| fllu07 a întrebat:

Care este diferenta dintre a permite suferinta, si a cauza suferinta?
Poti exemplifica diferente?

Răspuns Câştigător
| strawberry03 a răspuns:

Exista o diferenta destul de mare. Cine cauzeaza suferinta, se face vinovat de nedreptate, rautate, etc. Cine o permite, poate avea motive intemeiate. Dumnezeu, de exemplu, nu cauzeaza suferinta, intrucat Biblia zice ca Diavolul o face. Totusi, El o permite, insa tot pe baza Bibliei stim ca are motive sa o faca, intrucat Satan i-a contestat dreptul de a guverna chiar de la inceput. E doar o chestiune de timp pana sa se dovedeasca de nevoia pe care o avem de Dumnezeu si de faptul ca oamenii "nu-si pot conduce nici macar pasii singuri." Insa Dumnezeu nu permite toate astea din rautate, ci din iubire, are rabdare, desi sufera pentru ceea ce se intampla in lume.winking

59 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Sa luam exemplul holocaustului. Nazistii au cauzat suferinta evreilor, iar ceilalti care au fost martori la aceasta violenta si nu au facut nimic sa-i ajute au permis-o. Mai ales cei care ar fi putut face ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Cine s-e putea pune cu Hitler, germanii, nu cred ajutor trebui sa fie exterior, deoarece Hitler avea conducrerea din interior.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Au fost civili obisnuiti care si-au riscat viata ascunzand evrei.

| Încrucişătorul a răspuns (pentru sublime89):

Baga si cu jidanii bolsevici.
Doar nu vrei sa te incadrezi in corectitudine politica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Stiu,dar iti dai seama ca nu era prea multi care sa se puie cu un guvern totalitar.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca s-ar fi pus mai multi, si din timp, poate nu se mai ajungea la un guvern totalitar si la holocaust si la tot ce a urmat.

| sublime89 a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Nu vad ce legatura are cu ce am zis eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Problema e ca nimeni nu a stiut ce avea de gand nebunul, iar cand au aflat era prea tarziu.

| ErrorFound a răspuns:

Imparatul permite suferinta.
Calaul cauzeaza suferinta.

| Pepsy92 a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu e invers?!
Base cauzeaza suferinta
Noi permitem suferinta?laughing)

| ErrorFound a răspuns (pentru Pepsy92):

rolling on the floorProbabil...

| fllu07 explică (pentru Pepsy92):

Si ce ai putea face? sa protestezi? ti-o iei in bot, si nu rezolvi nimic laughing

| Pepsy92 a răspuns (pentru fllu07):

Assasinii fac toata treaba

| fllu07 explică (pentru Pepsy92):

Adica?

| Kalla a răspuns:

Sa permiti suferinta este atunci cand nu faci nimic, stiind ca altii au de suferit (Guvernul).
Sa cauzezi suferinta este atunci cand aduci nefericire si necaz persoanelor (mafia, raufacatori)

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Kalla):

''Sapermiti suferinta este atunci cand nu faci nimic, stiind ca altii au de suferit (Guvernul)'' si Dumnezeu.

''Sa cauzezi suferinta este atunci cand aduci nefericire si necaz persoanelor (mafia, raufacatori)'' si ( Dumnezeu),
Sa fim seriosi, de el ai uitat?

| Kalla a răspuns (pentru 22SWAG22):

Daca nu crezi in Dumnezeu de ce dai vina pe El?

| fllu07 explică (pentru 22SWAG22):

Poate sa iasa dintr-un izvor si apa dulce si apa sarata in acelasi timp?

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Kalla):

Poi vorbesc de personajul din Biblie( Dumnezeu) care in credinta voastra este omnipotent, omniprezent, atot-stiutor, dar permite: torturile, executiile, violurile, dezastrele naturale etc, caci asta este realitatea!, uita-te in jur. Dumnezeu este omnipotent?, el zice ca Da!( cu fala inca), iti dau niste fimulete dragute de pe '' Best Gore''(un site care prezinta necenzurat toate violurile, crimele, executiile, sinuciderile bla bla), cel mai dragut filmulet fiind din Orientul Mijlociu unde un om este legat de mebrele superioare si inferioare si taiat pe viu cu lama, cred ca Dumnezeu nu era pe faza cand incercau sa faca salam din tipul ala.

