| Constantin1963 a întrebat:

Care este motivul pentru care crestinii ortodocsi isi fac semnul Sfintei Cruci? Exista vreo explicatie biblica?

17 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Unde a fost crucea s-a pastrat credinta pana azi. Unde s-a renuntat la cruce, astazi este ateism.

| danut a răspuns:

Le place sa incalce Legea Lui Dumnezeu, porunca a doua in speta.

| danay72 a răspuns:

Explicatie biblică nu, pentru ca Isus si nici apostolii nu si-au facut semnul crucii.

| milan9 a răspuns:

Referirile la "CRUCE" în Noul Testament sunt referiri ca la UN ANUMIT SEMN DISTINCT! "Băţul" sau "stâlpul", nu ar fi fost absolul deloc ceva distinct!

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Fapte 15, 23:,, Scriind prin mâinile lor acestea: Apostolii şi preoţii şi fraţii, fraţilor dintre neamuri, care sunt în Antiohia şi în Siria şi în Cilicia, salutare! ".
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos."
6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia."
7). -Coloseni 2, 14:,, ştergând zapisul ce era asupra noastra, care ne era potrivnic cu randuielile lui şi l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce."
8). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru crucea luiHristos."
9). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în crucea Domnului nostru Iisus
Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!"
10). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
11). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
12). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)
13). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un
copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament);
14). "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23;
15). "Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
Etc...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;

| relian a răspuns (pentru milan9):

Dar tu sa vii si sa spui ceva folosind cuvintele tale nu te pricepi? Vad ca tot dai citate din biblie dar absolut nimic spus cu cuvintele tale.Ce esti cumva robot sau ce? Ori sa cred ca nu esti capabil sa spui o fraza? Sincer pe mine ma dispera oamenii astia care atit fac doar dau citate din carti, aratind de fapt ca nu-s capabili de o intelegere simpla. Daca tu ai fi inteles acele citate ar fi fost f simplu sa folosesti cuvintele tale sa explici celor de pe aici cum tau lucrurile.Asa venim trintim o formula, o fraza citat dintr-o carte si gata vam rezolvat.Ce inseamna magaria asta? Omenii de aici nu au nevoie de asa ceva, banui ca fiecare de pe aici stie sa citeasca, si ar putea gasi o carte gen biblie de unde sa poata citi ce tu arunci, sau poate ca au si citit-o deci stiu f bine.Nu vad actinile tale dea tot arunca pe aici citate din biblie.Inteleg atunci cind vii spui ce ai de spus, arati, explici folosind cuvintele tale la care atunci poti adauga un citat care sa aiba legatura cu ce tu ai explicat, adica sursa explicatiilor tale.Ce tot copy/paste fara absolut nici un rost.Esti cumva pus sa raspindesti biblia pe net? Stai linistit ca biblia asta e pe net si scrisa mai bine decit o scrii tu pe aici, deci nu faci nimic folositor. Daca vrei sa arati ceva arata ca ai inteles ceva foloseste in explicatii cuvintele tale.

| Holiday a răspuns:

Cum isi scuipa unii in san sa nu aiba ghinion, la fel si la astia, fac gimnastica in ideea de a le merge bine.

| sublime89 a răspuns:

E doar superstitie. Omul, de cand e pe planeta asta, doreste sa-si controleze viitorul. Crestinii, facandu-si cruce, au impresia ca prin asta vor fi oarecum sub protectia creatorului intregului univers. Si se pare ca la ortodocsi conteaza in primul rand cantitatea, si nu calitatea. De aceea ii vei vedea facandu-si nenumarate cruci in fiecare zi, probabil sperand ca astfel zeul ii va vedea, si va fi tare mandru de ei, si va alege sa-i protejeze de necazuri pe viitor.

| DenisaNice a răspuns (pentru sublime89):

Da,si in al doilea rand ortodocsi cand isi fac cruce nu se gandesc la Isus si la acele evenimente asta e doar o TRADITIE...De multe ori cand treceam pe langa biserici si erau si alti omeni mai in fata ii vedeam ca isi fac cruce iar apoi isi povestesc mai departe ce aveau de povestit, ei nu se gandesc la Isus si la acele evenimente...

| sublime89 a răspuns (pentru DenisaNice):

Da, e adevarat. Am observat si eu asta la foarte multi ortodocsi. Nu prea dau dovada ca-si cunosc si ca-si respecta religia. Isi fac crucile doar ca sa fie facute, dintr-un fel de obisnuinta. Dupa mintea mea, daca tot pretinzi ca esti credincios, atunci o cruce facuta intr-un mod sincer si respectuos ar trebui sa fie mai "primita" decat un milion de cruci facute in graba si parca din obligatie.

| Dorugar a răspuns:

Origine biblica nu exista, dar in schimb exista foarte multa ignoranta si naivitate, si mai putina ratiune. Daca ar exista mai multa ratiune atunci lumea nu ar considera ca fiind sfanta crucea, adica obiectul batjocurii lui Isus, ci ar fi socotit-o diabolica, pentru ca este instrumentul celei mai grozave crime savarsita impotriva lui Dumnezeu. Ma gandesc ca daca il trageau pe teapa asa cum facea Vlad Tepes, trebuia sa te inchini unei tepe, sau daca murea sodomit de niste homosexuali care i-o trageau pe din dos, astazi poate te inchinai unui falus.
Asa ca sa te inchini obiectului batjocoririi lui Dumnezeu inseamna a fi complice la aceasta batjocorire, si nu cred ca asta ii va placea lui Dumnezeu cand veti da coltul si va va judeca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Origine biblica nu cred insa e in legatura cu originea traditiei crestine. Cum ai zis si tu "Sfanta Cruce", aceasta nu e sfanta prin sine, precum nici nu ma sfinteste ci e sfintita prin Iisus, asfel spus este un simbol/semn al faptului ca Hristos a biruit moartea, si totuna o "arma spirituala".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SFINTII PARINTI NE INDEAMNA SA PUNEM INCEPUT BUN ORICAREI ACTIVITATI INCEPUTE SI SA NE LUAM AJUTOR DE NADEJDE.ADICA; sa ne insemnam chipul si fatura cu arma impotriva a tot ce e rau, si sa spunem Doamne-ajuta-ne.deci CRUCEA ESTE O ARMA CU CARE MANTUITORUL A SFARAMAT PORTILE IADULUI. se cada sa insemnam si noi cu ea, si painea si paharul cu apa, si propria faptura, ca niste crestini ce santem.

| Lucică1998 a răspuns:

Nu exista nici o singura explicație BIBLICA. Da in tradiția ortodoxa găsești ceva, dar nu in Biblie.

| MrNob0dy a răspuns:

Crucea e una din armele folosite impotriva raului si cam atat pentru ca la cum ai pus intrebarea oricum nu crezi

| sebydoda a răspuns:

Da exista Mântuitorul a fost răstignit pe cruce nu? Asa scrie in Biblie dar prin rastignirea pe ea a sfințit-o cu cinstitul sau sânge si a facut-o semn al biruintei, arma împotriva diavolilor si simbol al mântuiri nostre, noi prin crucea Domnului Iisus ne-am mântuit si am scăpat din păcatul stramosesc prin jertfa suprema a Domnului

| alexandracc123 a răspuns:

Da, exista. In momentul in care faci de sus in jos inseamna sa il iubesti pe Iisus Hristos ca pe tine insuti, iar cand faci de la stanga la dreapta inseamna sa nu uiti ca nu trebuie sa ii uiti pe cei din jurul tau si sa ii iubesti.