| RAY a întrebat:

Un tigru alege in mod rational si constient sa atace o caprioara? de ce permite dumnezeu suferinta in randul animalelor, tot din cauza unui mar?

19 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Lantul trofic, asa... trebuia sa fie sad

| halogen001 a răspuns:

Raspuns corect: de foame. Fenomenul religios e "noaptea mintii", e incercarea primitiva de a raspunde unor intrebari simple speculata de indivizi lipsiti de scrupule care profita de naivitatea si credulitatea omului simplu, nestiutor, neanvatat cu minciuna si smecheria. In felul asta ajung oamenii obisnuiti sa fie exploatati si controlati de indivizii mai sus mentionati.

| Mosotti a răspuns (pentru halogen001):

Si de ce n-a facut sa creasca mancarea in copaci sau pe pamant, ca sa nu m ai fie nevoie ca unii sa ucida pe altii?
Deci raspunsul "de foame" nu e unul corect, poate sa-ti fie foame si ca si, caprioara sa mananci pasnic de pe pamant! Nu era nevoie neaparat sa faca carnivore.

| halogen001 a răspuns (pentru Mosotti):

Corect. Si planta e vietate, deci nu e fericita sa fie mancata. Foamea vine tot din evolutie. Cine nu mananca moare, nu mai apuca sa se inmulteasca si dispare specia de carnivore care nu mananca. Teoria evolutiei explica tot, fara exceptie. Doar povestile fanteziste cu caracter religios care au menirea sa prosteasca multimea credula si nestiutoare intampina dificultati in explicarea lucrurilor si asta se datoreaza falsitatii si primitivismului scrierilor religioase.

| Mosotti a răspuns (pentru halogen001):

Cu religia e clar, eu doar am pus varianta ca povestea ar fi reala, am comentat varianta asta.
Macar planta nu are creier, nu sufera dureri si altele, ca fiintele cand sunt atacate, e altceva, sau iarba.
Daca era acel dumnezeu adica iluzia in care cred multi, facea in asa fel sa nu sufere nimeni si de foame sa manance ceva care nu sufera, dar na, cine sa faca bine? Ca n-are cine.

| halogen001 a răspuns (pentru Mosotti):

Asa este.

| Mosotti a răspuns (pentru halogen001):

Eu nu am inteles cum de multi nu se prind ca e iluzie! Faptele o arata. Sa vad si eu ca a crezcut vreo mana taiata, si apoi cred ca nu e iluzie!

| halogen001 a răspuns (pentru Mosotti):

Corect, asa e. Oamenii in general sunt superficiali si se iau unii dupa altii. De indata ce o poveste mincinoasa e raspandita suficient de mult, acea poveste capata o anumita putere de convingere si omul nu mai e interesat sa verifice veridicitatea povestii. O minciuna repetata la nesfarsit devine un adevar. Povestile fanteziste sunt sunt scrise cu viclenie si sunt combinate cu promisiuni si amenintari puternice. Cei care le-au scris mizeaza si pe faptul ca acele povesti par neverificabile. Pentru omul obisnuit care nu-si foloseste deloc ratiunea, acele povesti mincinoase devin un adevar de necontestat si asa ajunge omul credul sa traiasca o viata intreaga in minciuna.

| Mosotti a răspuns (pentru halogen001):

Pai ma, mai gandesc si cu capul meu, eu nu preiau fara sa gandesc, asa sunt eu. "ia ma ce zice asta, asa o fi? Ia sa analizez eu, are baza reala sau e o iluzie?", si ma prind repede.

E verificabil cam, si in poveste sunt multe aberatii, damite ca nu se pupa cu realul.
De ex "sa nu preacurvesti" pe departe sa nu faci asta, pe de alta tot asa zis dumnezeu a facut barbatu cu mult testosteron tocmai sa f cat mai multe! Deci vezi contradictia?! E f simplu sa-ti dai seama ca e verificabil.
Sa nu fim rai, dar tot el ne-ar fi facut rai cu gene nasoale, si f multe nu dau.

