| AngelaD a întrebat:

Voi de ce ați devenit atei? De ce negați Adevărul? De ce fugiți de Bunul Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| DarkAndDreary a răspuns:

"Voi de ce ați devenit atei?"
-Pentru ca nu am motive sa cred intr-o divinitate.

"De ce negați Adevărul?"
-Ateii neaga adevarul?

"De ce fugiți de Bunul Dumnezeu?"
-Nu fug de "Bunul Dumnezeu".

| cristisubiak a răspuns (pentru DarkAndDreary):

1: Nu ai nevoie deoarece preferi păcatul, nu lupta. Simplu! E mai simplu să stai și să faci ce vrei decât să faci ce trebuie (uită-te pe șantierele româniei și te vei convinge). 2: Da, îl negi! Adevărul este Dumnezeu. Respingându-L, respingi și adevărul (care îți zice că păcatul te omoară, deși nu crezi. Am un coleg ateu; la 17 ani arată ca un om de 40! Cu barbă, cioc, păr lung, bere și burtă). 3: Nu fugi, încerci să te ascunzi de El. „Nu există Dumnezeu, deci nu e păcat să fumezi (1 Corinteni 6:12)". Nu dau nici 2 bani pe astfel de teorii, mai ales în fața unui om care se consideră inteligent uitând că începutul înțelepciunii e frica de Domnul.

| Narcis2007 a răspuns (pentru cristisubiak):

Cred ca m-ai confundatlaughing

| DarkAndDreary a răspuns (pentru cristisubiak):

1. Cine a spus ca "pacatuiesc"? Sa stii ca nu ai nevoie de dumnezeu in viata ta sa fii o persoana buna.
2. De unde stii ca dumnezeul tau e adevarul? Poate e allah? Sau zeus? Sau monstrul zburator de spagete?
3. Nu ma ascund de el. Daca nu-i place ce fac poate sa vina la mine si sa-mi spuna. Si de ce mi-ar fi frica de dumnezeu? Tu asa traiesti? Cu frica de o fiinta superioara care te va pedepsi pentru eternitate daca gresesti?

| cristisubiak a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Eu când îl chem Dumnezeu, Tată, Isus, Hristos, Duhul Sfânt atunci primesc răspuns de la El. De asta cred cu tărie.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru cristisubiak):

Interesant. Crezi ca tu ai luat aceasta decizie de a crede in dumnezeu sa ti-a fost impusa de parinti / familie cand erai mic?

| cristisubiak a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Am fost ateu. Mama mea s-a opus când am decis să mă pocăiesc. Dependent de țigări. Nu am avut educație creștină (am picat clasa a 9-a pentru nota la purtare) și mereu am fost „oaia neagră". Dar din iubire pentru Isus am renunțat la tot ce a fost rău. Pentru că mi-am dedicat puțin timp să văd dacă chiar există. Și în rugăciune (deși nu am idee de ce am vrut să merg, mai ales la penticostali care în fața mea erau mai satana decât satana) am fost cercetat de Duhul Sfânt. Și plângeam ca un copil mic acolo în rugăciune. Și simțeam că ceva în inima mea se schimbă. Am simțit că o povară mi s-a luat! Și am zis „Doamne, cred în Tine! Ai câștigat! Mă predau Ție!". Ceea ce profesori, polițiști, psihologi, părinți, preoți, colegi, prieteni nu au reușit să schimbe la mine timp de 10 ani (că de prin clasa 1 am început să mă stric) a reușit Isus în 5 minute, într-o rugăciune. Cu poliția în clasa a 4-a am avut prima dată probleme. Motiv? Alarmă falsă cu bombă. Tata a murit când aveam 3 ani, mama și-a luat un soț care zilnic o bătea și eu eram martor (de multe ori la tentativele lui de omor). Mai erau zile când mama lucra schimbu 3, eram de când veneam la școală până seara târziu singur. Niciodată nu am avut parte de iubire. Și la Domnul am găsit. Înainte cu câteva zile de a mă pocăi, mi-am tăiat venele la școală din cauza unei fete, pentru că m-a părăsit și nu am putut suporta să rămân fără iubire. Dar Dumnezeul meu este iubire! Și slavă Lui că are și pentru tine! Nu poți face tu păcate câte îți poate ierta Isus! Întrebarea Lui este: vrei iertare? Te sfătuiesc să te întorci! „Dar vino, inimă pribeagă!/Prin glasul meu Isus te cheamă!", „Că-n curând sosi-va clipa când vom ajunge acasă/Îl vom vedea atunci pe Domnul, și vom sta cu El la masă!". Știi ce regret din toată viața mea de până acum? Că nu m-am pocăit mai repede! Dumnezeu îmi este martor că NU am scris nimic mincinos aici! Și sper că te vei întoarce la El. Te voi ajuta dacă vrei! cristi_subiak e id-ul meu.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru cristisubiak):

Oh...Imi pare rau ca ai fost nefericit si ai suferit...
Probabil gasesti un confort crezand in dumnezeu si crezand ca te asteapta o rasplata pe lumea cealalta. La mine a fost invers (aproape). Cand eram mic credeam tot ce-mi spunea lumea, deci credeam si in dumnezeu. Pana cand am inceput sa pun intrebari, ceea ce s-a intamplat devreme. Imi intrebam parintii si familia daca exista dumnezeu, unde sta, ce face. Iar ei imi inchideau gura spunand ca nu e voie sa intreb asa ceva. O vreme destul de indelungata nu mai stiam ce sa cred. Pana cand am inceput sa caut informatii pe internet. Si mai devreme decat as fi crezut am incetat sa mai cred intr-un dumnezeu. Bineinteles parintii si familia nu au fost de acord, dar s-au obisnuit. Si poti trai si fara iubirea lui dumnezeu. Eu am o iubita cu care ma inteleg foarte bine, o iubesc foarte mult, o inteleg. Si ea ma intelege si ma iubeste. Daca ma supara ceva pot sa-i spun ei, ea ma intelege si incearca sa ma ajute. Apreciez faptul ca vrei sa ma... ajuti dar nu e cazul, multumesc. Esti foarte dragut. Daca te face sa te simti bine faptul ca tu crezi in dumnezeu. foarte bine.

