| TamplaruAnisoara a întrebat:

Care este adevărul cu privire la cei care se declara atei pe TPU? Sunt atei, sau sataniști?
Unul care se declara ateu, a postat la o intrebare pusa de ușerul 94Lucifer94 următoarele:"Te-a afectat dorință ta de a intra in zone oculte. Acolo sunt forte nu gluma. Ca dovada ce ai pățit. O asemenea ucenicie se face cu un maestru, nu de capul tau.Sau riști sa înnebunești? Si se incepe cu o motivație.Ce vrei de fapt? O sa afli, vei dobândi puteri. Si ce vei face pe urma cu ele?"
Nu cred ateii ca exista Dumnezeu si ca e atotputernic. Dar cine este cel care deține puteri pe care le numește oculte? Biblia il numește Diavol sau Satan. De ce negați ateilor ca nu credeți in nimic daca unii știți totul despre Satan?
Părerea mea este ca aceștia stiu totul si despre Dumnezeu dar l-au ales pe Satan. Nu le plac restrictiile prevăzute de Dumnezeu ci calea cea larga.

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Sărmanii de ei, nici ei nu știu ce sunt.

50 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru LupusDei1993):

Poti sa crezi sau sa nu crezi ce-am zis eu, dar oameni mult mai inteligenti ca tine au dezbatut aceste lucruri. De exemplu Einstein. Religia lui Einstein este studiul stiintific al naturii. Dumnezeul lui Spinoza sau religie einsteiniana, cum i se mai zice. Iar tu, mai Astalus, cand auzi cuvantul filosofie sau stiinta sa-ti faci trei cruci si sa-ti scuipi in san.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Ionut1492):

Nu toti crestinii sunt prosti si nu toti ateii sunt destepti (sau invers). Despre religie se poate discuta academic. Studiile religioase, teologia, istoria, etc., se ocupa cu aspecte ale religiei care pot fi analizate rational si se pot oferi raspunsuri gandite la intrebari inteligente. Din pacate nu toti ateii/credinciosii inteleg sa discute civilizat. De ex. cand vine cineva cu teorii paranoide ale conspiratiei despre de ce biologii accepta consensual evolutia, nu are rost sa-i enumeri tot felul de argumente stiintifice sofisticate, pentru ca el considera ca radio sant bate orice cercetare stiintifica. Invers, anumiti atei o tin numai pe clisee, in loc sa inteleaga ca majoritatea crestinilor ortodocsi nu interpreteaza Biblia literal si ca religia are si parti bune, nu e toata atrocitati si manipulare.

| TamplaruAnisoara explică (pentru doctorandus):

Eu nu fac cruci, si nici nu îmi e frica de nimic. Dumnezeu spune despre oamenii de știință ca pe nedrept sunt numiți așa. Daca oamenii descifrează cate ceva din "enigmele" creaționiste, își atribuie lor înșiși teoria "științifică" ca si când acea teorie nu ar fi existat de la creație, ci doar de când au descoperit-o ei. Plagiatul nu a apărut doar in zilele noastre, este de cand lumea.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Da, dar exista si alte tipuri; de exemplu cei tip Joy of Satan, din care avem cativa pe site, sunt teisti.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu refuz sa ma bazez pe credinta deoarece e mereu oarba si falsa. Daca chiar exista o divinitate dupa cum spui tu, este una destul de oribila si machiavelica, daca e sa ne luam dupa realitatea naturii.

| doctorandus a răspuns (pentru LupusDei1993):

Păi am zis eu că lui Dumnezeu îi pasă de oameni? Nici tu nu ai mustrări de conștiință că ai strivit furnici. În orice caz nu cauți să dialoghezi cu ele.

| Panamax a răspuns:

Adevarul este ca la un cutremur de peste 6 grade Richter ateismul dispare.

| LupusDei1993 a răspuns:

Ce amuzant esti Panamaxe, mai spune-mi glume bune de adormit copii

| Holiday a răspuns (pentru Panamax):

"Adevarul este ca la un cutremur de peste 6 grade Richter ateismul dispare."

Sunt absolut convins ca nu. Ce te face sa crezi asta? Ai impresia ca pentru cineva care considera ca Mickey Mouse sau Dumnezeu ii pot influenta existenta in acelasi fel, adica deloc, se va ruga la unul dintre ei sa-l salveze, sau cum?!

| Nilsson a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

În cazul lui Sadrian, am observat că intră în dispute atât cu cei creștini, cât și cu atei, în situațiile în care cei din ambele categorii dau semne de înverșunare.

