| RAY a întrebat:

Care este zeul tau preferat? Care poveste din mitologie te-a impresionat?

7 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns:

Povestea mitologica din Grecia antica.

| RAY explică (pentru Octavian199):

Care dintre ele?

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Prometeu, ca a adus focul oamenilor.

| RAY explică (pentru Octavian199):

Mie o poveste interesanta despre un om care incearca sa iti readuca iubita la viata merge in hades unde da de zeul morti si i canta ceva si fuge cu iubita lui, drept rasplata el primeste o pedeapsa, vesnic sa care un bolovan pana in varf iar el cadea si tot asa = asta reprezinta speranta omului, dorintele noastre care nu au nici un sens, scop de asta budismul este ceva bun de invatat

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Nici cu budistii nu imi e rusine.Cand te gandesti ce crime au facut.

| chuckmanson a răspuns:

Cred că Apollo, este cel mai pacifist dintre zeii greci. Eventual și Atena, pentru că era zeița înțelepciunii, dar și ea era puțin nebună.
Zeus a fost tare la început când s-a luptat cu Cronos și titanii, dar după puterea l-a corupt și tot ce a mai făcut a fost să își iasă din sărite, să pedepsească pe toată lumea și să o înșele pe Hera, de obicei lăsând o grămadă de zeițe, nimfe și femele umane gravide.
Cred că Heracles/Hercule este eroul meu preferat.
Îmi plac și zeii hinduși. Cred că Hanuman este zeul meu hindus preferat. Poate pentru că este un zeu maimuță, dar îmi plac și cei 3 principali Brahma, Vishnu, Shiva și îmi place și Krishna.
Nu știu de ce, dar îl ador pe Anubis. Și pe Horus și pe Ra.
Îmi plac și zeii azteci, în special Tlaloc(zeul ploii) și Tonatiuh(zeul soare).
Probail Odin, Thor și Loki sunt zeii mei nordici preferați.
Baal a fost și el un zeu super tare.
Și în final, să fiu patriot, Zalmoxis.

| OrdanKarris a răspuns:

Azathoth - Creatorul, Distrugatorul, Haosul - mitologia H.P. Lovecraft

Algol - steaua demonica - mitologia H.P. Lovecraft