| cristisubiak a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Nu neapărat. Dar am văzut deja cum El lucrează. Și m-aș numi de mine însumi nebun să nu mai cred în El. Credea-i că o să-l găsești pe internet? Crezi că vei găsi credință între atei? Tu nu ești lider de opinii! Voi ateii sunteți manipulați de știința care vă face să credeți că El nu există! Creștinismul te face liber alegător! Și nu o iubești cu adevărat, căci cine nu-L cunoaște pe Dumnezeu, nu cunoaște iubirea deoarece Dumnezeu este dragoste! „Ce n-ai da tu în clipa morții să ai nădejdea ce-o am eu!/Să știi că orice-ar fi să fie, tu ești din clipa scrisă ție cu Dumnezeu în veșnicie!". Domnul să se îndure de tine. Dar caută-L înainte pe El cu adevărat. Și dacă nu-L vei găsi, atunci stăm de vorbă!

| cristisubiak a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Și faptul că părinții tăi au zic că n-ai voie să întrebi așa ceva, era din cauză că nici ei nu știu nimic despre Dumnezeu, căci nu l-au căutat cu adevărat niciodată! Și acum când Dumnezeu vrea să ți se descopere, refuzi.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru cristisubiak):

Daca dumnezeu vrea sa mi se decopere. N-are decat sa vina la mine sa-mi spuna.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru cristisubiak):

Nu l-am cautat pe dumnezeu pe net. Am cautat raspunsuri pe net. Nu, nu cred ca voi gasi credinta intre atei. Ateismul inseamna lipsa credintei. Uhm...nu. Ateii nu sunt manipulati de stiinta. Gandeste-te unde ar fi fost lumea fara stiinta. Deci ceea ce vrei tu sa spui este ca doar crestinii au voie sa iubeasca? Daca esti ateu nici sa nu te gandesti sa iubesti? Nu, n-am de gand sa-l caut. Am facut-o destul cand eram mic.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Dragostea nu are nici o legatura cu dumnezeu sau cu religia.
Si ce-ar fi daca ti-as spune ca desi sunt ateu, iubita mea e crestina.

| AndraRox a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Si cum convietuiti? thinking

| DarkAndDreary a răspuns (pentru AndraRox):

Cum convietuim?
Simplu. Am trecut peste. Nu am lasat religia sa intervina intre noi.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru AndraRox):

Oh, inca ceva.
Este crestina...pentru moment.
Incepe sa puna la indoiala existenta lui dumnezeu.

| AndraRox a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Si din ce cauza? In opinia ta.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru AndraRox):

Probabil am corupt-o eu.

99 răspunsuri:
| DracusorImpielitat a răspuns:

Pentru ca sunt asa de multe religii incat nu sunt multe sanse ca religia crestina sa fie cea adevarata. Si mi-am dat seama ca toti oamenii sunt slabi si au nevoie de ceva in care sa creada, de asta sau si inventat religiile. Toti vor sa traiasca vesnic, indiferent daca e cu spiritul sau in lumea materiala. De asta au fost creeati zei si religie, pentru ca oamenilor le era frica de moarte, iar un alt motiv este ca nu isi puteau explica anumite fenomene, etc. Si eu nu mai cred pentru ca a inceput sa mi se para absurda credinta asta, apoi am inceput sa o vad ca pe toate celelalte, abureala, vrajeala, nefolositoare, ridicola, etc si mi-am dat seama ca e ca toate celelalte religii si ca nu am nevoie de ea.
Ce adevar sa neg? Nu exista niciun adevar.
De cine sa fug? Nu exista niciun Dumnezeu.
Acum am eu o intrebare pentru tine, de ce iti e frica? Daca Dumnezeu e asa de bun, o sa te ierte daca nu iti e frica.

| Musique a răspuns:

Pentru că nu e bun bunul tău dumnezeu.
Baftă!

| SamSon a răspuns:

Daca consideri ca,,dumnezeu'', un simplu cuvant fara semnificatie exacta inseamna,,bunatate'',,, dreptate'', etc, te inseli. E o minciuna pentru. a captiva masele. Sunt ateu pentru ca nu vreau sa ma aliez cu mincinosi si falsi. La fel cum tu-mi spui ca,, fug'' de ceva ce nu exista,, Bunul Dumnezeu'', asa te pot intreba si eu pe tine, de ce fugi de,, Monstrul zburator din spaghete''? Mai gandeste-te.

| AndraRox a răspuns (pentru SamSon):

De ce o iei asa? Un simplu cuvant poate face cat alte o mie la un loc. Spunand mama, un cuvant format din 2 silabe simple, spui iubire, intelegere, bunatate, frumusete, puritate, dragoste, afectiune, sustinere, grija etc. Pentru tine poate nu are nicio semnificatie, dar nu esti singur pe acest pamant.

| mODIN a răspuns:

Toti ateii pe care ii stiu au fost la inceput crestini iar apoi si-ai dat seama ca nu exista"Bunul" Dumnezeu. Sunt 2700 de religii in lume.Chiar crezi ca doar una este adevarata si aceea este exact a ta?

