| aabaaab3278 a întrebat:

Care e problema lui Dumnezeu cu orientarea sexuala a unei persoane?

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Este invidios

61 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Problema e in capul unora. Dumnezeu ii iubeste pe toti. Cel putin asa am invatat eu.

| aabaaab3278 explică (pentru dannyel86):

Am inteles. Si de Sodoma si Gomora n-ai auzit?

| Mădă0611 a răspuns:

Ce copii sunteti unii. Scopul nostru e supravietuirea, asta se dovedeste simplu: cand te tai, te doare, cand te lovesti, te doare, daca incerci sa te sinucizi, te doare. Pana aici e lamurita treaba, sper. Cum inca nu s-a descoperit metoda care ne aduce viata vesnica, supravietuirea se face prin reproducere. Asta n-o s-o explic ca e cam mult, si nu la sex ma refer, ci la tot ce se intampla in creierul si organismul nostru pentru a incuraja reproducerea. Acuma treaba e ca doua persoane de acelasi sex nu se pot reproduce, deci homosexualitatea e impotriva naturii, asta nu inseamna ca trebuie sa-i omoram, si nici ca ei trebuie sa faca şou cu orientarea lor sexuala.

| aabaaab3278 explică (pentru Mădă0611):

Nu am intrebat care e scopul nostru.

| Mădă0611 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Pai dumnezeu a creat lumea si i-a dat un scop, tot ce e afara e anormal, de aici problema lui cu ei.
Grele...

| aabaaab3278 explică (pentru Mădă0611):

Aaaa, stai sa inteleg. Un zeu omniprezent, atotputernic si cum o mai fi el este flatat de faptul ca o anumita parte din creatia lui se satisface sexual diferit fata de ceilalti? Ii place sa tortureze oameni pentru simplul fapt ca asa se simt ei bine? Gizas...

| aabaaab3278 explică (pentru Felys):

Si nu are ce face decat sa-si verse invidia pe oameni?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

"nu se pot reproduce"... de ce? Sunt infertile?

"impotriva naturii"... de-aia se intalneste la multe specii nu doar la oameni nu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se pot reproduce in interiorul relatiei respective.

Daca se intalneste si la alte specii nu inseamna ca e normal. Delfinii parca sunt necrofili, crezi ca e normal? E normal ca macar periodic instinctul de reproducere sa se trezeasca, si na, fiecare cu ce poate, cainii iti "violeaza" piciorul daca trebuie.

| aabaaab3278 explică (pentru Mădă0611):

Si de ce esti asa revoltata? Gaia i-a creat asa? laughing

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Mada, ce-i cu tine?laughing Aveai alte pareri din cate mai tin eu minte...

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

Nu m-am crestinat, sunt panteista, eram inainte sa stiu cum se numeste, ziceam doar de ce homosexualitatea nu e normala.

| Mădă0611 a răspuns (pentru aabaaab3278):

De ce crezi ca-s revoltata? Cu Gaia am mai schimbat 2-3, aaa, cateva sute de cuvinte pe aici, stiu cum gandeste, cred ca si el stie cum gandesc, estem pe pace, si si daca n-am sti asta, tot pe pace am fi, asa-i faina treaba.

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Hmm, panteism, interesant. Ezoterismul nu-ti place? big grin

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

"Nu m-am crestinat, sunt panteista"

Deci ai depasit conditia de atee... E o evolutie!

Felicitari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

"in interiorul relatiei respective"... irelevant. Sunt persoane care nu fac boraci in interiorul unei relatii. Sunt persoane care fac boraci prin inseminare artificiala, sunt persoane care cara boracii altora, etc.

Numarul persoanelor homosexuale e mic, prezinta unele avantaje pentru specie, iar in cazul in care peste noapte TOTI devenim gay / lesbi (lucru clar imposibil), nu se schimba cu nimic facutul de boraci. Ion si Maricica o sa faca un borac pentru a duce specia mai departe dupa care Ion merge la Vasile iar Maricica la Ana. Homosexualitatea tine de atractia sexuala fata de acelasi partener.Asta nu inseamna ca acele persoane nu pot sa faca boraci.

Repet intrebarea : sunt infertili? Sigur ca nu.

"Delfinii parca sunt necrofili"... si unii oameni sunt necrofili. Totusi, noi nu vorbim de necrofilie ci vorbim de homosexualitate. Sa pui pe plan de egalitate aceste 2 subiecte denota peniblism.

"cainii iti "violeaza" piciorul daca trebuie"... asa si? Ion, asa cum e el gay poate sa mearga la Maricica "daca trebuie" si ii face un borac.