Poate în întrebarea respectivă a încercat să se coboare la mintea acelui Lucifer94 și să-l facă să renunțe la tâmpeniile lui sugerandu-i să găsească un mentor (ceea ce matematic vorbind șansele ca doi tăntălăi de proporții infernale să se întâlnească sunt imposibile).
Da' Sadrian de ce n-a zis nimic, te are în lista de utilizatori ignorați?

| TamplaruAnisoara explică (pentru Nilsson):

Da, ma ignora, la fel si Ray si inca doi. Nu suporta ca sunt "prea îndoctrinata".
Eu cred mai degrabă ca a batut șaua sa priceapă calul.Adică s-a oferit ca maestru.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Amuzant. Satanismul lui LaVey, de exemplu, e o filozofie pur umanista care nu are nici o treaba cu fortele supranaturale.

| Nilsson a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ar trebui să mai ignori și tu pe unii.
Holiday de exemplu, hulește de câte ori are ocazia, ba îi mai și jignește pe creștini.
Dacă vezi că asta face încontinuu, mai bine să îi pui botnița decât să te faci responsabilă de hulele lui.
Plus că dacă se simte băgat în seamă, el este motivat să continue așa.
Și mie mi-a fost greu până am dat primul ignore, tot asa voiam să nu ignor pe nimeni să fiu deschis oricui, dar până la urmă am acceptat că unii oameni sunt ai Satanei, pentru ei viața nu e altceva decât așteptarea osândei după cum scrie în Biblie.

| TamplaruAnisoara explică (pentru doctorandus):

Citește Biblia. Si vei constata ca ceea ce afirm eu este după Biblie. Adica, cine nu este cu Dumnezeu este cu celalalt. Nu exista după Biblie alta alternativa. Asta nu înseamnă ca eu va judec. Voi alegeți de care parte sunteți. Eu doar observ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nilsson):

Deoarece considera "cool" a te da satanist, un trend- ca stil, mai diferit etc nu ca ar crede cu adevarat in satanism. Ca sa faca pe ciuda alora care is mai religiosi.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dap, Isus Hristos a gresit cand a spus "nu judecati". Bine ca L-a corectat Apostolul Pavel!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt Biserica lui Satan e o afacere, o masina de stors bani de la fraieri. Daca ortodoxia sau zeciuiala sunt escrocherii, BLS e racketeering.

| RAY a răspuns:

Multumesc de accept sa te calazuasca dumnezeu in pace, amin

Care este adevărul cu privire la cei care se declara atei pe TPU?
uni sunt copii de 14, 15 ani care se declara atei doar pentru a se certa,jigni,injura,observ asta si pe pagini atee de pe Facebook,educatia la romani este primitiva,ce sa faci

Sunt atei, sau sataniști?
sunt copii prostavani, nu devi ateu peste noapte, ateu devi in timp,practic e un proces,dar ateismul ateismul nu este o convingere desi practic nu este un proces finit si infinit e cunoastere sau de asteptare a unei dovezi, ateismul este asteptarea unei dovezi nu pretinderea ca stii ceva,stai si astepti dovada,cunosti cat mai multe

repet copii prostavani,tampiti,indioti,chesti oculte cica,un ateu nu crede nici in satanism,dumnezeu,dumnezeii sta si asteapta dovada aia sau e indiferent =apateism

eu nu il consider nici biblic pe satanel mai mult decat un sclav,un gunoi la curtea lui iahve atat,iahve fiind absolut, nu exista niemeni care sa faca cv ce nu vrea el iahve a pretestinat absolut totul, asa ca da suntem predestinati sa ne urmam destinul, dupa moarte ne purificam sufletul in mormant-locuinta mortiilor atat, biserica a modificat ceea ce a spus iisus, biserica ti-a facut propia biblia dupa 260 de ani de la moartea, primi crestini erau gnostici iisus toata viata a vrut eliberarea spre spiritualitate ceea ce biserici nu ia convenit, sunt multe evangheli, scrie-i interzise afirmate chiar de papa

Părerea mea este ca aceștia stiu totul si despre Dumnezeu dar l-au ales pe Satan. Nu le plac restrictiile prevăzute de Dumnezeu ci calea cea larga.

nu ai ce sa alegi la un gunoi sclav pe nume satana, iahve cere sa-i respecti cele 600 de porunci si atat apoi ne purificam

| GabiDumitrescu a răspuns:

Of, of, ce incurcatura. Ateismul implica faptul ca nu cred in nici o forta supranaturala - dumnezo', craciunila, maseluta, satanel, azrael, samael, si asa mai departe. Faptul ca unii au stat sa studieze diverse religii/culte/samd e alta poveste. Si eu am o colectie destul de consistenta de scrieri mai mult sau mai putin oculte (inclusiv 2-3 variante ale bibliei, coranul, diverse aiureli de-ale lui LaVey si multi altii). Unele sunt amuzante, altele interesante, unele au parti aplicabile practic, altele sunt fix fantezie fara nici o legatura cu viata reala, si asa mai departe. O chestie care ma face de multe ori sa imi pun intrebari e cum de l-a dus capul pe diliul ala de LaVey sa vina cu o porunca atit de naturala ca "Nu faceti rau copiilor" pe cand in alea zece ale lui dumnezo' al' mare nu a avut loc nimic legat de maltratarea copiilor, fie ea fizica, fie spirituala.