| Nilsson a întrebat:

Cand vad multi oameni adunati pe la manifestari religioase ateii spun: „uite din cauza asta a ajuns tara noastra in halul acesta".

Oare asa sa fie? Ce vina au niste oameni simpli care si-au vazut de viata lor?

Daca v-as spune ca starea in care ajuns tara noastra e in mare parte din cauza ateilor?

Hai sa ne folosim RATIUNEA, o asemenea afirmatie dura trebuie argumentata foarte bine:

In perioada comunista era un regim ateist, in functiile de conducere din partid nu ajungeau decat acei care nu faceau parte din nicio biserica, cei care erau vazuti participand la slujbe religioase riscand excluderea sau chiar sanctiuni mai grave, si nici nu erau pusi in functie pana nu faceau niste cursuri de indoctrinare marxista.

La revolutie stim cu totii ca nu a fost decat o inscenare menita sa il inlature de la putere pe Ceausescu, in functii au ramas aceeasi comunisti care s-au prefacut in capitalisti.

Odata ce nu a mai fost nimeni care sa ii traga la raspundere ei au folosit proprietatile statului ca pe niste bunuri persoanle, fabricile au fost date la fier vechi, resursele naturale vandute pe nimic, conturile bancare delapidate, etc.

Si uite asa au ramas cei mai multi romani fara locuri de munca, tara in ruina, copii crescuti fara parinti pentru ca au plecat sa munceasca in strainatate, scoli si spitale in ruina.

Cand ne mai plangem de situatia tarii sa le fim recunoscatori ateilor care au condus-o, corect?

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Greșit.Pe vremea lui Ceaușescu toate cultele religioase în afară de ortodoxism erau interzise, chiar prin decretul dat de însuși Ceaușescu, de asta toți copiii erau botezați ortodocși.Preoții din acea vreme toți erau informatori ai securității, iar când omul ce credea că vorbește cu Dumnezeu, prin popă, și făcea greșeala să fie sincer, se pomenea cu dosar la securitate, apoi luat din senin pe sus de pe stradă, bătut și torturat că cică era contra regimului.Asta se întâmpla cu credința înainte de 89.Era dictată de Ceaușescu and company, la care se adaugă faptul că toți membrii de partide erau ortodocși NU atei.Ateismulk era considerat, la fel ca și greco-catolicismul(de exemplu) ceva malefic ce trebuia reprimat. Dacă te opuneai credinței dictate te sălta securitatea.
De asta înainte de '89 biserica Ortodoxă a furat bisericile greco-catolice, Franciscane, Catolice, etc., unele din ele le-au ras de pe fața pământului, sau le-au transformat în biserici ortodoxe, pentru că Ceaușescu le-a dat puterea de a face asta.
Urmele acestui abuz se văd și azi, un exemplu clar este faptul că încă de pe atunci și a rămas neschimbat și azi este alocarea de bani din bugetul de stat, adica o parte din banii impozitați ție, mie, și la toți Românii bisericii ortodoxe, la care se agudă faptul că nouă ne este impozitat venitul, dar bisericii ortodoxe NU.
Cu revoluția.Așa este, a fost o lovitură de stat pusă la cale de Iliescu și compania externă.Se știe că străinii ne-au urât, și ne urăsc, pentru că eram superiori lor înainte de '89.Adă-ți aminte că înainte de '89 eram grânarul Europei, de exemplu, și crezi că străinii au agreat asta? Nu. Abia au așteptat marile economii ale Europei să cadă Ceaușescu pentru ca să intre în țara asta și să distrugă tot ce produce, astfel să se asigure că ei au o piață de desfacere pentru rebuturile lor. Adă-ți aminte de declarațiile lui Băsescu care zicea cu nonșalanță că „voi transforma țară într-o piața de desfacere pentru Uniunea Europeană", și ghici ce? asta a și făcut.Iliescu a început distrugerea țării și Băsescu a finalizat-o complet.Ei nu sunt atei ci sunt ortodocși, credincioși într-u domnu.
Cu ateii, nu înțeleg de ce acuzați ateii de fapte antisociale, când chiar creștinii distrug lumea asta.

| Nilsson explică (pentru DeyCj):

Daca se foloseau de anumiti oameni din Biserica Ortodoxa nu inseamna ca erau neaparat ortodox, doar isi vedeau interesul.

