| MrsDraguttza a întrebat:

Cand studiam poruncile l-am intrebat pe proful de religie daca icoana este un chip cioplit
El a spus ca nu ne inchinam la imaginea picatat ci nla lemnul sfant
Eu ec sa mai inteleg?
Si cum poate sa fie lemnul sfant
L-am intrebat si mi-a spus ca il sfinteste preotul cu apa sfintita
Dar cum poate sa fie apa sfantita?
nimic dupa pamantul acesta nu e sfant
Nimeni si nimic
Doar Dumnezeu
Eu stiam ca daca te inchini la orice e pe pamant, sub pamant si in cer este pacat
Si in plus cu sfinti... nu stiu ce sa zic!
De ce va inchinati al ei?

A spus cumva Isus Maria, Ilie, Pavel sunt calea, adevarul si viaat?
Ce venimk la Petru si el ne mantuieste?
Adevarat este slujitorul lui dumnezeu dar nu trebuie sa ne inchinam lui
Chiar Petru a a spus-o

Daca ar putea sa-mi explice cineva as fi recunoscatoare...

Răspuns Câştigător
| XxLorenaxX a răspuns:

Tot ce ai spus este adevarat nu trebuie sa te inchini la icoane sau la pavel, Ilie, Maria, Petru ci doar lui Isus, Duhul Sfant, Si tatal atat sa te inchini la icoane reprezinta incalcarea porunci a doua

15 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Draga mea, raspunsul il gasesti in Biblie ce vrei mai mult de atat? Nu se intelege, este atat de clar si de evident de ce sa rastalmacim cuvintele cand scrie negru pe alb:
Deuteronomul 5:8. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant sau in ape sub pamant.
9. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti, caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc faradelegea parintilor in copii pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc;

| Esperança a răspuns (pentru Esperança):

Si se inchina la sfinti pentru ca zic ca ei sunt mijlocitorii nostri, insa Biblia zice altceva in 1 Timotei 2: 5. Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos,
6. care S-a dat pe Sine insusi ca pret de rascumparare pentru toti; faptul acesta trebuia adeverit la vremea cuvenita.

Si nu inteleg ca odata ce un om moare, el rupe legatura cu pamantul si cu oamenii de pe el, ei nu mai vad si nu mai aud si din cauza aceasta duc pe multi in ratacire si nu intra nici ei in imparatia Cerurilor si nici pe altii nu ii lasa.
Nu te lasa purtata de ce auzi ci deschide Scriptura acolo este adevarul, nu la oameni!

| Urzi23 a răspuns:

Din cite mai tin eu minte chestia cu Sf Icoane era de mult transata, dar se mai scoala cite un adormit si deschide acest subiect, ba din contra vad ca apare si apa Sfintita bagata la mijloc, pai ia sa faci tu de bine sa iei Sf Scriptura si prin VT gasesti ceva vis a vis de apa Sfintita sa ii intrebi pe evrei ce era cu apa aceia sfintita prin cortul lor sfint, daca tu nu te poti deranja sa citesti si sa afli cine sfintea apa.
Cit despre chestia cu inchinatul aici esti in mare greseala noi ne Rugam la Sfinti ca prin rugaciunile lor sa fie mijlocitori si pentru noi. O sa sara lumea buna cu gura mare ca vezi doamne Sfintii sunt morti, pai stai asa ca eu tin minte ca pe undeva scrie Eu sunt Dumnezeul lui Israel al lui Avraam si al lui Isac si al lui Iacov si unii din ei erau de mult dusi dar tot omul stie ca Dumnezeu este al celor vii. Tot prin Dumnezeiestile Scripturi parca un Sf Apostol spune sa ne rugam unii pentru altii.Acum te intreb de ce sa nu ma rog eu la un Sfint sa fie mijlocitor pentru mine cu rugaciunile lui pe linga Bunul Dumnezeu. Parca tot prin Sf Scripturi scrie "Fericit Domnul intru Sfintii sai " si mai gasesti girla de citate pe la Apocalipsa vis a vis de Sfinti. Eu sincer sa fiu cind ma duc la Sf Biserica trec si pe la pupatul Icoanelor si nu iau guturai si nici pagin nu ma simt si tot ma iubeste Bunul Dumnezeu.
Eu zic sa te faci om de treaba si la culcare sa spui Tatal Nostru si sa te insemni cu Sf Cruce si nu uita sa multumesti "ca numai unul a multumit si acela era de alt neam "

| MrsDraguttza explică (pentru Urzi23):