| cristisubiak a răspuns (pentru mODIN):

Numele tău îl indică pe satan. Astfel te dai singur de gol că ești legat de ceva. Și nu sunt 2700 religii! Există 4 mari religii: creștinismul, islamismul, budhismul și hinduismul (dacă nu greșesc). alea peste 30.000 de culte neoprotestante nu sunt religii, ci sunt culte ale creștinismului (documentează-te) formate de oameni care au aceeași ideologie creștină. Ortodocsii spre deosebire de penticostali au o tradiție care nu e nici unde menționată în Biblie. Penticostalii stăruie după botezul cu Duhul Sfânt (și îl primesc) spre deosebire de baptiști. Adventiștii și alte culte păstrează Sâmbăta ca fiind ziua de odihnă. Eu păstrez Duminica deoarece de Luni până Sâmbătă sunt 6 zile și Duminica ar fi a 7-a.

| mODIN a răspuns (pentru cristisubiak):

Tu nu-ti dai seama ce vorbesti? Sunt 4 MARI religii.Si religia egipteana antica e o religie, si religia norsa e o religie, si religia antica greaca e o religie, si religia maiasilor e o religie.In fine sunt aproximativ 2700 de religii care nu au nici o treaba cu crestinismul.

| Polonic1 a răspuns (pentru cristisubiak):

Chiar daca o sa iau inca un "ignore" trebuie sa te anunt ca ESTI IDIOT.

| BaiatulAnonim a răspuns:

Oricat ai incerca sa te faci inteles credinciosilor, e degeaba, intrucat stilul de viata impus de cadrul in care s-au nascut le limiteaza capacitatea de gandire logica. Biblia. O nenorocita de carte scrisa acum mii de ani pe care oamenii o considera dovada incontestabila ca Dumnezeu exista. Daca Harry Potter ar fi fost scrisa pe vremea bibliei, tot la fel de orbeste ati fi crezut si ce scrie acolo? Si acolo se intamplau lucruri supranaturale, peste "puterea noastra de intelegere". Daca acum s-ar trezi un individ sa spuna ca l-a vazut pe Iisus, sau ca este profet, nu cred ca ar fi cineva care sa il considere in toate mintile. Unde sunt dovezile potopului? Nu ar fi trebuit sa se vada in straturile de roci o multitudine de schelete, rezultate in urma masacrului cauzat de inundarea spontana a planetei? Si dupa cum a sustinut o nava facuta de 8 oameni amatori o pereche din fiecare specie de animale de pe planeta si le-a hranit cat timp a tinut calamitatea si s-a asigurat ca niciuna din speciile de pe arca nu a fost mancata de, sa zicem, un animal carnivor flamand. Ganditi logic oameni buni... mor cand vad ca va sustineti punctul de vedere cu aberatii ilogice. Invocati supranaturalul (vai ca asa va atrage diavolul in capcana lui, ca ai sa vezi tu la apocalipsa, etc etc) fara a va auzi cat de ridicol sunati. Nu iti trebuie decat o poveste buna, cu niste personaje potrivite, niste "supranatural" pe ici, pe colo, o hoarda de oameni creduli si voila, ai creat o forta de conducere a maselor imbatabila cand e sustinuta de prostie. Biblia sustine ca Pamantul ar avea o vechime de 6000 de ani, absurd, cand stai sa te gandesti ca exista copaci vechi de aproape 10000 de ani. Lista de argumente ar putea continua, dar nu vad rostul. Gandirea voastra e unilaterala, ca a unui cal care e obligat sa priveasca numai inainte. Va e frica sa infruntati realitatea si sa vedeti lucrurile asa cum sunt si preferati in schimb sa va inchideti in micul vostru univers religios, unde va simtiti protejati, unde oricat de mizerabila ar fi viata, credeti ca va asteapta cineva la capatul tunelului cu fericirea vesnica asigurata. Va puteti compara lejer cu autistii si imi pare rau ca sunt oameni pe planeta asta care gandesc asa. Universul vostru religios se rezuma la o religie relativ noua. Efectiv dati cu piciorul in religii mult mai vechi, cum ar fi, de exemplu, hinduismul si va bateti cu pumnul in piept ca drumul spiritual urmat de voi e cel adevarat. Asta urasc la oamenii ca voi. Fiecare are dreptul sa creada sau sa nu creada in ceva, prosti sunt oamenii care arata cu degetul si atenteaza la aceasta libertate. Iti doresc sa vezi lucrurile din perspectiva mea chiar si pentru 5 minute, poate ti-ai mai schimba parerea...depaseste-ti statutul de om incuiat la minte.

| cristisubiak a răspuns (pentru BaiatulAnonim):

Tu știi ce înseamnă „credință"? Ai auzit de biserica scientoligică? toate religiile merg pe credință.

| BaiatulAnonim a răspuns (pentru cristisubiak):

Sa zicem ca ti-a venit o scrisoare in care ti se comunica faptul ca ai primit 1milion de euro mostenire de la cineva foarte influent intr-un cont bancar scris pe foaie, iar la finalul scrisorii se semneaza Dumnezeu, cu parafa raiului si toate inscrisurile(dar doar acte, care pot fi oricum usor falsificate) ca sa te convinga ca banii exista si sunt ai tai. Un om normal ce ar face? E evident ca primul lucru pe care l-ar face ar fi acela sa verifice contul bancar si sa vada cu ochii lui ca banii sunt acolo. Cam asa sta treaba si cu religia. Omul are nevoie de concret pentru a-si definitiva intelegerea, pe cand dumnezeu nu depaseste statutul de ideologie. Si existenta lui mos craciun tot pe credinta se bazeaza happy

| RAY a răspuns:

