| unbaiatanonim a întrebat:

Care este diferenta dintre biblie si o carte scrisa de un schizofrenic?

Răspuns Câştigător
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Biblia a fost scrisa de mai multi schizofrenici.

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ca de la cer la pamant!

| Raniia a răspuns:

Biblia este cartea zilei prezente,adapătata tuturor varstelor,tuturor claselor sociale,tuturor conditiilor.Ce privilegiu de a avea o astfel de Carte,de a cunoaste descoperirile sale divine,cuprinzand istoria morala a trecutului, prezentului si a viitorului omenirii in general, ca si a fiecaruia dintre noi, in particular! Ea ni se adreseaza cu un cuvant potrivit si cu aceeasi prospetime, ca si cum ar fi fost dictat astazi in mod special pentru fiecare dintre noi.

| CristiB93 a răspuns:

Este ca si diferenta dintre un adevar si un dobitoc care vrea sa spuna ca e minciuna.

| doctorandus a răspuns:

Schizofrenicul are delir si halucinatii, autorii Bibliei au pretins ca au vedenii ciudate ale "viitorului" ca sa impuna anumite puncte de vedere (de fapt e vorba de postdictii). Apocalipsele erau un gen literar, si orice apocalipsa trebuia sa contina vedenii ciudate explicate de o fiinta supranaturala, altfel nu se incadra in acest gen literar.

| doctorandus a răspuns:

Ba unul dintre ei a luat premiul Nobel.

Pentru carti scrise de schizofrenici vezi de ex. http://www.amazon.com/......http?/s

| doctorandus a răspuns:

Schizofrenia se trateaza destul de usor, odata ce au aparut antipsihoticele atipice, cel putin in ce priveste delirul si halucinatiile (mai greu in ce priveste simptomele negative). Asa ca un schizofren bine tratat este un om in toate mintile.

Pe urma, pentru psihologi si psihiatri, astfel de carti sunt o mina de aur pentru intelegerea bolilor psihice, iar pentru cei care au cazuri in familie sunt o cale de a intelege ce se petrece cu acesti oameni.

Iar John Forbes Nash a luat premiul Nobel desi era schizofren. Poftim, matale te pretinzi intreg la minte, ia si tu un Nobel daca esti asa de superior unui schizofrenic. El vedea si conversa cu oameni care nu existau decat in capul lui. Tie ce-ti lipseste sa iei Nobelul?

Dar toata discutia asta este un hering rosu, ideea e ca ai afirmat ca schizofrenicii nu scriu carti, iar eu ti-am demonstrat contrariul.

| Cristianne a răspuns:

Biblia e mai veche, deci lumea are mai multe motive să creadă că a fost scrisă în detaliu despre ce făcea Gizăs de niște tipi fără ocupație.

| RAY a răspuns:

Timp pierdut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru tine, nu e nici o diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pun'-te și dormi.

| Aneurysm a răspuns:

Biblia e mai ieftină.

| roxaa15 a răspuns:

Raspunsul sta in in adevarul fiecaruia.Iar faptul ca tu nu crezi nu iti da dreptul sa jignesti credinta crestina.

| charonmario a răspuns:

Stii care exact aia care e intre tine si un crestin adevarat cum poti sa scrii asemenea mizerie ma ba nu stiu cum va tine Dumnezeu in viata ma TU traiesti datorita lui stii ca inima bate de 2 ori cu o pauza intre ai grija sa nu iti opreasca Dumnezeu bataia a doua da-ti 2 palmae si trezeste-te

| unbaiatanonim explică (pentru charonmario):

Nu stii sa vorbesti, roaga-te la dumnezeu sa te invete si pe tine putina romana sa ne intelegem. Dumnezeu e un nenorocit. big grin

| Morrigan a răspuns:

Coperta...

Răspuns utilizator avertizat
| Justrollin a răspuns:

Diferenta? biblia este cea mai vanduta carte din lume

| Speed2012 a răspuns:

Este foarte simplu schizofrenicul nu are contact cu realitatea insa cei ce au scris Biblia au au avut si vor avea.De ce? Pentru ca ei au fost trimis special de Dumnezeu pentru a face asta.

| mosc a răspuns:

Vezi ba ca iti opreste Dumnezero inima laughing (saracu charonmario a fost batut de soarta), nu iti este firca mai nenorocitu-le? Iar apoi te va arde pentru o eternitate, nu iti este frica, o tu blestamt ce meriti chin etern?
Cata nerusinare sa te ei tu de o carte atat de buna pentru fumat, are pagini foarte bune, incearca-le.