| Steregoi a întrebat:

A mancat Dumnezeu insusi din vitelul pregatit de Avraam?

25 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Chiar INCA nu ai inteles ca Dumnezeu nu ESTE om? Jerfele inchinate lui Dumnezeu erau mancate de preoti si de cei care aduceau jerfele impreuna cu familia si cei saraci.

| mentholinks a răspuns (pentru danut):

Din Biblie reiese ca Dumnezeu a mancat din vitelul pregatit de sluga lui Avraam cand a venit cu doua ajutoare sa nimiceasca Sodoma si Gomora.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Dumnezeu Tatal nu a fost niciodata pe terra, daca ar fi fost planeta ar fi disparut, Domnul Isus Hristos a fost cel care a vizitat pe Avraam.

Răspuns utilizator avertizat
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Tu chiar nu intelegi simbolistica jertfei, asa-i.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru Ionut1492):

E posibil sa fi fost un inger care vorbea in numele lui Dumnezeu sau prin care vorbea Dumnezeu. Stii cum e, cand e vorba de Dumnezeu se poate intampla orice lucru extraordinar pentru ca Dumnezeu este atotputernic. Omul a ajuns sa poata sa faca androizi care sa-i tina locul la o conferinta in timp ce el sta undeva in pat la mii de kilometrii departare cu un laptop prin care sa manevreze androidul. Adica un fel de papusa Android manevrata de la distanta. In cazul ingerului, e posibil ca Dumnezeu ii soptea la ureche ingerului ce sa vorbeasca in timp ce Dumnezeu era la miliarde de ani lumina departare. Urechile ingerului puteau servi drept microfoane stereo. laughing

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Ionut1492):

Mai frate dar aici e destul de clar! Citeste si tu biblia aia daca ai una!

| Steregoi explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

E posibil sa fi fost Cristos, in existenta lui preumana dinainte de a se naste ca om din fecioara Maria, pentru ca Cristos este "cuvantul lui Dumnezeu". Se pare ca Cristos a fost cu evreii in cei 40 de ani prin pustiu cu Moise.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru Ionut1492):

Pot fi construiti androizi ca sa manance si vitei si in burta lor sa fie un recipient unde se aduna mancarea inghitita. In burta unui Android se poate monta o masina de tocat carne si un piston care sa impinga prin rect prin mate ( furtune din plastic ) afara carnea tocata. Poate sa aiba un matz mai gros care cand se umple robotul sa se ceara sau sa mearga la o toaleta si sa se ca ce. Cu bautura la fel, i se poate monta o besica sau un balon din cauciuc care cand se umple se duce la toaleta si se pi se. Vezi? Ti-am proiectat deja un Android care poate simula tot ceea ce face omul in materie de alimentatie. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru Ionut1492):

I-a facut maciuca tare lui Avraam si lui Sara i-a revitalizat instalatia de reproducere umanoida.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Ionut1492):

Bine, dar daca zici ca ai citit biblia toata m-ar mira sa nu sti.
In primul rand, de ce era nevoie ca evreii sa aduca jertfe? Pai din cauza ca de la Adam incoace a intrat pacatul in lume iar ei toti ereau pacatosi. Pentru iertarea pacatelor era necesara moartea unui animal(miel, berbec, tap, oaie, etc.) fara cusur pentru ca mielul reprezenta pe Hristos care era fara pacat. Pentru Iertarea pacatelor lor trebuia sa moara cineva fara pacat si de aceea se aducea mielul ca jertfa. Dupa ce Isus a murit pe cruce pentru pacatele tuturor n-a mai fost nevoie de asta asa ca sistemul preotesc trebuia sa se fi terminat de mult si sa apara cel pastoral. D-zeu nu manca mielul, el era un simbol pe care li-l daduse D-zeu ca sa fie iertati de pacate pana la venirea lui Isus. Acum percepi?

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru Ionut1492):

Inventezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru Ionut1492):

* Dumnezeu nu manca jertfele nestiutorule! Vorbesti despre ce nu stii. Pentru orice pacat cineva trebuie sa moara sau isi pierde viata. Cristos a murit in carne in locul credinciosilor si cunoscatorilor care se intorc la Dumnezeu. Fiindca Cristos este viu in spirit el prezinta valoarea jertfei sale mereu inaintea lui Dumnezeu si mijloceste astfel pentru cei ce aleg sa se intoarca la Dumnezeu. Tu iti bati joc de jertfa lui Cristos si de jerfele care se aduceau in Israelul antic. Nu cred ca poti spera la ceva bun facand astfel. Iti faci rau singur cu vorbele astea. Tu nu cauti nici un adevar. Umblii cu minciuni si denaturari la fel ca Diavolul. Si Diavolul cunoaste ce scrie in Biblie dar cauta sa denatureze sensul scripturii asa cum a facut cu Eva si cu restul oamenilor si la fel a facut si cu Cristos in pustiu. Tu nu accepti adevarul si sensul corect a ceea ce este scris in cuvantul lui Dumnezeu sfanta scriptura. Vii cu inventii si cu batjocuri. Sa nu te asteptii la bine facand ceea ce faci acum. *

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru Ionut1492):

Cine citeste printre randuri ca tine nu stie nimic pentru ca printre randuri e foaia alba nescrisa. Cu capul gol, fara cunostinte, scrie mana fara cap.

Dumnezeu a facut bine ca i-a omorat pe aia.

Ai vrea tu sa nu omoare Dumnezeu pe nimeni. Va omori la Armaghedon Dumnezeu cum taie cineva miristea. Pamantul va fi plin de cadavre. Apoi vor manca pasarile din trupurile lor moarte. Apocalipsa 19.

In plus se moare pe pamant la greu pentru ca Dumnezeu nu intretine corpurile pacatosilor la nesfarsit. De aceea toti suntem muritori in lipsa adica Dumnezeu lasa oamenii sa moara. Si bine face Dumnezeu pentru ca meritam toti.

| tannoysound a răspuns:

Dumnezeu cat timp a locuit in miljocul poporului sau le-a cerut jertfa un miel la mic dejun si altul la cina in fiecare zi.
Si totul stropit bine cu vin.
Daca e jertfa, pai jertfa sa fie.
Minte de zeu de doi bani.