| IonutCG90 a întrebat:

Credeți că spațiul CARPATO-DANUBIANO-PONTIC (mai ales zona ce cuprinde țara noastră) face parte din primele 5-15 civilizații ale omenirii?

Aveți 3 opțiuni, vă rog nu vă abateți, alegeți doar una:
1. DA
2. NU
3. DA sau NU important e să fie argumentată părerea.

13 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Este foarte posibil. Se crede că cea mai veche civilizație alfabetizată este cea din Mesopotamia, care e vecină cu Marea Neagră. Deci destul de aproape de noi, probabil s-au răspândit populațiile și au ajuns și la noi. Nu putem ști cert dar e posibil.
Acum putem să ne referim cu mult înainte, adică de la începutul răspândirii speciei umane la apariția primilor strămoși. Sunt diverse teorii. Sunt unele care afirmă că omul a fost creat de extratereștrii în afara sistemului solar. Am citit despre o ipoteză dezvoltată de niște savanți cum că codul nostru genetic ascunde semnale informaţionale ce trădează o intervenţie inteligentă şi voită, un mesaj matematic şi semantic care nu ar fi putut apărea prin evoluţia de tip darwinist. Mai exact ar exista niște marcaje în codul nostru genetic. Acest marcaj a fost denumit SETI biologic.
Deci prin urmare e posibil ca primii oameni să nu fi apărut nici pe Pământ, mai încolo fiind lăsați undeva pe planetă să se dezvolte, să evolueze și să se răspândească.
Adevărul e că nu știm cert nimic. Doar ne gândim la tot felul de posibilități și presupunem. Ceea ce știm destul de cert e ce am spus în primul paragraf. Izvoarele istorice, arheologice ne dau răspunsuri mai exacte.

| IonutCG90 explică (pentru T0T):

Da, e destul de probabil ca noi să fi fost creeați de INTEREDIARI așa ziși ÎNGERI sau EXTRATEREȘTRII și nu direct de Dumnezeu. Și în posibilitatea ca omenirea să nu fi luat naștere aici pe TERRA nu cred dar în schimb vin c-o teorie Destul de dezbătută prin anumite cercuri academice și anume posibilitatea ca unele civilizații gen MAYA INCA sau ASIRO-BABILONIENII să fii ajuns la un moment foarte tehnologizat și să fi decis să colonizeze și alte planete, unii dintre ei chiar e posibil să facă parte din acei ALIENS pe care îi vedem noi uneori pe cer cu ale lor discuri zburătoare. Îti recomand dacă n-ai văzut filmul să-l vezi, THE FOURTH KIND. E frumușel zic eu happy

| T0T a răspuns (pentru IonutCG90):

Da, într-adevăr, bine punctat. Este o posibilitate ca rasa extraterestră să fi pornit de aici. Ai auzit despre Atlantida? Cei care o populau se crede că ar fi ajuns la nivelul tehnologiei gravitaționale/antigravitaționale. Noi momentan avem cam cel mai înalt punct al tehnologiei, cea bazată pe undele electromagnetice, cum ar fi undele radio. Mai avem mult până să ajungem acolo. Dacă descoperim motorul antigravitațional ar fi un succes enorm pe plan aeronautic. Unii spun că OZN-urile funcționează pe acest sistem.
Acum ai văzut și tu că tot au fost reportaje legate de acei giganți descoperiți în România. O posibilă civilizație antică? Se mai spune că sunt anumite tuneluri misterioase în Munții Bucegi și cum că ar fi scanat serviciile secrete americane prin satelit munții și ar fi descoperit o cameră acolo exact în interiorul munților fără nici o cale de a intra și anumite bariere energetice. De aici vin și foarte multe legende cum că unii ar fi ajuns acolo și etc. E mult de zis nu mai stau să povestesc. Oricum se cam leagă de domeniul SF. Sunt legende care fac referire la daci, cum se spune că ei știau de tunelurile din Munții Bucegi și legende care fac referire la timpuri mai recente.

| IonutCG90 explică (pentru T0T):

Exact Rainy, uitasem să precizez și Atlantidahappy! Da, și acei giganți numiți și Atlanți pe ici pe colo, foarte probabil fac parte din acele civilizații care "și-au luat zborul". Eu cred că spațiul de astăzi numit ROMÂNIA este unul din spațiile fundamentale ale omenirii, top 10, aș îndrăznii chiar top 5. Sunt civilizații PRE=CUCUTENIENE sau tip TĂRTĂRIA care pun multe multe semne de întrebare multor oameni de știință. De tunelurile "vortex" din Bucegi iarăși este un subiect fascinant. Am avut o întâmplare acum 7 ani asemănătoare oarecum cu ceea ce au pățit unii oameni carora practic li s-au îndoit spațiul-temporar și s-au trezit altundeva etc... În legătură cu electromagnetismul să-i mulțumim domnului Tesla, un om care era conștient de existența lui Dumnezeu, un om care îmbrățisa mereu natura cu mare drag și un despre care se spune că atunci când intra într-o încăpere, instant fura peisajul. Practic parcă levita. Are multe invenții absolut fabuloase, unele din ele sunt deschise public altele sunt TOP SECRET și vorba ta, probabil folosite în AERODINAMICĂ și așa mai departe. În Bucegi mai ales zona Bolboci Ceaușescu făcea experimente la acel lac, se spune că erau conștienți de ceva ce se află acolo, chiar și în ziua de azi "armata" are bariere în anumite zone de acolo, unele pentru exerciții militare simple, altele foarte probabil pentru cu totul altcevahappy. Da, ai dreptate, sunt enorm de multe tuneluri în România, dacă o dăm la extrem, un tunel așa zis vortex face legătura între BUCEGI și TIBET în mai puțin de 10 minutehappy

| T0T a răspuns (pentru IonutCG90):

Ai făcut referire la probabil cel mai mare geniu al umanității, Nikola Tesla.