Dumnezeu a provocat multa durere ucigand copii si alti oameni nevinovati, citeste naiba cartea aia(Biblia, VT) si nu-mi zi tu mie, '' De ce dau vina pe el?'', o saracutul de el, promit ca-i iau o ciocolata.winking

| Kalla a răspuns (pentru 22SWAG22):

Trebuie sa-L chemi ca sa te ajute sa supravietuiesti. Dumnezeu apare in momentele cele maineasteptate dar apare! Nu e vina lui daca acea persoana nu i-a cerut ajutorul. Dumnezeu interpreteaza asta ca un refuz, adica daca nu-L chemi inseamna ca nu ai nevoie de El! El nu se baga daca nu ii permiti tu! De asta este liberul arbitru.Te ajuta doar daca ii ceri sa o faca.Si poate cateodata nu ii simti prezenta dar El chiar este acolo happy

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Kalla):

Aoleooooo, ce urat mai suparat tu pe mine. Chiar nu-mi vine sa cred ce poti sa zici. Deci Dumnezeu ii atat de retardat si ingust la minte incat nu poate sa-si dea seama ca omul acela are nevoie de ajutor? Adica totusi te asigur eu ca omul acela era ocupat cu(AAAA!, va rog!), as vrea sa vad in timp ce te transeaza unul pe viu cum spui o rugaciune, probabil ai intra in cartea recordurilor. Da cum? Eu daca ma sustin de o stanca aflandu-ma intr-o prapastie, si tu ma vezi ca imediat pic, nu vii numai daca iti cer ajutorul? Sau zici: AAAAAA, lasa... nu are nevoie de ajutor, altfel imi cerea ajutorul.
Cum naiba sa ceara omul acela ajutor daca nici macar nu a auzit de Zeul vostru? Cum naiba sa ceara copii aia din Africa ajutor daca nici nu stiu de Zeul vostru retard. Mai stii vechea stire cu baiatul acela de 16 ani parca care intra in scoala aceea crestina din SUA, intra peste ei in timp ce se rugau, si i-a ciuruit pe toti, inclusiv profesorii? Mai sti holocaustul? Cand milioane de evrei se rugau in lagarele de exterminare? Mai stii?
Deci Dumnezeul vostru da dovada de o problema grav psihica, sau probabil de autism.

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Kalla):

Mai stii cand Becali s-a rugat pe muntele Athos, ca sa castige meciul? Si l-a pierdut oricum? Zi!, ( laughing) )

| Kalla a răspuns (pentru 22SWAG22):

Da se rugau si au avut si rasplata, nazismul ca guvers nu mai exista si evreii sunt aparati de lege la fel ca celelalte minoritati.Si un "Doamne ajuta-ma" poti spune cand esti in necaz pentru ca atunci cand esti in necaz te gandesti la cum sa scapi si un credincios se gandeste mereu la zeul la care se roaga sau la Dumnezeu in acest caz! Si in plus toti au auzit de crestini! E religia cea mai cunoscuta si raspandita din lume! Este peste tot crestinismul! Pana si in cateva desene animate, cand cineva spune cuvantul "religie" prima data se gandeste la Crestinism.

| Kalla a răspuns (pentru 22SWAG22):

Nu poti avea mereu cea ce-ti doresti. Dumnezeu nu e spiridusul din lampa! E un tata care ofera copiilor Sai tot cea ce le trebuie. Poate se intampla ceva rau daca castiga meciul!

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Kalla):

Da se intampla ceva rau, eram obligat sa aud inca odata replica aia retardata - '' He he! I-am ciuruit, he, he, acolo pac pac, tica-taca.), ai dreptate...

| fllu07 explică (pentru 22SWAG22):

Sincer, imi pare rau ca ai o asemenea parere despre Dumnezeu. este chiar oribil ce spui, si despre ceea ce au patit oamenii aceia, dar ceea ce spui despre Dumnezeu. cred ca totul ai intelege in alta lumina, daca ai sti un adevar inconfundabil: nu Dumnezeu guverneaza lumea. desi el a creat-o, si ar avea tot dreptul. dar momentan Dumnezeu nu guverneaza, cee ce este consmenat in biblie. atunci, de unde vin atrocitatiile? simplu. Diavolul, o parte, iar restul problemelor, boli, dezastre, cutremure, (o parte din ele omul) este in joc o controversa, si trebuie sa se dovedeasca un adevar: ca omul nu este capabil sa se conduca. din motivul asta inca Dumnezeu permite ca oamenii (uncii chiar copii nevinovati) sa sufere, ca sa se dovedeasca odata pentru todeauna, ce roade ofera conducera umana, sub influenta diavolului.

| Kalla a răspuns (pentru 22SWAG22):

Stiu ca am dreptate big grin

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Kalla):

Esti prea modesta...

| Kalla a răspuns (pentru 22SWAG22):