Pentru ca accept realitatea asa cum este ea cu bune si rele nu ma plang la zeii cand ma doare capu

care adevar voi singuri va contraziciti sguri aveti en religii, secte si doar o carte plina de crime

bunul dumnezeu du-te citeste vt apoi revino

| sublime89 a răspuns:

Tu detii adevarul suprem? Ce pacat ca n-am dat de tine mai repede.
Am devenit ateu pentru ca acest "adevar suprem" nu mi s-a parut deloc plauzibil. N-am gasit nicio dovada pentru el. Nu ti se pare ciudat sa nu gasesti nicio dovada pentru o realitate care ar trebui sa fie atat de evidenta?

| M25M a răspuns:

Care adevar? Al carei religii?
In plus tu crezi ca ai devenit crestin sau ti s-a impus?

| Felys a răspuns:

Nu am devenit ateu, pur si simplu nu am crezut nicidata intr-o divinitate, mi se pare o ineptie sa crezi ca cineva cu puteri supranaturale a facut lumea

| PedoBarbie a răspuns:

De plăcere. Nu neg adevărul. Nu fug.

| Deaad a răspuns:

Am multe argumente si nu stau sa ti le insir pe toate. unul dintre ele este ce a spus 666metalhead666.Altul este prin simplul fapt de a te gandi ca universul este creat de dumnezeu.E o aberatie.Consider ca religia a fost o eroare a omenirii, o greseala, poate cea mai mare greseala.
Si ''Bunul" Dumnezeu este de fapt raul Dumnezeu.
Chiar daca ar exista, nu m-as inchina lui.De ce? DIn cauza cruzimii cu care apare in biblie.

| AndraRox a răspuns (pentru Deaad):

"Chiar daca ar exista, nu m-as inchina lui.De ce? DIn cauza cruzimii cu care apare in biblie." Interesant. Consideri biblia o aberatie dar in situatia in care ar fi dovedit ca Dumnezeu exista nu te-ai inchina lui, pe motiv ca in biblie "este crud". Intelegi ce vreau sa zic? Care este logica ta?

| Deaad a răspuns (pentru AndraRox):

Cred ca stie toata lumea cu ce cruzime a aparut Dumnezeu in biblie si nu ma refer la noul testament.Pe langa asta, ar mai fi si vesnicul meu motiv cu razboaiele provocate de religie de alungul timpului si mai ales inchizitia.Din aceasta cauza nu m-as ruga lui daca ar exista dar si multe altele.Pur si simplu nu imi place sa slujesc si sa fiu robul cuiva. Daca dumnezeu exista si are nevoie de slujitori, sa nu se gandeasca la mine cel putin.
Datorita acestor lucruri, si mai ales cruzimea lui, nu pot sa ma inchin la un dumnezeu atat de crud si care nu are mila.Ma intelegi?

| cristisubiak a răspuns (pentru Deaad):

Dar omul? Cum a apărut înaintea lui Dumnezeu? (după căderea lui Eva și Adam în păcat). Crezi că este cineva vrednic de a primi iertare? Este scris: „Prin faptele Legii ați primit voi Duhul sau prin auzirea credinței?". Eu sincer, când mă rugam la stăruințe și un frate mi-a strigat „Șubiak! Crede! Isus te botează!" am simțit Duhul Sfânt. Deși aveam multe păcate neiertate!

| Deaad a răspuns (pentru cristisubiak):

Un lucru sa te intrebbig grinaca Dumnezeu a creat omul, si acesta stia sa vorbeasca si ara pamantul, etc., cum explici omul preistoric care s-a dovedit stiintific ca a existat?

Si in legatura cu ce ai zis tu:Crede-ma ca si eu ''am simtit'' duhul sfant atunci cand eram crestin dar era doar o inchipuire.Asa ca tine aveam''pacate'' de neiertat, si m-am gandit la Dumnezeu.Atunci ''am simtit'' duhul sfant ceea ce era doar o inchipuire pentru ca religia si credinta in Dumnezeu iti induce foarte multa autosugestie si eu cum voiam iertare, adica de fapt nu voiam iertare, ma simteam vinovat de ceea ce facusem si stiam ca nu ma va ierta Dumnezeu. Apoi prin acest gand, mi s-a impus autosugestia care este un lucru foarte clar.
Deci, eu nu am simtit duhul sfant.Era doar o inchipuire deoarece eram foarte credincios.E, apoi am facut nu stiu ce pacat si m-am distantat de DUmnezeu, a u aparut indoielie si am ajuns ceea ce sunt astazi.Nu mai sunt crestin de circa 3 ani, cred.Dar nu ma apuc sa zic povestea mea in legatura cu acest lucru.Si,eu zic ca nu trebuie sa ma iei cu duhul sfant si cu fecioara maria ca oricum nu CRED in asa ceva.Intelegi?
Noi ateii, avem destule argumente ca sa va intoarcem vorba dar voi va legati numai de ce se spune in biblie, duhul sfant, Dumnezeu etc.Astea nu sunt argumente si nici dovezi.
Eu pot sa iti zic multe lucruri despre inexistenta lui dumnezeu, dar sunt prea multe si oricum ne abatem de la subiect.

| Deaad a răspuns (pentru cristisubiak):

Eu nu am nimic cu voi ca, credeti.Am ceva cu religia in sine.Eu zic ca voi sunteti in ceata totala si nu vreti sa intelegeti ca lumea nu este creata de Dumnezeu.Cum iti explici tu ca Dumnezeul biblic este adevarul cand sunt atatia zei si atatea culte.Contrazice-l pe unul care crede in Satan si ca el a creat lumea si nu Dumnezeu.Contrazice-l pe Allah, pe budda si pe cei 2700 de zei din diferite culte.