"tot pe pace am fi"... aparent nu suntem pe pace in legatura cu acest subiect. Nu-i nimic, nu ma deranjeaza discutiile. In rest, totu-i bine.

"am mai schimbat 2-3, aaa, cateva sute de cuvinte pe aici"... nu si pe tema asta. Dar toate au un inceput nu?

Sa inteleg ca tu ai o problema si cu persoanele infertile? Ele chiar nu pot face copii. Cel mai probabil aici vei zice ca nu ai probleme. Ei bine, uite ca tocmai ti-ai distrus singura argumentul cu facutul de copii.

Acum sa ne ducem la preoti, calugari, etc, persoane care vor sa fie singure si care nu vor urmasi. Ii consideri o problema? Nici astia nu ajuta specia cu urmasi.

"nu inseamna ca e normal"... ce anume inseamna normal pentru tine?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Problema lui Dumnezeu e ca retardatilor care au scris fals ca exista un zeu. li se parea aiurea sa existe gay. asa ca au scris in biblie sa fie omorati cu pietre. (Leviticul 20)

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Panteismul e ateism, pentru ca ateism inseamna lipsa credintei in zei, iar panteistii nu cred in zei, desi vad ca apar si sectanti: panteism deist, panteism naturalist. oh go on

| aabaaab3278 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Da, si culmea ca gay-ii au existat inca de pe atunci, si vor mai exista. Stim cu totii ca in trecut daca erai negru(african) aveai foarte putine drepturi, si usor usor sa fii negru nu mai e asa anormal, rasismul aproape ca a disparut, asa va fi si cu sexualitatea peste zeci de ani.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fac ca nu vor, e si asta impotriva naturii, dar impotriva naturii e si ajutatul celor slabi, de exemplu. Crezi ca natura "s-a gandit" ca o sa existe inseminare artificiala sau mama surogat cat sa-i creeze ca "las ca se descrca ei"? Daca ar fi fost normala, se gasea vreo metoda de reproducere si pentru cei atrasi de persoane de acelasi sex, pentru ca, asa cum ziceam, scopul nostru e supravietuirea, reproducerea fiind o forma de supravietuire, iar cum deja exista persoane imune la HIV, ca e utila (imunitatea) supravietuirii indivizilor, si virusul nu are cateva mii de ani, se gasea ceva si pentru homosexuali, ca homosexualitatea exista de mult mai mult.

N-am zis ca nu sunt fertili, doar ca se pare ca exista un hormon al monogamiei, vasopresina, si astfel oamenii raman fideli partenerilor. Stii de ce exista acel hormon? Pentru a tine parintii apropiati ca "boracu" sa fie protejat pana se descurca singur.

Homosexualitatea e o dereglare hormonala, cum probabil e si necrofilia, asa ca nu vad de ce ar fi penibila comparatia.

Crezi ca daca Ion nu simte atractie pentru Maricica, o sa poata sa-i faca un borac? laughing

N-am treaba nici cu persoanele infertile, nici cu homosexualii, spun ce am observat ca e in jur. Nici infertilitatea nu e normala, iar ca tot ai intrebat, normal e natural, e "legea" scrisa de natura in adn-ul nostru. Te tai, te doare. Femeia e in perioada ovulatiei, organismul ei produce feromoni, barbatii ii simt, sunt atrasi, creierul lor produce alte substante si asa mai departe.

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

Nu. La panteism am ajuns dintr-o patanie si din "overthinking".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Fail. Trist.

"ajutatul celor slabi"... treaba asta se observa si la alte specii, mai ales cele care traiesc in grup. Spre exemplu, am pisici si caini cu diverse defecte si culmea, fara sa-i invat eu se ajuta reciproc. Pisicile cu toate picioarele, incearca sa puna labuta pe cele fara un picior si sa le ajute sa se urce pe scaun. Cand vine vorba de dormit, cateii mai puternici ii ajuta pe cei mai slabi si ii aduc langa ei, asa cum o mama isi tine copilul in brate. Am observat acest comportament iar ele l-au facut din proprie initiativa nu ca au fost invatate de mine. Pisicile sunt surori iar cainii sunt frati. Oare de ce crezi ca fac asta?

Exista animale care adopta alte specii. Asta intra la categoria "ajutatul celor slabi". Deci treaba asta nu e impotriva naturii. Ba din contra, e chiar benefica.

"metoda de reproducere si pentru cei atrasi de persoane de acelasi sex"... da, se numeste SEX. Ion o face cu Maricica si Maricica produce un borac. Asta NU inseamna ca Ion trebuie sa fie atras de Maricica pentru a face boracul respectiv.