Nu-i asa? puppy dog eyes

| 22SWAG22 a răspuns (pentru fllu07):

Hai fllu, sa fim seriosi. Dumnezeu ne arunca in aceasta realitate cu o fire pacatoasa, intr-o lume pacatoasa si pline de ispite, si apoi te trage la raspundere ca te-ai purtat ca atare? Adica la ce s-ar fi asteptat? Daca era un tata bun ne restrictiona liberul arbitru, nu te lasa sa faci ce vrei pentru a te proteja. Daca ii spui unui copil - ''Nu fa aia'', te asigur ca o sa-l mance talpile si aia o sa faca. Apoi Dumnezeu inventeaza un joc nebun, ceva gen '' Inoata sau mori'', faci ce zic eu, si o sa fie bine, daca nu, mergi in iad, nu esti constrans deloc nu? Eu nu vreau sa joc jocul aceasta pe care numa un debil mintal
l-ar inventa, eu nu vreau sa fiu pus sa aleg dintre rai si iad, asta este un joc de dementi, un joc sadic si fara mila. Un tata nu ar face asta, un tata bun nu pedepseste pe perioada infinita, ci pedepseste ca sa corecteze persoana respectiva, nu sa o tortureze sa fim seriosi. Ii aud pe multi ca zic - '' Iadul din biblie este metaforic'', ba nu este, trebuie sa fii ignorant sa zici, nu este... in Bblie scrie foarte, dar foarte clar ca oamenii o sa fie chinuti vesnic, si eu nu pot accepta un asemenea Dumnezeu, acela nu e Dumnezeu, este o inventie nebuna.
Eu nu pot sa inteleg modul prin care il aparati pe Dumnezeu, faptul cum stergeti cu buretele crimele facute de el, presiunea psihica pe care o exercita asupra oamenilor, si indiferenta, eu chiar nu pot intelege sincer...

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Kalla):

Nu

| Kalla a răspuns (pentru 22SWAG22):

crying

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Kalla):

Hai nu plange, ca-mi distrugi sentimentele pe care nu le am...

| Kalla a răspuns (pentru 22SWAG22):

Si tu ma lovesti la corazon cu rautatea ta!

| fllu07 explică (pentru 22SWAG22):

Ei vezi, de aici pleaca oarecum indignarea ta fata de Dumnezeu:
chinul vesnic.
Biblia, cartea pe cred ca nu ai cititi-o, spune ca nu exista iad. plata pacatului este moartea, si mortii nu sunt constienti de nimic. de asemenea ai dreptate, un tata bun nu ar chinui la nesfarsit, pentru o viata de 60-70 de ani de pacate. el este prezentat ca fiind un dumnezeu Drept in biblie. prin urnare ai dreptate, nu este drept din partea lui sa creeze un loc de chinuri. si chiar el afirma asta, ca nu i-a trecut niciodata prin minte sa-i arda pe oameni. sper sa te convingi cat mai repede despre calitatile lui dumnezeu. invataturile precum focul iadului, sfanta treime, cinstirea icoanelor, nu sunt altceva decat MINCIUNI sfruntate ale lui Satan, ca sa ii tina pe oameni in intuneric.

| 22SWAG22 a răspuns (pentru fllu07):

Stai un pic numai...

| 22SWAG22 a răspuns (pentru fllu07):

Există iad? Noul Testamen multe de spus. 2 Tesaloniceni 1:9 ne vorbeşte astfel: „Ei vor avea că pedeapsă o pierzare veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui." Apocalipsa 14:10-11, vorbind despre Antihrist, ne învaţă: „Va bea şi el din vinul mâniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mâniei Lui; şi va fi chinuit în foc şi în pucioasă, înaintea sfinţilor îngeri şi înaintea Mielului. Şi fumul chinului lor se suie în sus în vecii vecilor. Şi nici ziua, nici noaptea n-au odihnă cei ce se închină fiarei şi icoanei ei, şi oricine primeşte semnul numelui ei!" Iadul este iazul cu foc, aşa cum este descris în Apocalipsa 20:14-15: „Şi Moartea şi Locuinţa morţilor au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua. Oricine n-a fost găsit scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iazul de foc."
Unii dintre cei care susţin că iadul nu există spun aceasta pe baza faptului că Isus a învăţat despre dragoste, pace şi iertare – El nu a învăţat despre un loc cu foc veşnic de pedeapsă pentru cei necredincioşi. Totuşi, exact opusul este adevărat. Isus a învăţat mai multe despre iad decât oricine în Cuvântul lui Dumnezeu. Isus a descris iadul ca un foc care nu se stinge (Matei 3:12), un loc de foc veşnic (Matei 25:41), pedeapsă veşnică (Matei 25:46), ca un loc de chinuri, flăcări şi agonie (Luca 16:23-24). Isus a învăţat în mod specific despre iad de multe ori în lucrarea Sa. (Matei 5:22, 29-30, 10:28, 18:9, 23:15, 33; Marcu 9:43-47; Luca 12:6; 16:23) ( citeste terog capitolele, eu am facut-o).

