| Gabriela0206 a întrebat:

TPU! happy
Ce parerea aveti despre urmatoarea afirmatie: "Toti suntem egali"?
Ma refer la cea din Biblia, cea cu caracter religios, nu social.
Pur si simplu nu inteleg cum suntem toti egali. Unii oameni mi-au spus ca e vorba despre egalitatea in fata lui Dumnezeu, in sensul ca toti suntem judecati doar dupa faptele noastre. Si asta inseamna urmatorul lucru: omul fara pacat ajunge in Rai, criminalul ajunge in Iad. Corect pana aici, nu?
Dar mai este un aspect foarte important. Criminalul se naste criminal. Biserica afirma sus si tare ca nu este adevarat dar se inseala.
"Sindromul" de care sufera toti criminali este datorat unor aberatii cromozomiale. Este dovedit stintific. Cei care ucid, se nasc cu asta "in sange".
Si aici vine intrebarea: mai suntem toti egali? Mai este corect faptul ca unii se nasc cu crima in gene si ajung in Iad? E ca si cum ai fi pedepsit pentru ca te nasti cu ochii verzi, parul roscat sau un deget in plus.
Si din nou oamenii credinciosi ar putea sari ca arsi. Si ca sa impacam pe toata lumea sa presupunem ca si criminalii ajung tot in Rai pentru ca Dumnezeu ii iarta ca stie ca asa s-au nascut si nu este vina lor. Frumos scenariu, nu? Un om normal se duce in Iad ca nu a lasat o batrana sa stea pe scaun in autobuz si criminalul se duce in Rai pentru ca si-a macelarit familia. Dar el este iertat pentru ca asa se naste, omul normal (din punctul asta de vedere) nu este iertat. Si totusi, daca este adevarat, notiunile de "pacat" si "fapta buna" ar fi desfintate. Si asa ajungem in acelasi punct: mai suntem toti egali? Ce? eu sunt mai egala decat tine si tu esti mai putin egal decat mine, sau cum?
Acestea fiind spuse, va las pe voi sa comentati afirmatiile mele si poate ma luminati si pe mine. big grin
Pana atunci, numai bine! happy

7 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Nu stiam ca criminalii se nasc criminali, credeam ca e vorba de alegerea lor. daca e asa ar trebui eliberati toti din puscarii, dar nu cred ca ti-ar conveni asta, nu-i asa? sa folosesti ideea ca sa lovesti in cei ce cred in Dumnezeu merge, dar sa-i ai pe strada pe toti criminalii cred ca ar avea ca efect o schimbare rapida de opinie.

| thealchemist a răspuns:

@Gabriela0206: de ce sa-i inchizi daca nu e vina lor si s-au nascut asa? ai grija ca in directia asta poti ajunge sa crezi ca oamenii trebuie sa fie pedepsiti doar pentru ca crezi tu ca esti superioara lor.

| Gabriela0206 explică:

@thealchemist Criminalii se nasc criminali si pentru ca sunt un pericol public merita sa fie inchisi, tocmai pentru ca eu consider ca nu suntem egali in niciun fel. Partea proasta e ca nu tine de noi cum ne nastem, unde, cand si in ce familie.

| Gabriela0206 explică:

@thealchemist pai nu e vina lor dar tocmai tu ai zis-o: ar fi bine ca psihopati cu cutite si topoare sa zburde veseli pe campii? Eu merg pe ideea ca platim pentru ceea ce facem in primul rand, in timpul vietii. Poate, in viitor, se va descoperi o metoda de prevenire a nasterii viitorilor criminari. Pana atunci, criminalul e vinovat ca e criminal si a ucis, deci este inchis iar victima e vinovata ca s-a aflat la locul si momentul nepotrivit, deci si ea a platit cu moartea. E legea firii... In viata nu ne limitam la =, < sau >. Suntem marimi diferite ce nu pot fi comparate. Concluzia: "Toti suntem egali." = minciuna. Sau cel putin in sensul de baza. happy

| ganton a răspuns:

Nu stiu daca suntem (ca deh, fiecare dupa posibilitati materiale din mediul in care a crescut) dar cu siguranta ne nastem egali.

. Criminalul se naste criminal. Biserica afirma sus si tare ca nu este adevarat dar se inseala.

"Sindromul" de care sufera toti criminali este datorat unor aberatii cromozomiale. Este dovedit stintific. Cei care ucid, se nasc cu asta "in sange".

| renee14 a răspuns:

Citisem o povestioare cu tema religioasa evident in care concluzia spunea ca judecata lui Dumnezeu este diferita de judecata noastra.nu ai tu de unde sa stii cine unde ajunge.si in legatura cu "aberatiile cromozomiale" de care vorbesti eu personal nu cred ca e adevarat. daca ai persoane care sa iti spune ce e bine si ce e rau si sa te indrume, si pe langa asta daca mai ai si credinta nu cred ca ai avea inima sa omori pe cineva.asta e punctul meu de vedere

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu se nasc, toti putem alege. Iisus a venit sa ne scape de sclavia pacatului, tu zici ca el e ucigas, pai Iisus il pate scapa de asa pacat.