| cristisubiak a răspuns (pentru Deaad):

TU nu ai putea întoarce nici o vorbă dacă nu ți-ar îngădui Domnul! Prin păcatul acela, diavolul a reușit ceea cea vrut: să te depărteze de credință! Și dacă ai avea o altfel de poză la profil (cu lucruri minunate create de „natură") aș vorbi altfel cu tine și poate aș medita. Dar chiar poza ta îl dă pe diavol pe față. Ca și om, mereu vei arăta în afara ta ceea ce ai înăuntru.

| Deaad a răspuns (pentru cristisubiak):

laughing.Ai o problema cu poza mea? Bine frate, cum zici tu, sunt stapanit de diavol, el imi controleaza sufletul.laughing

| Deaad a răspuns (pentru cristisubiak):

Si,ce? Trebuie sa am o anumita poza de profil cu lucruri create de natura pentru ca eu sunt ateu si nu cred in dumnezeu? Zici ca omul mereu va arata in afara lui ceea ce are inauntru. Daca vreau, pot sa-mi pun orice poza de profil.Nu vad care e problema ta. Zici ca poate ai medita la ceea ce am zis eu daca as avea o poza mai frumoasa, ce sa zic.Lasa basmele si revinoti! Ca m-am saturat de voi astia care o tot tineti cu diavolii si posedarile.Ce as putea sa zic? Nu te gandesti la ceea ce am zis eu ca am o altfel de poza pe profil. Daca cineva ar avea scris la profil DUMNEZEUECUNOIINVECIIVECILORSIATEIISUNTSTAPANITIDEDIAVOL, crezi ca nu m-as gandi la ce a zis din cauza numelui si pozei cu fecioara maria la profil?
M-ai dat gata!

| andrei1237 a răspuns:

Nu,nu sunt un ateu, nu neg adevarul si nu fug de bunul Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu NU fug de nimeni si NU neg niciun adevar-dar de ce sa cred in cineva sau ceva care NU ma ajuta cu nimic-din contra observ ca doar ma pedepseste?
Tu care intrebi NU imi cunosti viata-dar SIGUR daca ai traio nici tu n-ai mai CREDE.
Si eu credeam odata si ce folos?
Dumnezeu e bun?-Ma-ndoiesc!
Dumnezeu exista?-Ma-ndoiesc!
(Daca cineva mi-ar arata o MINUNE(una adevarata) poate...dar ai vazut tu pe cineva sa poata face una?-eu sincer NU!
Toti te iu cu cuvintele...dar nu-ti pot oferi NICIODATA ceva CONCRET
Sa nu se inteleaga gresit-n-am nimic cu crestinii-fiecare e LIBER sa creada ce vrea-cine sunt eu sa-i judec?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La care din cei 1000 de dumnezei faci referire? unii au sufletul mai indumnezeit decat orice pocait.de ce ar trebui sa apartinem vreunei religii, ai nevoie sa te invete cineva cum sa fii bun? sau iti e frica de ceva?

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Tu de ce umbli pe "aparatele lui Satan" in loc sa te rogi?

| Lămâie00 a răspuns:

Tu de ce nu crezi in allah?
Pentru simplul fapt ca tu te-ai nascut intr-o anumita religie nu inseamna ca e neaparat cea adevarata, totul tine de pozitionarea geografica

| godge a răspuns:

Adevarul? Ai vreo dovada falpabila ca crestinismul e adevarul si nu alta religie? Citeste biblia "Bunul Dumnezeu" e un criminal in serie, adept al genocidului si purificarii etnice.

| unpustiobisnuit a răspuns:

1. Am devenit ateu de-al dracu si de ambitios si ma bucur ca am reusit sa nu mai cred in fiinte magice de mic. Iti pot dovedi ca religia ta nu are nici un sens si cu argumente de clasa I-a.
2 Nu eu neg adevarul. Ar trebui sa intelegi ca religia nu e precum politica unde majoritatea are dreptate.
3 Nu fug de Dumnezeu. Sta ascuns la mine in sertaru de la birou si ma spioneaza.

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Toate religile se vor unii si vor creea poporul lui Dumnezeu, asa cu a fost la inceput. Da nu va fi acea religie pe care vor so impuna guvernul mondial. la care si voi atei va trebuii sa va rugati deoarece veti fii obligati de guvern.

