| IMC90 a întrebat:

Care este diferenta dintre biblie si o carte sf?

Răspuns Câştigător
| Paulla a răspuns:

Literatura SF are ca temă principală ştiinţa şi tehnologia şi de obicei acţiunea se petrece-n viitor.
Biblia se încadrează mai degrabă la literatura fantastică. Cel puţin, asta am învăţat eu pe la şcoală.

22 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

In cartile SF personajele principale sunt extraterestri, mega-roboti etc in Biblie un nene barbos care sta pe nori, in rest nici o diferenta. thinking

P.S: frate Mery, n-ai mai venit la gratarul de duminica.raised eyebrows

| IMC90 explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

''frate Mery, n-ai mai venit la gratarul de duminica.''

nu sunt convins ca inteleg la ce te referi thinking

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru IMC90):

Nu vroiai sa te binecuvantez pentru gratar? no talking

| IMC90 explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Puteam sa vin cu o baterie de vin cevahee hee. Asa, ne si impartasam rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Drace! Am uitat de Sfantul Cotnari. laughing

| mgtow a răspuns:

Biblia are chestii legate de religie si cartea poate sa fie biblia pentru ca are multe pagini sau o carte care are alta poveste in ea.

| sabin89 a răspuns (pentru mgtow):

Mesajul tau e foarte neclar, ca de altfel multe altele, din cate am observat. "...o carte care are alta poveste in ea"!?

| IMC90 explică:

Incerci cumva sa vinzi haine de furat credinciosilor? laughing)

| seagate a răspuns:

Biblia este mult mai veche si idiotii nu fac diferenta.

| ateu123 a răspuns:

Ca crestinii resping toate personajele din carti in timp ce accepta personajle din biblie asta e diferenta, rational ambele sunt sf fara dovezi http://desopera-stiinta.blogspot.com/

| maiAm8conturi a răspuns:

Biblia e scrisa cu iarba si frustrari masculine, cealalta e pura imaginatie.
Una are la baza evolutie intuitiva, cealalta...e scrisa de Spetsnaz.

| IMC90 explică (pentru maiAm8conturi):

Ma, daca biblia avea vreo treaba cu iarba, eram primul care ma converteam laughing

| maiAm8conturi a răspuns (pentru IMC90):

Te converteai...da ce ciudatenie de religie mai ai si tu?

| IMC90 explică (pentru maiAm8conturi):

Sunt ateu

| sabin89 a răspuns:

Lasand la o parte multe lucruri fantastice pe care le contine - trecerea de la Marea Rosie, cele zece urgii din Egipt, "Domnul a vorbit lui Moise si a zis", ca sa dau numai cateva exemple - Biblia se refera totusi si la locuri, personaje si evenimente reale. Vorbeste despre cucerirea Babilonului de catre persi, de regele Cyrus al persilor, de Nabucodonosor (Nebucadnetar), contine cronici a multor evenimente antice, conflicte armate, precizand localitatile si numele natiunilor aflate in conflict, date cronologice s.a. Pentru arheologi a constituit (si constituie) de multe ori un ajutor pretios ( uneori chiar unic). I-a ajutat, de exemplu, sa gaseasca ruinele anticelor Ninive, Khalne sau Assur si destul de multe altele. Deci, sa pastram un simt al rezonabilitatii. Cel putin dpdv istoric are o valoare considerabila.

Răspuns utilizator avertizat
| Parintele a răspuns:

Pobabil biblia are mai multe capitole si personajelaughing) in rest nu cred ca sunt diferente.

| pawool a răspuns:

Tu vrei sa intorci toti crestini impotriva ta?(asta e o intrare si acum raspunsul: ) sf inseamna stintific fantastic... iar biblia nu mi se pare prea stintifica

| Tudorand a răspuns:

Carte SF nu este reala.

| IMC90 explică (pentru Tudorand):

Cum sa nu. Gasesti la magazin cate vrei...

| Nihilist a răspuns:

In una dintre ele cred un miliard de oameni. Macar daca ar cred intr-o carte SF buna cum ar fi Dune sau Lord of the Rings...

| beya62 a răspuns:

N vad nici o diferenta,continutul celor doua,mesajele pe care le transmit, se aseamana, izbitor.Fiecare sfant,are si un nume musulman,inexplicabila, ramane intrebarea, de ce totusi sunt atatea religii?