| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Care ar fi diferenta de evolutie din punct de vedere cronologic daca crestinismul ar fi fost practicat de oameni la nivel global in proportie de 100%?
Atentie! Fiind de acord cu absolut orice aberatie din biblie, respectiv aplicarea acesteia!
Macar ar mai exista cuvantul "evolutie"? Sau ar fi fost sinonimul cuvantului "stagnare"?

34 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mai multa saracie, violenta, criminalitate

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Saul(Pavel) era un criminal si datorita lui Iisus s-a transformat si a devenit un sfant si majoritatea oamenilor din trecut erau sadici criminali, violatori etc. iar cei care credeau in Dumnezeu nu erau respectand legile biblice si crezand in ceva bun.

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Marius nu spun ca biblia nu are nimic bun in ea, dar fi sincer a facut religia o lume mai buna vreodata?

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Va pot da mai multe exemple de criminali sadici care au devenit credinciosi si sfinti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru florinmarius20):

Cand ameninti pe cineva cu iadul vesnic si ii prezinti si alternativa, subconstientul alege ce e mai bine, o viata de sluga pentru o eternitate, 2 eternitati, 3 eternitati [laughing] pe norisori.

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Uni au ramas criminali si dupa ce au devenit ca constatin

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Si cum ramane cu afirmatia dvs. conform careia credinciosii sunt ultimii oameni?"Mai multa saracie, violenta, criminalitate ".

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Cel mai probabil ca noi doi nu am mai fi discutat astazi daca nu ar fi existat religiile.S-ar fi ucis barbaric in nestire oamenii mai rau ca animalele care o fac din necesitate, pentru hrana.

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

De aia in tarile atee violenta, saracia e mai mica ca in alea religiose

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Marius o mentin afirmatia religia e un cancer

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Pai, intunecatii ii rasplatesc pe masura pentru necredinta.

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Ce sunt aia intunecati?

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Dracii

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Draci sunt produsul auto sugestiei omului

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Va recomand sa cititi cu atentie biblia si desi veti gasi si pareri subiective, cand vine vorba despre Dumnezeul lui Israel lucrurile sunt clare. Duhul lui Dumnezeu exista si se afla undeva departe intr-o lumina.Nu stim daca se afla in univers sau in afara lui si nu stim ce compozitie are spiritul.
Oamenii de stiinta nu stiu chiar totul.

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Isi grantez marius ca in afara universului nu e nici un spirit, zeu, poate mai multe universuri

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Acum sunteti mai rau decat biblia.Parca spuneati dvs. ateii ca s-au facut afirmatii nefondate dar dvs. va permiteti sa imi garantati ca nu exista nimic desi nu stiti nimic despre univers, daca e infinit sau rotund?

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Stiu despre univers ca a evoluat fara nici un zeu de asta sunt convins, isi garantez marius ca nu exista nimic in univers nici in alt univers o forma de viata care sa fi aparut din nimic pe ce ma basez? pe ratiune si logica, pc tau functioneaza logic stiai daca nu, nu pornea

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Nu putem compara materia vie cu cea moarta.Va repet nu tot ceea ce se vede exista si nu tot ceea ce exista se vede.

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Materia e moarta sau vie? de unde sti ce inseamna a fi viu?

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Faceam o comparatie intre un dispozitiv cum este calculatorul si un Duh cum este Dumnezeu.
Daca ati fi avut nevoie de Dumnezeu l-ati fi gasit.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Cum sa fie ma criminalitate cand spune clar sa nu ucizi?

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Marius pc-ul il vad nu e in imaginatia mea ca dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Tarile cu cei mai multi criminali sunt tarile sarace, religiose

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

E logic ca unde e saracie vor fi infactiuni dar ce treaba are religia in ecuatia asta? vb de parca religia induce invariabil saracia

| RAY a răspuns:

Adevarul e mereu dureros

| RAY a răspuns:

Asta e evolutia alex, omul gandeste si isi omoara aproapele jalnic dar adevarat

| RAY a răspuns:

Alex totul pleaca de la fiecare dintre noi doar asa putem schimba ceva, nu daca dam vina pe personaje imaginare, trebuie sa ne recunoastem vina nu sa spunem ca satana e de vina, dar degeaba nu vezi ca omul prefera miciuna nu adevarul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moaaama ce subtil ai fost.si cat de teligent.am inceput sa ma mir.da, de abia am inceput.

| florinmarius20 a răspuns:

Cred ca sunteti niste experimente gremlin nereusite pentru ca majoritatea oamenilor evoluati care au inventat ceva si care au creat cu adevarat ceva pe pamant sunt credinciosi.Nu vad contradictia intre evolutie si Dumnezeu si nu gasesc versete in care sa fie scris sa stagnam din toate punctele de vedere.Bineinteles ca nu imi veti raspunde nimic pentru ca nu aveti niciun argument dar dejectati continuu pe net prostie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru florinmarius20):

Prietene, si daca ar fi asa, e o diferenta intre a mosteni credinta si a te convinge tu singur ca exista ceea ce tu crezi ca exista. Pentru ca multi crestini stiu ce a zis Pascal, sa-l luam exemplu. Nu conteaza ce era, sau ce a facut, sau ce a zis in afara de acel pariu, acel pariu care arata cum era si inca este treaba cu credinta, si fara sa-i stiu pe toti si sa le stiu credintele, cred ca mai multi credeau in altceva.

http://www.descopera.ro/......nou-studiu
E greu cu credinta mostenita.

| florinmarius20 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu constat un dezastru pe internet, sunteti majoritatea atei!happy
Religia e pe duca si e pacat!

| Mădă0611 a răspuns (pentru florinmarius20):

Again, prietene, e o diferenta intre "ateismul adolescentin", adica niste copii suparati pe dumnezeu ca nu au gagici misto, haine b@z@te si masini shukre si care daca le aduci niste argumente bune fug la biserica sa se spovedeasca, si ateismul dobandit prin propria cercetare, sa-i zicem, cei din a 2-a categorie au niste argumente solide, nu-i mai pacalesti ca pe primii.
Religia e pe duca pentru ca oamenii incep sa se trezeasca si trezindu-te observi ca niste lucruri nu se leaga, asa ca incepi sa cauti si cand gasesti nu mai poti sa crezi in ceva ireal.

| florinmarius20 a răspuns:

Toate s-au facut prin si cu ajutorul lui Dumnezeu.