| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre Isus si Dumnezeu, conform crestinismului:
1. Isus este fiul lui Dumnezeu, deci Isus este o entitate DIFERITA de Dumnezeu
SAU
2. Isus este intruchiparea trupeasca a lui Dumnezeu, adica Isus si Dumnezeu sunt tot una, practic: Dumnezeu manifestandu-se in persoana fizica.
Si ce este Duhul sfant ca exemplu o vraja/forta ce indruma pe cel care primeste acest Duh la calea dreapta? Sau o entitate diferita?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Milan9 sectancti modifica biblia dupa bunul lor plac

| anonimg a răspuns:

Corect: 2.
Duhul Sfant este tot o Persoana a dumnezeirii, si face parte din Sfanta Treime. Duhul Sfant este Dumnezeu, pentru ca este scris: "Dumnezeu este Duh". (Ioan.4:24)
Acum sa nu-ti inchipui ca noi oamenii vom putea cunoaste latura fizica a lui Dumnezeu. Caracterul Tatalui a fost reprezentat de Fiul; si Dumnezeu doreste ca sa-I cunoastem caracterul -caci acesta ne va chimba pe noi. Pe cand latura fizica nu o vom cunoaste vreodata. In mintea noastra nu poate incape conceptul de sfintenie.
"Serafimii stateau deasupra Lui, si fiecare avea sase aripi: cu doua isi acopereau fata, cu doua isi acopereau picioarele, si cu doua zburau." (Isaia.6:2) Serafimii care sunt sfinti nu pot privi slava lui Dumnezeu; cu cat mai mult nu putem noi, dupa cum este scris: "Domnul a zis: "Fata nu vei putea sa Mi-o vezi, caci nu poate omul sa Ma vada si sa traiasca!"" (Exod.33:20)
Si in alta parte este scris: "Omul nu poate primi decat ce-i este dat din cer." (Ioan.3:27) Deci atat cat ni S-a descoperit Dumnezeu, atat vom intelege. In veacurile nesfarsite niciodata nu se va epuiza cunoasterea de Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Iata mai jos versete care arata ca Mantuitorul HRISTOS ESTE DUMNEZEU si Iahve al Vechiului Testament. thinking

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

| Octavian199 a răspuns (pentru milan9):

Deci.Diavolul a incercat sa il ispiteasca pe zeul evreu? rolling on the floor

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Iehovistii denatureaza orice mesaj biblic ce le contrazice doctrinele mincinoase. Ei fac abstractie de texte precum acestea de mai jos:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

| mentholinks a răspuns:

Isus nu s-a identificat niciodata pe sine ca fiind Dumnezeu. Niste baieti destepti de genul lui Daniel de la conducerea BOR din ziua de azi au hotarat ca Isus este si Dumnezeu ceea ce este o aberatie fiindca nicicand nu ar putea un om sa fie Dumnezeu si nici Dumnezeu nu s-ar cobori niciodata la nivel de om.

| iurii75 a răspuns:

Dacă vei citi evangheliile fără a cine cont de "explicațiile" și aplicările aberante ale lui milan, vei vedea și singur că e 1 varintă. Nu vei întâlni nicăieri expresia lor favorită - "Dumnezeu Fiul" ci doar "Fiul lui Dumnezeu"!

| Nilsson a răspuns:

Cel mai bine e sa citesti Biblia cap-coada sau macar Noul Testament cel putin o data ca sa primesti lumina cunoasterii.
Oricum oamenii nu pot cunoaste niciodata pe deplin natura dumnezeirii dar macar niste lucruri de baza tot sunt ingaduite de Dumnezeu sa fie cunoscute.

| 6684464 a răspuns:

Dumnezeu, Isus si Duhul Sfant sunt 3 entitati cu acelasi scop si aceeasi sursa de existenta(Dumnezeu Tatal).
Domnul, YHWH, cel ce vorbeste cu Moise, de exemplu, este Cel ce avea sa vina si anuma Isus.

Nu avem vreo definitie pentru Duhul Sfant, nici nu cred ca am putea intelege ce este El, insa stim ca are 3 scopuri pana la ridicarea Bisericii: 1) sa limiteze putearea diavolului; 2) sa stranga Biserica lui Isus; 3) sa faca legatura intre om si Isus, respectiv Dumnezeu.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cum e posibil sa fie Iisus o "entitate diferita" de Dumnezeu, cand El afirma foarte clar: "Iar Eu si Tatal Meu una suntem." (Ioan 10, 30) si "Eu sunt intru Tatal si Tatal este intru Mine" (Ioan 14, 10).
Deci, Mantuitorul Iisus Hristos este - asa cum Il marturiseste Biserica Sa - Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii; Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, nu facut, Cel de-o fiinta cu Tatal prin Care toate s-au facut. Care pestru noi oamenii si pentru a noastra mantuire, S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Fecioara Maria si S-a facut Om." (Crezul Ortodox)
Cele Trei Persoane ale Sfintei Treimi, Tatal, Cuvantul si Duhul Sfant, Una sunt (1Ioan 5,7).
De aceea marturisim un singur Dumnezeu in Trei Persoane de-o fiinta si nedespartite si care sunt impreuna inchinate si slavite.
Despre Duhul Sfant, Biserica ne invata ca "purcede din Tatal si este impreuna inchinat si slavit cu Tatal si cu Fiul, si ca a vorbit prin prooroci".

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Poti privi totul din perspectiva Star Wars. Use the Force, Luke! laughing