| iurii75 a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

Asta e părerea ta, dar nu crezi că contează mai mult părerea lui Dumnezeu?
Care este punctul de vedere al Bibliei cu privire la interconfesionalism?
Cum i-a considerat Isus pe conducătorii religioşi care se considerau drepţi, dar nu-l respectau pe Dumnezeu? „Isus le-a zis: «Dacă Dumnezeu ar fi Tatăl vostru, m-aţi iubi, fiindcă de la Dumnezeu am ieşit şi sunt aici. N-am venit din proprie iniţiativă, ci El m-a trimis... Voi sunteţi de la tatăl vostru Diavolul şi vreţi să împliniţi dorinţele tatălui vostru. El a fost un ucigaş când a început şi n-a rămas ferm în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Când spune o minciună, vorbeşte potrivit firii lui, pentru că este mincinos şi tatăl minciunii. Dar pentru că eu spun adevărul, nu mă credeţi! De aceea nu ascultaţi, pentru că nu sunteţi de la Dumnezeu»." — Ioan 8:42–47.
Dacă adevăraţii creştini ar fraterniza pe plan religios cu cei ce practică sau tolerează lucruri pe care Dumnezeu le condamnă, ar demonstra oare loialitate faţă de el şi faţă de normele sale drepte? „De aceea, vă scriu acum să nu mai aveţi legături cu cineva numit frate care este un fornicator sau un om lacom sau un idolatru sau unul care insultă sau un beţiv sau un extorcator! Cu un astfel de om nici măcar să nu mâncaţi! Nici fornicatorii, nici idolatrii, nici cei adulteri, nici bărbaţii folosiţi pentru scopuri nenaturale, nici bărbaţii care se culcă cu bărbaţi, nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici cei ce insultă, nici extorcatorii nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu" (1 Cor. 5:11; 6:9, 10). „Cine vrea să fie prieten cu lumea se face duşman cu Dumnezeu" (Iac. 4:4). „O, voi care îl iubiţi pe Iehova, urâţi răul! El păzeşte sufletele celor loiali lui." — Ps. 97:10.
2 Cor. 6:14–17: „Nu vă înjugaţi la un jug inegal cu cei necredincioşi. Căci ce legătură are dreptatea cu nelegiuirea? Sau ce părtăşie are lumina cu întunericul? Apoi ce armonie este între Cristos şi Belial? Sau ce parte are cel credincios cu cel necredincios? Şi ce acord este între templul lui Dumnezeu şi idoli? «De aceea, ieşiţi din mijlocul lor şi separaţi-vă, zice Iehova, şi nu mai atingeţi ce este necurat», «şi vă voi primi»".
Rev. 18:4, 5: „Am auzit un alt glas din cer care zicea: «Ieşiţi din ea, poporul meu, dacă nu vreţi să fiţi părtaşi la păcatele ei şi dacă nu vreţi să primiţi o parte din plăgile ei! Pentru că păcatele ei s-au îngrămădit până la cer şi Dumnezeu şi-a amintit de nedreptăţile ei»".
Deci nu va fi niciodată o "unire" ci o înlăturare a celor false.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

E mai probabil ca religiile sa dispara decat sa se impuna o religie de guvern.

| mODIN a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

Esti pe ciuperci? laughing)

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

O intrebare pentru ateii?
daca a-ti fii dumnezeu si ti-ai fii facut propria lume iar tu le dai porunci oamenilor iar iei nu le-ar respecta cum a-ti proceda Atentie! oameni incalca poruncile de mai multe ori. ce a-ti face?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

Daca as fi dumnezeu, atunci as fi omnipotent. Deci as putea face ca oamenii sa nu mai incalce nici o "porunca". Simplu.

| RAY a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

Eu nu as trimite pe nimeni in iad pentru ca nu a crezut in mine ca bunul dumnezeu, faza cu pacatele ele difera in functie de religie chiar la voi crestini, sa fie pedepsit conform unor legi care exista in prezent

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Pai vezi dumezeu te-a lasat sa alege, nu tea manuit ca pe o papusa. diferenta intre dumnezeu cel adevarat si,, dumnezeu'' pe care l-ai dat exemplu e diferenta, cel adevarat ne-a facut din iubire si ne-a lasat liberi,,, dumnezeu'' explu e ura si a facut oameni pentru a se juca cu iei.

| cristisubiak a răspuns (pentru DarkAndDreary):

rolling on the floor ai nevoie de un câine adevărat și de un câine-robot. Care dintre ei îți poate transmite afecțiune? Cel programat sau cel care dorește asta? Iubirea adevărată e necondiționată. Ce rost ar avea să-L iubim dacă așa am fi programați? El vrea iubire necondiționată! Și noi avem nevoie. Dar cel rău se implică mereu (căci din cauza lui Isus a ajuns pe o cruce de lemn, răstignit de oamenii care nu Îl iubeau) și unii de lene să lupte cu poftele și firea, preferă păcatul. Mulți sunt în ultima fază a morții de păcat: când ești atât de otrăvit că senzorii spirituali nu mai pot să-ți transmită că ceva în inimă nu e bine. Medicamentul? Ai ghicit! Hristos. El poate să te curețe de păcat și să repare tot ce trebuie (El are resurse, noi nu).

| mODIN a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

Nimic! Daca as fi Dumnezeu nu as inventa greseala.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru cristisubiak):

Cand am zis eu ceva de un caine robot...

| cristisubiak a răspuns:

Pentru că diavolul asta vrea: să te depărteze de Dumnezeu. Și niște oameni slabi (datorită lipsei de Dumnezeu) cad în capcană. Diavolul nu are nevoie de închinare, are nevoie doar de oameni depărtați de Dumnezeu. Am trecut și eu prin ce trec ateii, dar Isus m-a salvat! Și mai zic ceva pentru „atei". Nu sunt atei adevărați toți! Unii se mint singuri. De ce? Dacă n-ar exista Dumnezeu, n-ar exista păcat. Corect? Așa că ei se ascund după un gând eronat. Problema nu e că se mint, ci că păcatul îi va lega și îi va stica, va face ravagii și în final-moarte. Simplu și total diavolesc.

| RAY a răspuns (pentru cristisubiak):

Pentru că diavolul asta vrea: să te depărteze de Dumnezeu. Și niște oameni slabi (datorită lipsei de Dumnezeu
desi 5 miliarde de oamenii sunt pacatosi ca au lipsa de credinta in iahve nu?
Diavolul nu are nevoie de închinare, are nevoie doar de oameni depărtați de Dumnezeu. Am trecut și eu prin ce trec ateii, dar Isus m-a salvat! Și mai zic ceva pentru „atei". Nu sunt atei adevărați toți! Unii se mint singuri. De ce? Dacă n-ar exista Dumnezeu, n-ar exista păcat. Corect? Așa că ei se ascund după un gând eronat. Problema nu e că se mint, ci că păcatul îi va lega și îi va stica, va face ravagii și în final-moarte. Simplu și total diavolesc.
satanisti se inchina la diavol desigur ca doreste inchinare du-te citeste vt evrei se inchinau la multi zeii,iar satanel nu a comis nici o crima, dumnezeu ca comis fara nr
faza cu pacatul voi nu omorati, furati din frica de divitate, de ce crestini au macelarit popoare daca sunteti asa buni, de ce Romania e o tara de corupti daca e crestina?

