Avraam a alergat la vite, a luat un vitel tanar si bun si l-a dat unei slugi sa-l gateasca in graba.
Apoi a luat unt si lapte, impreuna cu vitelul pe care-l gatise, si l-a pus inaintea lor. El insusi a stat langa ei, sub copac, si le-a slujit pana ce au mancat." (Geneza.18:1-8)
https://old.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/18/

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns:

In Tora scrie ca era YHWH si doi malakim, in niciun caz sfanta treime cum au modificat crestinii.Si au mancat un vitel, azime, unt, lapte, s-au spalat si coincidenta Sara a ramas insarcinata.