| Purgatoriu a întrebat:

Cara a fost prima religie de pe Pamant?

20 răspunsuri:
| sandra2012 a răspuns:

Crestinismul

| Bogdanux a răspuns:

Hinduismul.

| NinelHell a răspuns:

Hinduismul.

| sinx a răspuns:

Toti astia care ati scris de crestinism, habar n-aveti de viata voastra. Crestinismul se poate incadra la religiile noi cu doar 2000 de ani vechime. Pana si cel mai dezinformat copil de gradinita stie de egipt si zeii lor. ( un simplu exemplu de reglie mai veche decat crestinismul)

| MrSpooky a răspuns (pentru sinx):

Bai vaca cu cabina adam si eva nu erau crestini?

| sinx a răspuns (pentru MrSpooky):

Evident tantalaule ca nu erau crestiniwinking Nici macar Iisus nu era crestin. Daca nu stii despre ce vorbesti, trage perdeaua la pestera ca te ia curentul. Crestinismul s-a nascut o data cu aparitia, cel putin teoretica, a lui Iisus.

| MrSpooky a răspuns (pentru sinx):

Da ma Iisus era paganlaughing

| sinx a răspuns (pentru MrSpooky):

Habar nu ai despre ce vorbesti. Vorbim cand iti faci buletin.

| sinx a răspuns (pentru MrSpooky):

Hai ca esti toba de cultura generala. Vorbim cand o sa te duca tati si mami sa faci buletinul. Pana atunci, nu uita sa bei tot lapticul si sa faci nani ca sa cresti mare.

| MrSpooky a răspuns (pentru sinx):

Hai jet piz.da

| Florin_Florin_1977_SEIU a răspuns (pentru sinx):

Du-te si mai citeste fraiere

| sinx a răspuns:

@xMvZ :
In loc sa recunosti ca esti prost, preferi sa te afunzi mai rau in caca. In loc sa folosesti internetul ca sa inveti ceva ( sa nu faci pipilica in pat, sa spui sarut-mana, sa faci la olita) stai pe site-uri d-astea si dovedesti cat de prost esti. Pana una alta, ai report.

Nu rezolvi nimic cu ignore... tot prost ramai.

Răspuns utilizator avertizat
| Giinger a răspuns:

Politeista-credinta in mai multi zei.

| MrSpooky a răspuns:

Crestinismul

| seen a răspuns:

Prima religie a fost credinta in zei si divinizarea
R:inchinarea la idoli

| NamelessGirl a răspuns:

Intr-o carte de geogra zice ca cea mai veche religie a lumii este hinduismul happy

| ピンク a răspuns:

Prima data, religia era una singura: Crestinismul. Mai apoi, va urma toata povestea cu Marea Schisma de la 1054 si toate prostiile de p'acolo...

| AndreyNow a răspuns:

Au fost trei religi care sunt considerate ca fiind cele mai vechi religii ale leaganului civilizatiei noastre. Una din cele aceste trei religii este Iudaismul. De asemenea, religiile erau animiste si au legatura cu personificarea obicetelor sau cu anumite entitati denumite si Zei, care erau considerati foarte importanti. Ganditiva la religii si incercati sa priviti clar toate religiile pentru a putea vedea in spatele acestora... Pana si Crestinismul are unele lipsuri deoarece daca Lucifer a fost cel mai puternic, cel mai frumos, cel mai luminos inger creat de Dumnezeu. Dumnezeu care este considerat ca fiind nemarginit in milostiva, iubire si atunci e greu sa iti imaginezi ca Lucifer care este creeatia lui Dumnezeu, poate fi catalogat ca un rau suprem, ca fiind cel mai hidos sau cel mai necrutator. Imaginativa ca toate religiile spun despre suflete si interesul tuturor religiilor de a atrage aceste suflete si prin urmare este cam putin probabil sa afirmam ca asa zisul Iad este un infern sau un loc unde sufletele sunt chinuite. Daca eu am nevoie de o sotie, asta nu inseamna ca o sa o chinui ci o sa ma port frumos si o voi iubi pentru ca si ea la randul ei sa faca acelasi lucri, prin urmare eu prefer sa raman neutru cu privire la religii deoarece chiar si religia ce o imbratisam noi (catolicismul, ortodoxia) a ajuns sa fie o unealta a unor oamenii ce vor doar bogatii si crede-ma ca asa zisi preoti nu au nevoie de Mercedes sau aur ci au nevoie de credinta! Apostolii nu erau bogati ci se bazau pe credinta!