Pai sa foloseasca ratiunea omul, sa si-o dezvolte, sa evolueze, sa invete, ca nimeni nu ne-am nascut invatati. Ca dovezile sunt evidente, cand stai sa analizezi.
Si daca spune cineva, nu respingi, zici asa "ia ma ce zice ala, ia sa vedem zice bine? Ca daca zice bine si stiu eu eronat?", eu asa am facut mereu, am invatat cat am putut din experienta altora.

| halogen001 a răspuns (pentru Mosotti):

Corect. Asa e bine sa ne folosim de ratiune daca tot o avem si sa nu ne lasam inselati de indivizi cu inteligenta scazuta si cu povesti absurde pe care nici un copil normal nu le digera.

| RAY explică (pentru halogen001):

Degeaba le spui si vb cu ei, iti spun din start ca iti pierzi timpul

| halogen001 a răspuns (pentru RAY):

Foarte corect. Fiecare sa traiasca dupa cat il duce capul. Daca omul nu poate mai mult, nu-i ramane decat sa se multumeasca cu ce are.

| RAY explică (pentru halogen001):

Din pacate generatia 80, 90, 2000 nu este activa incat sa se schimbe ceva in schimb fosti comunisti sunt la putere, cand generatia z va ajunge la putere consider ca se va schimba ceva, asta inseama cand voi avea eu vreo 30 de ani, vom fii in pensie

| RAY explică (pentru RAY):

Oriunde in lume ateismul este prezent in special pentru tineri intre 20-35 de ani, dupa varsta asta e o scadere incredibila, pentru ca tineri nu detin puterea nici unde, in usa e ales o mumie lasa ma loc de tineret, toti zombi sunt la putere

| halogen001 a răspuns:

Pentru tigru, caprioara = mancare. Evolutia a inzestrat fiecare specie cu un mod de functionare care permite indivizilor din specia respectiva sa supravietuiasca un anumit timp. Prin urmare tigrul e programat sa manance caprioare. Suferinta e un mod de aparare a indivizilor unei specii, un mod generat tot de evolutie. Indivizii ce apartin unei specii mai evoluate au acest mod de aparare care genereaza un raspuns la actiunile ostile individului venite din mediul exterior. Prin crearea starii de "bine", individul isi mentine existenta. Povestile primitive si puerile cum sunt cele cu Dumnezeu nu reusesc sa explice realitatea existenta, dar sunt suficiente pentru a potoli setea de cunoastere si de mai bine a omului simplu si nestiutor si in acelasi timp se constituie intr-un instrument eficient pentru manipularea maselor de naivi. Din punctul de vedere al evolutiei nu se incalca nici o regula. Smecheria, inselaciunea, minciuna sunt calitati care ofera avantaj anumitor indivizi dintr-o specie. Intre indivizii aceleiasi specii nu exista numai armonie ("scopul scuza mijloacele", "homo homini lupus" si asa mai departe).

| StrongHeart a răspuns:

"Asa cum pacatul a dus la izgonirea ingerilor din casa lor cereasca, la fel si acum, Adam si Eva au fost izgoniti din Paradis.
Totul in jurul lor s-a schimbat rapid si omenirea a devenit vulnerabila in fata bolilor si a mortii.
Pana si animalele si plantele au fost infectate de un blestem teribil.Au aparut spini pe copaci si flori.Si animale ce inainte erau linistite,au inceput sa se omoare si sa se devoreze una pe alta.
Cel mai rau rezultat al pacatului a fost separarea umanitatii de Dumnezeu."
Daca in rai,toate vietatile,animalele,plantele impreuna cu omul erau intr-o armonie absoluta,dupa cadere aceasta armonie este limitata. Unele animale, pentru a supravietui trebuie sa ucida, un tigru ce ataca o caprioara, un leu ce sfasie o zebra sau un lup ce ataca oile, etc.
Toate astea din pacat se trag.Toate vietatile din lume actioneaza sub niste legi nescrise.De exemplu,daca nu exista o inteligenta superioara,creatoare,cum stie albina sa separe polenul de alte substante toxice si sa il transforme in miere? Cum reusesc pasari sa zboare sute si chiar mii de km si sa se intoarca exact din punctul din care au plecat fara sa atinga pamantul? E clar ca exista legi nescrise care ne guverneaza,exista ceva ce influenteaza ce facem, cum gandim si ce pastreaza, in final o armonie.
Daca Dumnezeu nu ar fi scris aceste legi, cand a creat Pamantul, ar fi fost haos in jurul nostru.Deja vedem un haos controlat, dar acesta este rezultatul direct al actiunilor oamenilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca am raspuns pentru intrebarea ta, dar totul este facut sa functioneze intr-un anumit mod, se distrug unele (scoate din ele)cand baga in altele sa le creasca. Animalele puternice se hranesc cu animale slabe.

| asmodeus10 a răspuns:

Ideea e ca Dumnezeu ne-a lasat libera alegere inca de la inceput cu marul si Adam si Eva asa cred ca si in salbaticie e la fel dupa cum spune legea junglei, prada alege sa se ascunda si unde sa se ascunda iar tigrul alege sa vaneze sau nu de multe ori, am auzit ca pana si carnivorii pot deveni ierbivori cateodata numai ca sta in alegerea lor de moment ca si cu marul ales.

| RAY explică (pentru asmodeus10):

Omule ei nu au ratiune