| Arthur29111kl a întrebat:

Salut TPU
M-am gandit miercurea si vinerea să țin post negru si am o intrebare
In timpul postului stiu ca nu am voie sa le spun persoanelor ca postesc "ca sa nu ma dau de gol" dar am voie sa le spun inainte sa postesc sau dupa?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți, că nu se face gaură în cer.

| halogen001 a răspuns:

Din moment ce postul e asa de benefic, e păcat să nu spui și la alți oameni ca să țină și ei post, deci e logic că se poate spune oricând.

| CostinAlamariu a răspuns:

In primul rand nu e bine sa iei hotararea asta de unul singur. Trebuie sa ceri binecuvantare de la preotul tau duhovnic si cu ocazia asta sa-l intrebi si asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea e sa nu spui când postești ca să nu ceri mila cumva, sa nu stai posomorât și asa, dar eu nu consider ca nu ai voie sa le zici când postești. Bine, nu ma refer sa spui tuturor "HEI, eu azi țin post!", dar dacă cineva vrea sa îți dea cv de mâncare și nu poți lua, poți sa ii zici ca ții post, ca sa nu creadă ca ai ceva cu el sau ceva de genul asta. Eu asa consider

| Mariushgv a răspuns:

Nu trebuie sa le spui că sa nu cazi in păcatul mândriei. Nu trebuie sa tii neapărat ascuns că postești dar nici nu trebuie sa spui la toată lumea.