"se gasea ceva si pentru homosexuali"... ce se gasea?

"N-am zis ca nu sunt fertili"... perfect. Asta inseamna ca esti constienta ca argumentul tau cu reproducerea pica.

Treaba cu monogamia e discutabila. Daca vrei ne bagam si in subiectul acela dupa ce-l terminam pe acesta dar tare ma tem ca nu esti prea pregatita.

"oamenii raman fideli partenerilor"... reproducerea nu are legatura cu fidelitatea. Spre exemplu, tu il placi pe Vasile iar Vasile nu poate sa-ti ofere un borac. Tu vrei neaparat unul. Ce faci in acest caz? Sunt multe exemple de acest gen.

Sunt persoane care vor un partener care sa le ofere un copil dupa care sa nu mai tina legatura. Unde e fidelitatea si monogamia in acest caz?

"Te tai, te doare"... esti Ion si iti place de Vasile, esti cu Vasile. Sau in acest caz nu mai functioneaza acest principiu?

"creierul lor produce alte substante si asa mai departe"... momentan nu o duci prea bine cu acest subiect.

---------------------------

"panteistii nu cred in zei"... Pantheism is the belief that the Universe (or nature as the totality of everything) is identical with divinity, or that everything composes an all-encompassing, immanent god.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Yep

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Vezi sa n-o dai in pandilism sau paranoism!

In rest, toate bune! happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar n-o sa renunte la ei pentru binele altora, cum facem unii dintre noi, sau sa-i ajutam/aparam pe cei care prezinta un pericol pentru noi. Avem empatie pentru ca e mai sigur sa traiesti in grup decat in afara lui, chiar daca pare altruism ajutatul lor, e egoism, vezi Dawkins, The selfish gene, si e benefic cand noi suntem beneficiarii, doar ca noi ajutam si cand nu suntem beneficiari.

Daca Ion e gay, ma indoiesc ca o sa cum sa zic? o sa poata face sex cu Maricica si sa... produca viermisori. laughing Logic e asa. Ion e gay, se simte femeie, sa zicem, o femeie nu e atrasa sexual de alte femei, daca n-a fost bombardata cu informatii de genul sau nu sufera de vreo dereglare hormonala. Sa nu imi zici ca tu, daca esti heterosexual, te simti atras sexual de un baiat, iar daca nu, din cate stiu, nu poti ajunge in punctul in care poti produce... viermisori. Nu viermisori = nu borac.

Argumentul cu reproducerea nu pica deloc, e cam mult de explicat, poate de asta nu ma explic cum trebuie. Creierul produce niste hormoni cand facem ceva anume, acele lucruri "ceva anume" sunt cele necesare supravietuirii/reproducerii, astfel creierul "recompenseaza comportamentul reproductiv" (ghilimele ca e citat, articolul e in spaniola, il pun daca te intereseaza, e foarte util, apropo). Daca homosexualitatea e normala, de ce nu se pot reproduce ca, din cate stiu, scopul sexului e reproducerea?

Vad ca n-o duci tu bine cu subiectul cu hormonii, nu ca eu as fi as. Daca-s Ion, imi place Vasile pentru ca cred ca pot avea urmasi cu el, doar ca ce sa vezi? Nu pot. Cine castiga? Natura sau eu? Natura stie ca nu pot, eu cred ca pot.

Pe wiki a scris cineva care stie adevarul absolut? "Panteism" e cea mai apropiata denumire de credinta mea. Natura = dumnezeu. Natura - tot ce exista, de la particule subatomice la molecule, dumnezeu - creatorul lumii.

Mda, monogamia tine pana creste boracul, sau, cum ziceam, ala ar fi scopul ei.

Sunt unii care renunta la ideea de a avea copii doar pentru a ramane langa o persoana. Se pare ca intre creierul care a luat o doza de heroina si unul care tocmai a avut 0rgasm nu e nici o diferenta, doza de serotonina fiind aceeasi. Unii renunta la realitate, la a trai constient, pentru acel "drog", crezi ca altora le e greu sa renunte la copii pentru el? Desi il primesc tocmai pentru a avea copii.

Cand o sa intelegi chestia cu hormonii, o sa imi dai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

"n-o sa renunte la ei pentru binele altora". de unde stii asta?

"si sa. produca viermisori". repet intrebarea de mai sus. e infertil? Nu. Atunci de ce un poate?

"Ion e gay, se simte femeie". fail.

"o femeie nu e atrasa sexual de alte femei". ba da si se numesc lesbiene.