"Maşina mea zburătoare nu va avea nici aripi şi nici elice. S-ar putea s-o vedeţi pe pământ şi să nu vă daţi seama că ar fi o maşină zburătoare. Ea va fi capabilă să se mişte prin aer, în orice direcţie, în perfectă siguranţă, la viteze uimitor de mari, indiferent de vremea de afară sau de curenţii ascendenţi sau descendenţi din atmosferă. Ea ar putea rămâne staţionară în aer, chiar dacă ar bate vântul puternic, pentru o lungă perioadă de timp. Puterea sa de ridicare va depinde de o acţiune mecanică pozitivă." Nikola Tesla.

Sunt extrem de multe zvonuri cum că Tesla ar fi inventat acel motor antigravitațional de care am vorbit înainte, însă foarte multe invenții de ale sale, despre care nu știm nimic au fost, zic unii, ascunse, sau eu aș folosi alt termen, "furate" pentru a fi folosite în altfel de scopuri. Tehnologia HAARP, care poate servi la cutremure și modificărilor climatice artificiale prin electromagnetism aparține tot acestui geniu al umanității. Tehnologia HAARP este cea care se poate folosi și în atacuri psihotronice dar și în distrugere. Dacă amplifici o undă radio cu câteva milioane de ori poți distruge orice lucru de pe Pământ. E o armă extrem de puternică, poate cea mai puternică. Deci putem spune că tehnologia de vârf a fost toată creeată de Tesla. El a realizat și primul accelerator de particule. S-a mai realizat unul prin Elveția de curând. Dacă mai trăia Tesla încă 100 de ani eram cu 100 de ani mai avansați acum cel mai probabil, asta dacă marile puteri ar fi acceptat expunerea invențiilor lui uimitoare. Și când te gândești că tatăl său era istro-român...

| IonutCG90 explică (pentru T0T):

Superb punctat. Așa e, plus ca multe tehnologii care apar prin anumite organizații secrete ajung pe piață doar dacă lor nu le mai trebuie și dacă vor să scoată bani/profit pe asta.(și după 5-20 ani de la creearea lor) Tesla era un om de stiinta al poporului... cum se nasc la mii de ani... Citisem recent un interviu în care reporterul cand i-a pus mana pe corp a simtit o temperatura extrem de scăzută ca și cum ar fi mort. El învățase să-și controleze până și sistemul propriu biologic. La un interviu Einstein(care era totuși un rival al lui Tesla) a fost intrebat:

-Cum este sa fiți cel mai inteligent om în viață?
*~La care el replică:
-Nu știu, întrebați-l pe Nikola Tesla. happy

| T0T a răspuns (pentru IonutCG90):

Ai dreptate, Tesla la 40 de ani arăta ca la 20 de ani, iar la 60 de ani putea face acrobații.

| sublime89 a răspuns:

Civilizatia cucuteni cred ca e singura care ar putea reprezenta asa ceva.

| IonutCG90 explică (pentru sublime89):

În ce sens, la ce te referi?happy

| sublime89 a răspuns (pentru IonutCG90):

E suficient de veche si de complexa pentru a putea fi comparata cu celelalte mari civilizatii care existau in lume in jurul acelei perioade. Nu stiu daca e chiar intre primele 5-15 locuri, pentru ca e greu sa clasifici civilizatiile in felul acesta.

| IonutCG90 explică (pentru sublime89):

Ți-ai răspuns singur/ă big grin. Deci da, este între primele 5-15, geografic deja avem monopolulhappytongue

| sublime89 a răspuns (pentru IonutCG90):

Nu stiu daca putem fi foarte mandri de asta, doar pentru ca s-a intamplat sa existam si noi pe teritoriul pe care au trait ei. Plus ca au fost mai extinsi in Ucraina decat la noi. Doar in Moldova si intr-o mica parte din Transilvania se pare ca au trait. Dar cum am zis, ii putem considera una dintre marile civilizatii din acea perioada.

| IonutCG90 explică (pentru sublime89):

Ca popor da, individual nu, pentru că eu nu pot să fiu mândru de mine că Vlad Țepeș a fost un Erou. Pot să fiu mândru în cel mai extrem caz de el și de poporul meuhappy. Sunt multe de discutat aici, sunt MUNTEAN și nu că mă laud, iubesc la fel toate regiunile istorice, chiar am o simpatie în plus față de MOLDOVA dar nu cred că degeaba se spunea acestui popor și în ev mediu și se pare chiar în epocile PRE-DACICE "VALAHI" Cred că Civilizația cel puțin cea Europeană s-a născut undeva în centrul Carpaților, mai cu aproximație în zona ARGEȘ-BRAȘOV-DÂMBOVIȚA-PRAHOVA-SIBIU.