| DeeaDiDi123 a întrebat:

Care este diferenta intre rugaciune si acatist?

6 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Prima poate avea un efect daca e adresata cui trebuie. Celalalt e inutil.

| Werrich a răspuns:

ACATÍST, acatiste, s. n. 1. Imn și slujbă bisericească ortodoxă în cinstea Fecioarei Maria sau a unor sfinți.

rugăciune f. 1. cerere făcută cu umilință; 2. implorarea grației divine. [Lat. ROGATIONEM].

| TheStrategist a răspuns:

Acatistul e o slujbă bisericească în cinstea unor sfinți.

| Elan a răspuns:

Imi lu-am si eu un tranzistor nou Toyota! Sa ma manance lupi din cauza dumitale! Londa, Paris, Tokyo! Doamne fa o minune doamne si pentru mine una in total 3! Inger ingerasul meu cum e ma asta? Catelus ca parul cret fura rata din cotet! Iarta-l domane ca e nebun!

| Theologos a răspuns:

Acatistul este un tip de rugăciune. Este o rugăciune liniară. Vezi aici pentru mai multe detalii legate de tipurile de rugăciune: https://www.chilieathonita.ro/2021/06/15/tipurile-de-rugaciune/. Acatistul își trage numele de la faptul că această slujbă s-a citit pentru prima dată cu toți cei prezenți în picioare (aκάθηστος = în picioare; cel ce nu stă jos). Are o structură fixă, poetică cu două tipuri de strofe - una mare și una mică ce alternează între ele. Strofele sunt, în general, în număr de 24. Rugăciunea este vorbirea minții cu Dumnezeu și duce la luminarea minții și la ajutorul dumnezeiesc în cotidian pentru că prin rugăciune îi oferim practic libertatea să acționeze în viața noastră.