| anonomam a întrebat:

Care este versiunea tradusă oficială a Bibliei Ortodoxe?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Versiunea OFICIALA este Biblia SINODALA tiparita sub ingrijirea Patriarhului TEOCTIST si cu aprobarea Sfantului Sinod.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Biblia oficiala este versiunea Sinodala tiparita in timpul patriarhului Teoctist.
De asemenea mai exista varianta Bartolomeu Anania care e cea mai buna versiune in limba romana care exista

| Werrich a răspuns:

Cea aprobata de Patriarhie, versiunea Bartolomeu Anania.

| doctorandus a răspuns (pentru Werrich):

Bartolomeu Anania, in introducerea la Biblia ortodoxa din 2001, zice ca e minciuna ca BOR a pastrat Biblia-n original, Biblia din 2001 fiind tradusa dupa Nestle-Aland.

E un adevar pe care mai-marii BOR il proclama cu surle si trambite dar ortodocsii fanatici habar n-au de el.

| doctorandus a răspuns (pentru Werrich):

BOR n-a declarat niciodată că ar avea originalul Noului Testament, pentru că ei sunt clerici, nu bolnavi psihici. Dacă nu mă credeți, dați sursa cu declarația oficială a BOR că ei ar avea originalul Noului Testament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaticanul sunt catolici, acolo este "adevaratul" crestinism.