| cristisubiak a răspuns (pentru RAY):

Stai! Creștini cu numele nu este egal cu creștin adevărat! happy Dacă ar fi toți creștini adevărați, Doamne ce bine ar fi! Imaginează-ți un guvern format din sfinți adevărați! Plini de pace și înțelegere! Fără să fure! Cu o gândire sfântă! Și nu are nevoie de închinarel. Pentru el e destul să nu fii mântuit. Și a fi fumător, alcoolic, etc. nu înseamnă închinare. Sunt și ocultiști (nu sataniști; satanismul e altceva) care se închină la propriu, dar și ei și-au pierdut mântuirea.

| RAY a răspuns (pentru cristisubiak):

Cum naiba sa fi ateu si te inchini cui din moment ce nu crezi in supranatural, poate tie

| cristisubiak a răspuns (pentru RAY):

Am căutat înainte! happy asta e deosebirea dintre oameni!

| cristisubiak a răspuns:

Uită-te și la poza de profil a ateilor ce au răspuns, și apoi dă-ți seama câtă pace și iubire există!

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru cristisubiak):

Unii dau citate din biblie dar iei nici nu au citit biblia caso inteleaga, daca ar citio cu atentie ar intelegeo de ce dumnezeu a facut atatea crime si altele care spun ei ca dumnezeu e un tiran

| DarkAndDreary a răspuns (pentru cristisubiak):

Ce legatura are poza mea de profil cu mine?

| Jardelin a răspuns (pentru cristisubiak):

"Uită-te și la poza de profil a ateilor ce au răspuns, și apoi dă-ți seama câtă pace și iubire există!"

Am remarcat si eu asta! Imaginile care ii reprezinta pe atei sint terne, fara viata, triste, infricosatoare si haotice!

Imagini in alb si negru, roboti cu expresii tîmpe, capete de mort, papusi impietrite si fara expresie, semne satanice, tatuaje si pisici negre, miini incatusate, pasari negre, fete de oameni incremenite in durere si disperare, desene abstracte, schite in culori haotice, cam astea sint imaginile reprezentantive pentru atei!

Toate reprezentarile pe care si le aleg reflecta de fapt "linistea" lor interioara, haosul, nedumerirea, deznadejdea si deziluzia care le domina in esenta sufletele.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Jardelin):

Doar nu vroiai ca ateii sa aiba poze cu "bunul dumnezeu", nu?

| RAY a răspuns (pentru cristisubiak):

Uită-te și la poza de profil a ateilor ce au răspuns, și apoi dă-ți seama câtă pace și iubire există!

si crestini toti pe iisus ca avatar? ce iubire exista in inimile voastre? daca uni au avatar triste care e problema ta, uni traiesc si in realitate nu doar din basme voi crestini sunteti mereu fericiti cand stati la coada pentru o portie de fasole banuiesc

| RAY a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

Unii dau citate din biblie dar iei nici nu au citit biblia caso inteleaga, daca ar citio cu atentie ar intelegeo de ce dumnezeu a facut atatea crime si altele care spun ei ca dumnezeu e un tiran

tu ai citit vreodata biblia nu cred la cum ne judeci, pai a facut citeste vt https://sites.google.com/......-in-biblie

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Voi crestini sunteti mereu fericiti doar in sondaje nu, de fapt cele mai fericite tarii sunt cele nordice, fiecare are probleme in viata iar tu ca crestin in loc sa razi de cel trist ar trebiu sa-l ajuti dar asta sunt basme voi credeti din interese si atat un pic de bunatate nu aveti in voi

| Jardelin a răspuns (pentru RAY):

Man, tu ai o obsesie cu tarile nordice! Ce tot ii dai in sus si in jos cu fericirea si bunastarea din tarile nordice de parca acolo ar fi raiul de pe pamint! Intoxici lumea cu afirmatii false si o faci sa creada ca la noi e super naspa iar le ei e super mega extra OK!

Ia uite aici ce probleme au minunatii de suedezi pe care ii idolatrizezi (ca nu spun altfel) de dimineata pina seara:

http://www.hotnews.ro/......suicid.htm

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

Ce minte in colturi aveti uneori...
Ce are, ma rog, pisica neagra? Am ras in hohote...
Daca am avut la avatar o pisica neagra, tinuta de niste maini tatuate, este pentru realmente am acasa o pisica neagra si realmente am tatuaje ( nu pe maini).
Stiu! Am sa ajung in Iad! Si eu si pisica mea.

| Jardelin a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Inca nu ajungi in iad nici tu nici biata pisica! Dumnezeu iti mai da vreme pe acest pamint, sperind poate ca ai sa te intorci cu fata la El!

In loc sa-mi multumesti ca m-am gindit si la tine, tu imi spui ca am mintea in colturi uneori! sad

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

Iti place parul meu? Nu-i asa, ca-i divin?hee hee

| Jardelin a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Da, e divin! Mi-ar fi placut sa-ti vad si ochii!
Astept un PM...