| 22SWAG22 a răspuns (pentru fllu07):

Crede-ma, exista iad, una ca nu vrei sa o recunosti, dar in Biblie scrie clar...

| fllu07 explică (pentru 22SWAG22):

Buna dovada, excelenta chiar. cea din Tesaloniceni. obseerva ca spune pierzare vesnica, (traducerea ce o folosesc eu, spune distrugere vesnica) apoi cat despre ceea ce a spus Isus despre Iad, cunosc versetele respective, am discutat mult pe baza lor. uite explicatia mea:

Uite, inainte ca adam sa pacatuiasca Dumnezeu i-a spus ca daca incalca porunca lui va muri. nu i-a spus ca va fi chinuit vesnic.
apoi dupa ce adam s-a dovedit a fi neascultator in geneza 3:19 Dumnezeu i-a spus: "tarana esti si in tarana te vei INTOARCE"
nu esti de acord ca, ca sa te intorci intr-un loc trebuie sa fi fost mai intai acolo. poti sa spui ma intorc la Bucuresti daca tu nu ai fost niciodata in Bucuresti? nu. spui ma duc la Bucuresti.
atunci, unde a fost adam inainte sa existe? mai mult nu exista nici o dovada ca dumnezeu ia condamnat pe adam si eva la chinul vesnic.
Ar fi fost drept din partea lui Dumnezeu sa le spuna ca vor fi chinuiti vesnic in foc. sau, este Dumnezeu nedrept? spune una si face alta?
e adevarat cei ce se razvratesc cu buna stiinta si fac rau trebuie pedepsiti, dar uite ce pedeapsa primesc ei: 1Tesaloniceni 2:9: Distrugerea vesnica, definitiva, dinaintea domnului. fara drept de inviere.
apoi despre cine se spune ca este la conducerea iadului? Diavolul, nu?
atunci daca asta ar fi vointa lui DUmnezeu, sa ii chinuie pe oameni in iad, crezi ca Diavolul (impotrivitor) ar colabora cu dumnezeu? s-ar spupune lui, acceptand sa ii chinuie? mai mult, in ieremia 7:31 se spune ca israielitii s-au strans intr-o vale... sa aduca inchinare unui idol, inchinare ce prevedea sa isi arda copii in foc. Dumnezeu spune: "lucru care eu nu l-am poruncit, nici nu mi se suise in inima". din nou: spune Dumnezeu un lucru si face altul? spune ca nu s-a gandit sa ii arada in foc dar apoi face un asemena loc, unde sa ii arda?
in plus biblia vorbeste de 9 invieri facute de Isus unii dintre apostoli, dar si unii profeti inainte de Isus.
de ce nici unu dintre cei 9 nu vorbeste despre ceea ce a patimit dupa moarte, sau despre faptul ca a trait bine alaturi de Dumnezeu? cel mai elocvent exemplu este lazar, pritetenul lui Isus, care 4 zile a fost mort, deja era in putrefactie, totusi el nu a spus nimic din ceea ce a fost acolo.
ceea ce spui tu, din Apocalipsa se refera la Gheena din Ierusalim. acolo se aruncau gunoaiele, lesurile de animale, si cadavrele raufacatorilor care erau rastigniti si nu meritau o inmormantare decenta. acolo ardea incontinuu focul pentru a distruge ceea ce era aruncat acolo, si era intertinut cu sulf. in Gheena nu erau aruncate niciodata fiinte vii, nici oameni nici animale, prin urmare nu era un loc de chinuri constiente. cum focul simbolizeaza distrugere (pentru ca din foc nu mai recuperezi nimic) cand se face referire la Iazul de foc, se face pentru a simboliza Distrugerea eterna, nimicirea din universul lui DUmnezeu, sau moartea a doua.
in eclesiastul 9:5, 6,10 se spune ca mortii nu stiu nimic, nu sunt constienti, si nu mai au nici o putere, nici sentimente. prin urmare nici focul nu il mai simt, daca i-ar arde, ii logic nu?
poate vei zice ca sufletul este chinuit in iad.
Biblia invata ca sufeltul moare, eclesiatul 18:4, 20. din geneza 2:7 se spune ca omul a devenit un suflet viu. deci omul este un suflet. vezi si 1Petru 3:20 unde se spune ca 8 suflete au fost transportate in siguranta prin apa. adica 8 oameni (noe si familia lui) iar cand se spune in biblie ca omul moare, dar suflarea, duhul se duce la dumnezeu, nu inseamna ca respiratia lui s-a dus sus, ci inseamna mai degraba ca de acum, orice speranta de a mai trai, depide de dumnezeu. ce sa faca DUmnezu cu suflarea acelui om? Biblia spune ca El a creat toate lucrurile, si nu are nevoie de nimic din partea noastra. si nu uita ca In Apoc 1:1 se spune ca cartea Apocalipsa este data lui Ioaan in simboluri. atunci si lacul cu foc este un simbol. cred ca sunt destul de logice explicatiile, si sunt bazate pe biblie

