| SaveOurSouls a întrebat:

Vechiul testament este o nedreptate facuta lui Dumnezeu de crestinii care cred in toate legile de crime, supunere, discriminare si pentru care vor raspunde la Judecata de apoi ca au fost doar executanti mecanici ai unor texte aflate in contradictie si total nedumnezeiesti din biblie?
Ce crede Dumnezeu cand vede ca degeaba a venit pe pamant acum 2000 de ani ca sa arate adevarata lui lege dar vede in continuare credinciosi, preoti, biserici care cred in vechiul testament si mai indeamna gresit si pe altii sa creada toate ororile de acolo si indeparteaza oamenii de Dumnezeu cu o carte in cea mai mare parte satanista? Vom vedea la Judecata de apoi!

Carui Dumnezeu ne inchinam? Celui care spune ucide-ti fiul ca jertfa pentru mine ca sa arati ca ma iubesti pe mine mai mult decat pe fiul tau asa cum a facut Avraam in vechiul testament? Asta spune satana nu Dumnezeu! Cine cere sa ucizi pentru el altul decat diavolul? Dumnezeu ii spune unui tata nu sa-si ucida fiul pentru El ci sa-l iubeasca. