| Idontcare69 a întrebat:

Cand tin post negru, pot sa beau apa? Stiu ca pe 5 ianuarie se tine post negru, si as vrea sa postesc.

15 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Nu, va trebui sa mori de foame si de sete

| minrest a răspuns:

Negru adica fara apa. Dar poti sa bei la asfintit.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pai daca bei apa nu mai e post negru; acest post se tine pana la inserat orele 17-18, dupa care iei agheazma mare

| MskDesign a răspuns:

Cum puteti crede in prostiile astea aruncate de biserica si religie.Stii ca datorita unui astfel de act iti poti distruge buna functionara a corpului. Pune mana si mananca si lasa postul negru in seama celor care l-au creat si pe care il sustin.Sa moara ei de foame si sa ramana cu probleme.

| ConstantinIordachescu a răspuns (pentru MskDesign):

Fals. Mai studiaza. Postul nu distruge buna functionalitate a organismului! Dincontra! Il dezintoxica. Sunt 4 posturi in an. Postul + metaniile (efort fizic) = sanatate curata atat pentru trup cat si pentru suflet. Intrebati doctorii, nutritionistii!

| MskDesign a răspuns (pentru ConstantinIordachescu):

Postul negru inseamna sa nu mananci.Imi explici si mie ce urmari va avea sucul gastric asupra stomacului, daca acesta nu va avea ce digera?

| ConstantinIordachescu a răspuns (pentru MskDesign):

Organismul va secreta mai putin suc gastric. O zi de post negru nu va avea efecte dezastruoase asupra organismului! Stai linistit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indoctrinatule! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa ajuta sa eliminam toxinele.Indiferent ce auzi in stg si in dreapta, apa plata este obligatoriu sa bei.
Ori te purifici ori iti bati joc de organismul tau.
http://www.crestinortodox.ro/......18480.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este Ajunul Bobotezei. Când se tine post negru, nu se mănâncă și nu se bea nimic.Si eu vreau să țin dar nu cred că o să reușesc, eu când mă trezesc mor de foamelaughing oricum baftă!

| Alexandr a răspuns:

Din cate stiu nu poti!

| Idontcare69 explică:

Deja m-ati bagat in ceata laughing. Am intrebat eu patintele cand a venit cu boboteaza si a spus ca am voie doar PUTINA apa, atat. Apoi dupa ce se insereaza, pot sa mananc.
Nu e nimic rau daca tin post negru, macar o data pe an happy. Ajuta organismul, m-am informat eu.
Incercati si voi, eu am sa rezist, sunt sigura.
Bafta!

| ConstantinIordachescu a răspuns:

Postul negru presupune a nu manca si a nu bea nimic toata ziua! Dar, daca nu poti tine toata ziua post negru, poti tine post aspru astfel: Nu mananci si nu bei nimic pana la ora 15 sau 18 sau 21. Dupa aceea poti manca si bea fructe uscate, paine uscata, seminte si apa dar nu mult!

| Indoctrinatu a răspuns:

Daca e post negru, nu poti bea apa.
Cu ce motiv tii post?
Doresc un raspuns sincer.

| Idontcare69 explică (pentru Indoctrinatu):

Nu stiu, pur si simplu vreau sa incerc lucruri noi big grin. Si daca este sanatos, de ce nu!? happy