| RAY a întrebat:

Care este diferenta si asemanarea dintre deism si panteism? Cele doua sunt credinte sau cunoastere?

Fara copy paste,wikipedia ca si eu pot cauta, as vrea sa imi raspunda un deist, panteist

6 răspunsuri:
| SuNaM a răspuns:

Sunt deist. Nu au treaba una cu alta. Deistul este cel care accepta existenta unui Dumnezeu care ne-a creat, dar nu stie cine e(agnosticism) si ca nu se baga. Sta si se uita si atat! Panteistul spune ca Dumnezeu este insusi natura si pamantul si universul. Asemanarea? Pai diferentele sunt enorme, amandoua sunt totusi doua doctine teistice(care accepta un dumnezeu)

| RAY explică (pentru SuNaM):

? Pai diferentele sunt enorme, amandoua sunt totusi doua doctine teistice(care accepta un dumnezeu)

omule ai raspuns sa faci puncte, habar nu ai, cica ambele sunt chesti teiste

| SuNaM a răspuns (pentru RAY):

Bro, ai vrut o diferenta si o asemanare ce naiba vrei? Vad ca trebuie sa spun ca la idioti: Diferenta este felul despre cum vad pe dumnezeu, iar asemanarea e ca amandoua accepta exista unui dumnezeu? Asa greu e?

| SuNaM a răspuns (pentru RAY):

Chestii*

| RAY explică (pentru SuNaM):

Steregoi tu esti omule?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru RAY):

Poate antagonistul lui Steregoi.