| TamplaruAnisoara a întrebat:

Am întâlnit multi atei in viata, nu numai pe TPU. Cu toți susțin ca nu exista Dumnezeu si nici Satan. Dar din discuțiile lor reiese altceva. Folosesc frecvent expresii de genul : "Doamne fereste","sa te ia dracu", " du-te naibii" mai mult, il înjura pe Dumnezeu, in schimb nu si pe Satan, căuta sa dovedească cu "știință"ca nu exista Dumnezeu, dar nu si ca nu exista Satan. Ce fel de oameni sunt aceștia, ca numai atei nu pot fi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era un citat, nu-l mai ţin exact minte cum era formulat dar suna cam aşa: nu există oameni care să confirme existenţa lui Dumnezeu mai mult decât ateii. Asta pentru că aceştia sunt preocupaţi în mod constant, cum ai zis şi tu, să-L înjure pe Dumnezeu, să facă glume proaste pe seama Lui şi pe seama Cuvântului Său, Biblia.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu sunt oameni care sa infirme existenta lui Dumnezeu mai mult decat crestinii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

Te referi la cei care sunt creştini doar cu numele?

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat, dar da.
Sunt atatia care in loc sa ii lase pe altii in pace, intra in discutii si incep sa se certe si sa arate o latura mai putin "crestina".
Poti fi crestin cu numele, care nu are treaba cu nimeni si respecta parerile si credintele altora(sau le tolerez, mai bine spus).

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E pur simplu obisnuinta atat, cauta sa dovedeasca ca nu exista dumnezeul tau? De ce fix al tau? Atei nu cred in nici un dumnezeu, creator indiferent unde sunt ei

| RAY a răspuns:

Numai vorbi tu sectancto in numele creștinilor

| RAY a răspuns:

Cristinna3 aia se numesc antiteisti nu atei

https://ro.wikipedia.org/wiki/Antiteism

| RAY a răspuns:

Celcestietot asa sunteti voi crestini doar la nevoie va rugati

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Comentarii fara rost si mincinoase.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce scriu eu, ce intelegi tu...

| Celcestietot a răspuns:

Sunt oameni traumatizati (multi dintre ei), care daca nu l-au vazut pe Dumnezeu sau daca li s-a intamplat ceva mai nasol in viata, imediat ii neaga existenta fara sa citeaca o pagina din Biblie, eu unul iti pot spune ca am intalnit asa ceva. Am dreptate sau nu?

| Celcestietot a răspuns:

Scrii si tu asa, RAY, ca sa ai ce face...

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns:

Daca ati fi studiat istoria religiilor ati fi inteles in ce context a aparut numele Satan si cat de gresit este interpretat termenul de catre crestini.
Satan la evrei era o functie, crestinii in ignoranta lor l-au facut sa devina nume propriu.

| troleibuz a răspuns:

Doamne fereste e pur si simplu o expresie pe care o foloseste toata lumea din obisnuinta. Folosim si expresii precum,, are un morcov in fund''
Crezi ca isi baga cineva cu adevarat un morcov in fund?

| troleibuz a răspuns:

Daca nu exista dumnezeu nu exista nici Satan. Sunt la pachet.

| eckblume a răspuns:

Este o expresie comuna si o folosesc din reflex.

| TamplaruAnisoara explică (pentru eckblume):

Sunt multe expresii care nu pot fi rostite de către creștini. Si cu toate ca le auzim zilnic rostite tot de atei, crestinilor nu le intra in reflex. Vouă de ce va intra? Va spun eu. Pentru ca in subconștientul vostru știți ca exista Dumnezeu numai ca nu va convine calea lui cea strâmtă, si știți ca exista Satan, dar va puneți bine cu el crezând ca va ajuta in viata iar "dincolo" va pune in conducerea împărăției lui. In același loc veți ajunge cu el, numai ca nu știti ce va așteaptă.

| eckblume a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nici macar nu stii orientarea mea religioasa. Cand cineva aude in mod repetat aceleasi cuvinte, expresii va tinde sa le introduca in vocabular.,, O, doamne!/Doamne fereste" pot fi folosite de unii ca interjectiile-adica involuntar.
Oamenii pot asimila cuvinte, atitudini, comportamente de la altii. De ce te framanta atat subiectul? Nu stii ca e bine sa iti vezi de drumul tau, de smerenia ta? Nu te uita in gradina altuia. Fii tu credincioasa pentru tine. Pari extrem de pasiv-agresiva din raspuns.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Din nou fanatico ne ameniti cu iadul vesnic

| Helper07 a răspuns:

"Nu-L poti urâ pe Dumnezeu fara sa crezi in El" - E o replica din Dr. House ep. 5 cred.

Daca folosesc expresii nu inseamna ca nu sunt atei, inseamna ca asa s-au obisnuit sa spuna probabil auzind la randul lor la altii. Faptul ca nu-l ataca pe Satan in discutii e pentru ca voi Il aparati pe Dumnezeu. Nu vor sa va faca sa credeti ca nu aparati pe cine trebuie, vor sa va faca sa credeti ca nu ar trebui sa aparati nimic iar daca pe Satan nu-l aparati, n-au treaba.

Zic si eu.

| Amely21 a răspuns:

Dumnezeu chiar există, avem foarte multe dovezi în jur. El ne iubeste și vrea ca să fim salvați, să avem o viață veșnică și după moarte.
Și Satan exista. Dar el vrea sa strice totul în jur, el e cauza relelor pe care le fac oamenii. Satan vrea ca oamenii să ajungă în iad, acolo unde va fi și el.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dany trebuie sa intelegi ca ei gandesc diferit, pentru ei dovezi inseamna credinta

| Amely21 a răspuns:

Https://www.everystudent.ro/a/exista.html -dovezi că Dumnezeu exista

Întrebări recente