Ce religie esti
eu sunt penticostala si al penticostali nu pupam icoanele
cine stie cine le-a pupat
betivi bolnavi
nu stau sa iau boli
Pe o prietena de amea cand a venit parintele cu pupatul icoanelor pe la poarta...
ea a refuzat si popa i-a dat un milion ca sa o pupe
asta mai e slujba
sa o mituiasca ca sa pupe o amarata de icoana
sau cruce ce era aia

| MrsDraguttza explică (pentru Urzi23):

Eu stiu cum este la ortodoxi ( cred ca esti de religia asta )
Vin caiti la biserica si can ies inceps a injure sa vb urat
Toti sunta sa
Cate va exceptii dar tu nu cred ca esti printre ei
la penticostali cand intram si can diesim ne dam mana, ne spunem : Pacea Domnului...
Cantam, ne rugam pentru bolnavi
Mergtem in lucrare
prin sate la evanghelizari
Ma intteb voi ec cantece cantati la biserica
noi cantam cantece frumoase nu numai cantece lalaite pe care poate sa le cante doar parintele.
Mereti la biserica de Pasti si apoi va intoarceti si reveniti la atitudinea initiala.
Eu nu vreau sa fiu rea dar am pus intrebarea fiindca voiam sa stiu si parerea altora. Oricum stiu ca ortodoxii sunt asa de...
Cerei bani la inmormantari, nu av duceti in vizita la bolnazi...
Faceti si vloi lucrare
O sa vedeti ce sentimente de bucurie o sa aveti
Ascultati predici
Vladimir pustan, florin ianovici, n-ati auzit de ei?

Nu vreau sa par ca va convertesc ca si eu am fost evangheliza si acum sunyt penticostala dar bucuria adevarat este cand canti lui Dumnezeu si cand te rogi lui
De ce va duceti la preot sa va spuneti pacatele
Dumnezeu este prea mae incat sa nu va asculte daca va rugati singuri?
Nu, Dumnezeu va asculta. Oriune si oricand
Pai mie preotul imi dadea ciocolate cand eram mica ca sa pup crucea aai
Ce putere are?
Vindeca bolnavi?
Nu cred...
Asculta macar de curiozitate o predica de a lui vladimir si alui florin si o sa vezi
Macar de curiozitate te rog
si apoi sa critici

http://www.youtube.com/watch?v=55GdsF7RVws
Predica este despre sfintire
O sa vezi cum vedem noi sfintirea

Si aici este un predicator puternic in biserica ortodoxa
Macar pe acesta sa il vezi ca doar este in biserica;)
http://www.youtube.com/watch?v=j4LQYL8_Jz8

Asta este o biserica cu un Parinte mai special
Nu se compara
Daca nu esto ortodox macar uitate la ele
\Doar uita-te
Nu pierzi nimic dar s-ar putea sa castigi
Pace!

| Urzi23 a răspuns (pentru MrsDraguttza):

Vezi ca esti in saptamana mare si nu este bine sa minti, daca ar da Preotii cite 100 de ron la cei care pupa icoane (cred ca era plin de penticostali veneau si penticostalii disidenti ), Romania depasea de mult criza cred ca ajungeam cu mult peste americani. Hai sa fim seriosi nu prea am chef de glume. Vezi sa nu se rupa ceva in tine de atita credinta ca nu poti deoasebi o Sf icoana de o Sf Cruce

| Urzi23 a răspuns (pentru MrsDraguttza):

Eu zic inainte sa scrii sa pui un adult din familie sa citeasca, se vede ca nu ai fost batuta la timp de parintii tai, ca mintea sa urce la cap Umbla vorba prin popor "bataia este rupta din Rai " Nu mai veni tu la mine cu "cioroiul vopsit " ca nu ai gasit musteriul. Numai p,,,,,,,, dau vrabia din mina pe cioroiul din virful plopului cred ca sesizezi diferenta.