De crestini ce erau comunistii ii persecutau pe calugari si ii trimiteau la canal, demolau biserici si transformau bibliile in hartie igienica?

| GdX a răspuns (pentru Nilsson):

Erau persecutati doar cei ce nu se supuneau regimului.

| SG1995 a răspuns:

Tati, ateismul e lipsa unei doctrine, sau astfel spus să fii ateu nu e musai să fii comunist. Comuniști vedea în religie o ideologie concurente, de asta o și taxau, asta una, a doua e că erau extrem de paranoici și erau convinși că popii îi împing pe oameni la revoltă, a doua, a treia la mână ortodocși au aveau o reputație proastă pentru că le-a cântat în strună legionarilor (că n-ar fi aceeași marie cu altă pălărie legionarismul, ca și comunismul), iar sectele și catolici erau văzute ca mână de interese străine, exact ceea ce cred azi paranoici legionari ultra-naționaliști și pe deasupra susținători ai lui Ceașescu.
Mai apoi țara e în halu ăsta pe lângă cele spus de tine mai sus din cauza lipsei de educație care a dus la îndobitocirea populație prin obiediență non-critică în fața unei autorități politice sau religioase.

| GdX a răspuns:

Nu doar ateii o spun chiar si credinciosii o spun ca din cauza pupatorilor de oase a ajuns tara cum a ajuns. Dar nu asta e problema. Problema este alta. Problema este ca se foloseste religia in scopuri politice, ceea ce nu este corect. Daca esti asa credincios du-te si te roaga, nu te apuca sa judeci oamenii.

| Nilsson explică (pentru GdX):

"Problema este ca se foloseste religia in scopuri politice, ceea ce nu este corect."

Ai dreptate, pentru ca un politician ateu se poate preface usor ca este credincios, sta in fata la adunari religioase sa fie filmat bine de jurnalisti si saruta icoane cu evlavie ca sa pacaleasca lumea iar apoi cand e ales in functie fura de rupe.
Daca a judeca inseamna a le deschide si altora ochii atunci imi recunosc acest pacat.

| 6684464 a răspuns:

Adevarul este ca majoritatea asa-zisilor crestini sunt analfabeti, fara cultura generala. Si nu sunt putini crestini fara cultura generala...

Am trait printre crestini adevarati si fatarnici si pot spune asta: este adevarat ca cei crestini(adevarati credinciosi) primesc intr-adevar "intelepciunea Domnului". Spun asta pentru ca taranii crestini(de obicei din astia se nasc crestini adevarati pentru ca nu au de unde sa fie influentati, deci pot sta linistiti in credinta lor) se deosebesc complet de cei asa-zisi crestini; au un vocabular mult mai bogat, dau sfaturi mult mai bune(nu ma refer numai la sfaturi biblice), au mai mult "noroc" si ma uimesc de fiecare data cand vorbesc cu ei pentru ca nu am asteptari de la cineva care nu si-a parasit satul sa vorbeasca la fel sau mai cursiv si cu mai multe neologisme decat cei de la oras(Bucuresti, Iasi, Pascani).
Deci ce am spus a fost referitor la vocabular, insa am vazut dovada "intelepciunii Domnului" si in alegeri. Un exemplu ar fi un om care nu mai vazuse in viata sa(62 de ani) cafea. I-am lasat cafeaua(boabele macinate) insa am uitat sa-i spun cum sa o faca. A doua zi cand am fost la el sa-i zic cum sa o faca(din nou, la cum isi petrec zilele ai crede ca sunt in urma cu 150 de ani) m-a servit cu cea mai buna cafea pe care am baut-o vreodata. Atunci o facuse pentru el, iar ibricul fiind mare m-a servit si pe mine. L-am intrebat daca este prima data cand face cafea in ziua respectiva si el mi-a spus ca da, l-am intrebat daca a pus zahar si el mi-a spus ca da. A facut acea cafea pentru prima data in viata lui, fara sa stie daca acea pudra este amara, fara sa stie cat sa puna si cum sa puna si ce sa puna, si de atunci toata lumea(inclusiv eu) care a baut cafea facuta de el a spus "nu am baut nicaieri o cafea mai buna ca la dumneavoastra".