"daca esti heterosexual, te simti atras sexual de un baiat". pai nu, pentru ca eu sunt heterosexual.

Uau. O dai din ce in ce mai tare in penibil.

"Nu viermisori = nu borac". un gay poate sa produca "viermisori". wtf. iti e rusine sa folosesti cuvantul corespunzator? Grow up.

"Daca-s Ion, imi place Vasile pentru ca cred ca pot avea urmasi cu el". GRESIT.

"Daca homosexualitatea e normala, de ce nu se pot reproduce"... facepalm.

"scopul sexului e reproducerea?". nu neaparat. Deja incep sa-mi pierd rabdarea cu tine. Mult prea multe idiotenii intr-o singura postare.

Sa inteleg ca tu faci sex doar ca sa te reproduci? Cum e in cazul tau. partida si boracul?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu imi pierd rabdarea ca tu citesti sa raspunzi, nu sa intelegi.

Pentru ca e impotriva naturii, cand tot ce trebuie sa faci e sa supravietuiesti/reproduci. N-am vazut vreun animal sa renunte la el pentru altii, in afara de om, si si aici e discutabila treaba, si de parinti (o femela paianjen se da pe ea ca hrana puilor cand raman fara). Ia da-le putina mancare animalutelor tale, cat sa invete ce-i foamea, vezi, mai sunt asa altruiste?

Nu poate avea urmasi in relatia respectiva, si daca dai un search, sa vezi ce si cum cu ce tot zic eu de hormoni si recompensa, o sa descoperi ca atractia sexuala exista pentru reproducere.
http://psicologiaymente.net/neurociencias/quimica-del-amor-droga-potente#!

Nu e chiar fail ca Ion se simte femeie, numai femeile sunt atrase de barbati, poate nu constientizeaza.

Am zis "o femeie nu e atrasa sexual de alte femei, daca n-a fost bombardata cu informatii de genul sau nu sufera de vreo dereglare hormonala"

Exact, nu te simti atras de un baiat, exact asa un homosexual nu se simte atras de o femeie, iar daca femeile pot ramane insarcinate fara 0rgasm, barbatii nu pot "insarcina" fara, iar fara atractie sexuala, raman fara 0rgasm. Asa ca degeaba Vasile cel gay vrea urmasi si merge la Maricica.

Scoti din context, sau citesti in graba. Am zis "Daca homosexualitatea e normala, de ce nu se pot reproduce ca, din cate stiu, scopul sexului e reproducerea?" Sau stii vreun cuplu de gay care are copii? Ma refeream la reproducerea in interiorul acelei relatii. Nu mai veni cu fertilitatea si vitro si nu stiu ce, scopul sexului e reproducerea, am zis-o de enjpe ori, altfel era doar de placere si oamenii se inmulteau altfel, dar fii sigur ca nu primesti placere daca nu faci ceva util, iar daca sexul nu era util, ciuciu placere.

Eu sunt prea atenta si prea gandesc lucrurile ca sa ma arunc…

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parte din articol, ca sa intelegi cat de cat ce si cum cu atractia, si de ce exista: "Femelele cimpanzeu intretin relatii sexuale o data la 5 ani. Intretimp sunt fie insarcinate, fie alapteaza, si fara ovulatie, masculii nu sunt interesati.* Cand apare ocazia, este un eveniment important. Selectia naturala, a produs la oameni un creier care a evoluat spre maximizarea reproducerii, si substantele neurochimice ale fericirii au evoluat pentru a promova un comportament reproductiv. Asta nu prea mai are sens intr-o lume care controleaza natalitatea sau cu presiuni de sustenabilitate. Dar in natura, trebuia sa se preocupe de reproducerea multor urmasi. Asa ca, selectia naturala a creat un creier cu substante chimice care dau fericire pentru a recompensa comportamentul reproductiv."

*producatorii documentarului "Inside the human body" au facut un experiment intr-un local de streaptease (sau cum se scrie), s-a observat ca in zilele in care femeile erau la ovulatie au castigat mai multi bani, clientii spuneau ca le par mai atragatoare, concluzia fiind ca in perioada respectiva barbatii percep femeile mai atragatoare.

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar este tot o forma de credinta, nu? Sau e o simpla consideratie, mai mult o incadrare intr-o opinie? Imi pare ca panteismul este o ramasita a fiolosofiilor orientale de tip yoga(acolo apare ideea de divinitate ca ocean de existenta), budism, ma rog, sisteme ce pot fi incadrate in ezoterism. De asta te-am intrebat. In fond, ezoterismul e stiinta pur empirica.