| MrsDraguttza explică (pentru Urzi23):

Draga Urzi 23
Mai bine renunt
Se vede ca nu intelegi

| MrsDraguttza explică (pentru MrsDraguttza):

Aaaa, si voiam sa iti mai spun, daca nu am treaba cu icoanele si cu, crucile nu trebuyie sa stiu sa le deosebesc
Oricum stiu
doar am fost ai eu la biserica ortodoxa
Atat voiam sa ma ierti ca am fost nepoliticoasa cu tine
Fiecare tine la religia lui
Sper sa iti gasesti pacea intr-a ta

| protos87 a răspuns:

Icoana este doar mijlocitoare itnre noi si dumnezeu. Cand vorbesc la telefon vorbesc cu persoana de la capatul firului, nu cu telefonul. Asa si cu icoana, este doar o fereastra catre "cer".

| raluk27 a răspuns:

Nu te inchini nici la imaginea pictata, nici la materialul din care este confectionata icoana, ci la persoana reprezentata in icoana (adica Dumnezeu). Daca vrei, poti sa nu te inchini deloc in fata unei icoane. Dumnezeu te asculta oricum, oriunde ai fi.

Răspuns utilizator avertizat
| Danielcristian a răspuns:

Icuanele sunt o uriciune in fata lui Dumnezeu, cine se inchina lor va pierde viata vesnica. Exod 20, porunca 2.
Cei ce detin icoane le trateaza ca fiind sfinte, altfel nu lear avea pe linga pereti. Eu in casa mea am tablouri ilustrate cu peisaje din natura, dar nu vorbesc cu tablorile, si nu ma pun in fata lui ca sa fac o rugaciune, alti da ingenunchiaza, saruta chiar icoana cu maica domnului, ei cred ca fac bine ca se inchina la cineva care e mort. Sper sa-ti fiu de ajutor desi multe raspunsuri aveti aici foarte bune.

| Făgăraş a răspuns:

In primul rand, Iisus se scrie cu doi de " i", nu cu unul singur! Este adevarat ca in Bibilie se spune sa nu te inchini la idoli ( Decalogul ), insa in privinta icoanelor trebuie sa facem o specificatie f importanta! Idolii sunt nascociri ale omului care s-a indepartat de Dumnezeu, ca si cu poporul Israel in pustie cand si-au facut un vitel de aur, pe care l-a distrus Moise cand s-a intors de pe munte! Idolii nu au existat cu adevarat, ci au fost inchipuiri ale omului! de exemplu inchinarea la icoana Mantuitorului nicidecum nu este inchinare la idoli, deoarece Mantuitorul s-a intrupat, a luat firea umneasca, a fost vazut de oameni! la fel si ci sfintii si cu Maica Domnului! Aceste persoane au existat in realitate! si cinstirea se aduce celui care e reprezentat in incoana si nu materialului din care este facut! pai crestinul cand se inchina la icoana, ce spune: slava tie lemnule, sau "Slava Tie Hristoase Dumnezeule"? draga mrsdragutaza, apa devine sfintita prin lucrarea lui Dumnezeu asupra ei prin intermediul preotului! apa nu este sfanta in sine, ci ea devine prin lucrarea lui Dumnezeu! si legat de sfinti si lor le acordam o cinste deoarece prin ei s-a premarit Dumnezeu si au fost oameni care au dus o viata bineplacuta lui Dumnezeu, si m-ai ales pentru aceea ca sunt mijlocitori catre Dumnezeu pentru noi! si ceea ce este f important este aceea ca lor le acordam o cinste infinit mai mica decat aceea pe care noi dam lui Dumnezeu! Invatatura Bisericii Ortodoxe spune f bine ca sfintilor le acordam cinstire ( sau venerare) iar lui Dumnezeu ADORARE! m-as bucura f mult sa mai vb, caci sunt f multe de dixcutat! ai facut f bine ca ai pus intrebarea, id meu este neamtu19vali, te astept cu drag! o zi frumoasa

| NexussZ a răspuns:

@biluta http://adevar.wordpress.com/2007/05/16/dumnezeu-si-mamona/ Uite ce inseamna Mamona nenea biluta.