| fllu07 explică (pentru 22SWAG22):

Nu exista. DUmnezeu nu spune una si face alta. nu minte. daca zice ca plata pacatului este moartea, pai moartea. nu chinul vesnic. de vina sunt interpretarile eronate ale oamenilor si religiei false

| anonim_4396 a răspuns (pentru 22SWAG22):

Daca nu ai sentimente esti psihopatlaughing nu o spun eu ci medicina

| 22SWAG22 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ii ok.

Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns:

O intrebare buna, daca avem in fata Crucea de pe Golgota. Cine a cauzat suferinta acolo, oare fariseul sau Pilat?

Insa si daca ne gandim la tineri ca Gheorghe sau Ecaterina, care nu aveau nici o vina; oare convingerile lor le-au cauzat suferinta sau habotnicia conducatorilor?

Trei fete in jur de 13 ani, Elpis, Pistis, Agapis, au fost torturate pentru apartenenta lor la Biserica. Cine le-a cauzat suferinta? Cine a permis-o? Oare noi am cauza-o sau doar am permite-o?

| fllu07 explică (pentru Ben00):

Fariseul. pilat apermis-o. lui in calitatea lui de guvernator, sau ce era, i-a fost frica de oameni. i-a fost frica de oameni, sa judece drept.
iar biblia spune ca frica de oameni este o cursa, o capcana.

| 22SWAG22 a răspuns (pentru fllu07):

Ahaaa... mai linistit, nu ma arunca in iad, doar imi da delete...

| NameoftheCentury a răspuns (pentru fllu07):

Dumnezeu nu exista.

| fllu07 explică (pentru 22SWAG22):

Ii si normal. nu crezi? de aceea ai acum posibilitatea sa asculti de principiile biblice. de aceea dumnezeu nu intervine inca sa distruga raul si rautatea. pentru ca mai sunt oameni sinceri. in lumea noua a lui dumnezeu nu au ce cauta razvratitii. apoi se ridica iar unu mai rasarit, si iar contesta dreptul lui Dumnezeu de a guverna, si crezi ca apoi dumnezeu va mai permit inca 6-7000 de ani sa se dovedeasca ca guvernarea umane a esuat lamentabil? nu. tocmai dea ceea acum permite suferinta, suficent timp pentru a se crea un precedent, si nimeni nici om nici creatura spirituala sa nu-l mai conteste pe dumnezeu.

| fllu07 explică (pentru NameoftheCentury):

Nu era asta intrebarea. dar sa fie cum spui tu, atunci ai aparut dintr-o rama cae a evoluat laughing
ce rationament tampit.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 explică (pentru U2lrish):

Du-te ba cu idau tau d'aicilaughing
dumnezeu nu vrea sa-i slujim de frica ca daca nu o facem ne va arde de vii.

| 22SWAG22 a răspuns (pentru U2lrish):

> Cutremurătoare cuvinte: Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel vesnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Astea sunt ganduri de frustrat sexual.

| fearlessss a răspuns:

A permite suferinta este cand o lasi sa existe,o accepti ca facand parte din viata unui om/uinui grup/sau unei intregi populatii, iar a cauza este cand faci rau, cand adaugi sa zic asa energie negativa.
uneori e mai rau sa permiti suferinta decat sa o cauzezi, pentru ca adesea e cauza involuntar din nevoie, dar permiterea e voluntara.

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns:

Spre exemplu sa luam violenta.
Cineva nu raneste, nu bate nu violeaza, dar nici nu este impotriva ca altcineva sa faca asta(acesta permite suferinta).
Cineva si raneste si loveste (acesta cauzeaza suferinta).

| CuteGirlSweet22 a răspuns:

Pai,daca 2 idioti chinuie un caine si tu nu intervii tu permiti suferinta, iar ei o produc