| Superior a întrebat:

Care e scopul unei vieti daca aceasta are o limita? Daca ati spune ca mai mult de 50 de ani nu doriti sa traiti, va zic 100% ca mintiti. Orice om e depenent de dorinta de a trai cat mai mult,iar aceasta dorinta nu are vreo legatura cu promisiunea lui Dumnezeu de a ne oferi viata eterna? Practic vine precum o asteptare, exprimata sub forma unei dorinte, transmisa din tata-n fiu.
"I want to know if you have what it takes to survive".
Confess yourselves.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Care e scopul unei vieti daca aceasta viata este doar un test care cica isi da sansa unei vieti vesnice? nu ar fi mai logic ca viata asta sa fie apreciata mai ales ca e prima si ultima care o traim? mai ales suntem convinsi de ia,asa crezand in basme nu ai nici o dovada decat credinta oarba in ceva, stii ce e ciudat ca crestini se agata de viata asta deci cred ca dupa ia e paradisul vesnic, imagineazati sa ai cancer in faza terminala nu te-ai bucura de asta? oare crestini de ce nu se bucura? daca ai stii ca pleci maine intr-un loc unde ai de toate si inca pe vecie de ce ai refuza acel loc? un ateu logic ca vrea sa traiasca, el e constient ca asta e ultima lui viata, iar faza cu scopul vieti nu exista asa ceva, in viata exista scopuri nu scop

| RAY a răspuns:

Mclaren12 are dreptate, Dumnezeu nu a promis nici o viata vesnica, in vechiul testament nici nu se pomeneste de asa ceva, dar stim ca scrie ca cei morti nu stiu de ei nici lazar nu a stiut de el, el era adormit

| DeyCj a răspuns:

Corect.Nu are.Chestia aia cu viața eternă(de a-l sluji pe Dumnezeu în rai) e doar o invenție cu scopul de a motiva naivul ce crede-n prostiile astea să se chinuie toată viața ca așa va fi mântuit și va fi fericit după ce va muri.Real, bancuri.
Normal ca fiecare om își programează numărul de ani de viață prin modul lui de gândire, viața ce și-o făcut-o și reacțiile la acțiunile proprii și, da, asta nu are treabă cu prostiile lui Dumnezeul biblic.

| Donsavas a răspuns:

Nu. A face tot posibilul sa supraviețuiești ne este in instinct. Dacă am trai veșnic, la un moment dat am înnebuni toti pentru că devenim toleranți și nu mai vedem un sens in viata. Cand ai o limita, ai si niste planuri. Cand ai o limita, te bucuri de tot cat mai poti. Asa nu mai are rost sa te bucuri sau sa visezi. Înnebunești si te sinucizi. Nimeni nu si dorește să trăiască mult si nesănătos.

| mentholinks a răspuns:

Oamenii viseaza la nemurire dinainte sa apara Dumnezeu in schema deci stai linistit ca nu din cauza lui Dumnezeu isi doresc oamenii sa traiasca.

| Steregoi a răspuns:

Omul sanatos nu vrea sa moara. Animalul nu stie ca va muri sau nu se gandeste ca va muri.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Dar voi crestini mergeti in paradisul vesnic, de ce nu vreti sa muriti?

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca omul a fost facut sa traiasca vesnic pe Pamant.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Vrajeala man

| Darkmagic a răspuns:

Intrebarea e "potrivita" ca numele "gandac de bucatarie" dat unei vietati care zburda de vreo...350 milioane de ani, din moment ce Scopurile sunt date de Limite.
Insasi Limita unei vieti da ca Scop primordial reproducerea ei...sau asta nu se stie pe aici?
Cand nu exista Limite de niciun fel..."Scopurile" devin mult prea filosofice, chiar si pentru TPU.

Pentru userii Ray si Mclaren12:
Daniel 12:1-2 = "viata vesnica" pomenita in Vechiul Testament.
Daca tot cititi din Biblie...sa cititi mai atenti, zic. big grin

| Mclaren12 a răspuns:

Nu orice om are dorinta de a trai. Unii oameni au o viata atat de grea si de rahat incat poate si-ar dori sa moara si n-au curajul sa se sinucida. Pe de alta parte, alti oameni sufera fara a zica nimanui nimic si cand simt ca nu mai suporta se sinucid.
Si nu exista nicio promisiune a lui Yehova. Crestinismul ne-a facut la multi viata de rahat. Omul spalat pe creier de la nastere cu basme crestine o sa fie invatat sa fie o oaie supusa si n-o sa se poata dezvolta liber traind atat de limitat.

| SandraEve a răspuns:

Ai perfecta dreptate, omul este dependent de dorinta de a trai. Unul si cel mai mare motiv il reprezinta frica de necunoscut. Nu stim ce se intampla dupa moarte... daca totul se termina acolo si devenim ingrasamant pentru flori tongue sau abia de acolo urmeaza adevarata viata si anume viata vesnica. Nu stiu sa spun care este clar scopul vietii, de ce a lasat Dumnezeu raul pe pamant si de ce a crat o lume cu atatea necazuri cand putea face una mai buna. Dar nu este obligat sa ne dea noua explicatii referitor la deciziile luate, iar lumea asta este CALEA spre cea mai buna lume, si cea mai buna lume este Cerul. Noi alegem in functie de modul in care traim aceasta viata limitata, locul pe care il vom ocupa