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Nici unde nu e raiul pe pamant eu n-am spus ca e asa ceva, cand vine vb de moralitate sunt peste Romania asta e clar, tu imi dai o stire eu isi pot o mie cu cazuri de tot felul violuri, pedofili, crime etc
eu vad ca la noi e super naspa eu asta vad

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Jardelin):

Hai ca asta e tare laughing
Si din cate stiu eu...animalele nu au suflet. Deci nu ajung in iad sau in rai.
Si degeaba spui unui ateu lucrui de genu: 'Dumnezeu iti va da timp sa te indrepti. O sa ma rog pentru tine. O sa ajungi in iad. Dumnezeu te va judeca.'

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Am citit articolu ce rau fac suedezi merg la furat prin ue ca noi,au si ei probeme dar n-am auzit sa cerseasca si sa fure prin ue asta inca n-am auzit, stiri romanii au ingrozit Italia, Germania, Anglia, Spania etc cauta tu alta natie si isi dau dreptate una atee care face ce fac romanii
nr 1 la coruptie pe net, nr 1 hotie,violenta, tot ce vrei se regaeste in Romania, cica tineri da ce tineri sunt aici care injura, beau, fumeaza si consuma droguri

| Jardelin a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Cu mihaela34 ma cunosc de ceva vreme iar schimburile de mesaje dintre noi sint majoritatea ironice. Bine-inteles ca nu am amenintat-o cu iadul pe ea si pe pisica din dotare, era doar un raspuns cuminţel la ironia ei! Daca ai sa ai rabdare sa parcurgi mesajele mele, te poti convinge ca niciodata nu am amenintat pe vreun ateu ca se va frige in iad. Nu e stilul meu de conversatie!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Jardelin):

Inteleg. Dar nu ma refeream la tine. Ma refeream la unii crestini.

| cristisubiak a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Nu, dar pozele voastre (care vă reprezintă) arată că ceva lipsește. Acel ceva e chiar bunul Dumnezeu. Mai degrabă Isus Hristos! Dumnezeu a fost rău înainte de Hristos deoarece așa erau oamenii. Dar Isus a murit din pricina oamenilor, tocmai pentru a ne putea împăca cu Tatăl! Câteodată ne mai trezește spiritual când îngăduie accidente sau altele. Dar nu uita: lumea El a făcut-o, nu tu!

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru Jardelin):

Sa stii ca ai dreptate! nu cred in dumnezeu da cred in deavol care ii amageste lea intunecat ochiul minti.

| cristisubiak a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Orice om transmite ceea ce simte. Poza mea nu transmite nimic negativ deoarece mă lupt cu firea păcătoasă și reușesc să scap de rău. Poza ta chiar transmite ceva negativ.

| Narcis2007 a răspuns (pentru cristisubiak):

Oare poza mea ce inspira?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru cristisubiak):

Meh. Pentru unii. Pentru oamenii obisnuiti.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

Adrian,
Ateii nu cred nici un dumnezeu, nici in diavol.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

Nu-ti trimit niciun PM. Mi-ai raportat pretios de fazan religios. Nu te uit laughing

| Jardelin a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

De cind scriu pe TPU cred ca am raportat 1-2 întrebări iar fazanul tău nu îmi aduc aminte sa fi fost printre ele! Și eu m-am mirat cind am văzut ca a dispărut. Credeam ca vouă nu vi se șterg întrebări.

| mODIN a răspuns (pentru cristisubiak):

Poza mea de profil ce are?
Si nu indrazni sa vorbesti de pace si iubire fiind crestin.Pacea si Iubirea voastra a dus la Holocause, Cruciade si arderea "vrajitoarelor". Unde era pace si iubire crestina in aceste momente?

| mODIN a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

La ce gramatica ai, cred ca nici tu nu ai prea inteles Biblia.Ce naiba inseamna "caso"? Iar Dumnezeu chiar e un tiran dupa cum il descrie Biblia.

| RazzyFTW a răspuns:

1.Ne-am dat seama ca religia e o aberatie.
2.Fiecare individ are o opinie, fiecare individ priveste adevarul altfel. Noi avem alta opinie fata de adevar, voi alta. In opinia noastra, nu negam adevarul.

3.Nu fug ca mi-e lene.

Acum ca ti-am raspuns, raspunde-mi si tu mie. Tu crezi in Dumnezeu, asta inseamna ca nu crezi in alte divinitati sau alte religii. Spune-mi te rog de ce n-ar fi reale alte religii si divinitati cum ar fi Buddha, Allah, Odin, Zeus, Hades, Thor, Loki, Batman?

| AngelaD explică:

O să mă rog pentru voi, fiii lui Dumnezeu!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru AngelaD):

Ce persoana buna esti. Multumim.

| dragos38 a răspuns (pentru AngelaD):

Hei,foshizzle,indiferent din ce secta,religie esti, eu sunt crestin ortodox,dar nu suntem fii lui dumnezeu,dumnezeu nu se ocupa cu procreatia/in cel mai bun caz suntem suntem fii ploii happy vb vine, facem parte din natura, suntem rezultatul evolutiei, pentru a fi, fiul lui cineva, acel cineva trebuia sa intretina relatii sexuale/nu te mai lua dupa popi/caci aia zic vrute si nevrute/doar sa te atraga pentru ai mai da cate un banut/fiului lui d-zeu.

| embchz a răspuns:

Am devenit atee din simplul fapt ca nu vad rostul sa slavesc o divinitate care in fond si la urma urmei nu are nimic de oferit.De ce sa iti traiesti viata dupa un **** de reguli si conceptii cand poti sa tii-o traiesti asa cum vrei tu? Totul a fost creat din celule in componenta cu CO2 si H2O,si nu vad alta explicatie mai rationala ca asta.Religiile au fost impuse, pentru ca daca stai atent sa cauti, biblia are mai multe resurse de ateism decat ai crede.