| andri22 a întrebat:

Ce inseamna iubirea pe pamant fata de religie?

Răspuns Câştigător
| drogh a răspuns:

Iubirea fata de religie inseamna sa fii foarte credincios, sa respecti si sa nu comiti vreo crima, sa nu minti, etc.

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Iubirea pe care noi suntem incurajati s-o manifestam e fata de Dumnezeu si fata de oameni.Matei22:37-39

| mODIN a răspuns:

Prostie

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nimic, e doar firesc; dar in religie e suprafiresc, dumnezeiesc, adica sa-ti iubesti vrajmasii

| oprescudorin11 a răspuns:

Iubirea pe pamant in contextul religios, poate asta intrebi. Adica nu ce poti face tu fizic cu o fata, daca esti baiat sau daca esti fata cu un baiat.
Daca am inteles ca acesta ar fi sensul:
Iubirea in contextul Ortodoxiei, in care am fost botezat, inseamna sa-ti iubesti aproapele ca si pe tine insuti, dar pe Dumnezeu sa-l iubesti mai mult decat pe tine insuti.Sa-ti iubesti dusmanii, pe cei ce te blesteama sa-i binecuvantezi.
Cam asa ceva... daca insa nu-ti place... exista secte, o gramada si veiafla la ei un altfel de iubire.
Cu toata dragostea.
subsemnatul.

| BlackSulphur a răspuns:

Inseamna iubire. Nu este nevoie de religie pentru a iubi.

| MisFit20 a răspuns:

Iubire catre un lucru abstract, imaginar, nesigur, creeat pentru a limita crimele, violurile, talhariile, avand in vedere ca "legea divina " le pedepseste, nu stiu cum, dar le pedepseste acestea se reduc considerabil.

| David98TM a răspuns:

In primul rand nu Dumnezeu a facut religia ci omul! In al doilea Dumnezeu nu vrea sa ascultam de religie caci Isus cand era pe pamant nu a avut religie! El a fost un om simplu s-a facut om ca si noi si a vorbit despre Tatal, El nu a zis oamenilor:"fa asa si nu fa asa"(asta e religia)

sper ca ti-am fost de ajutor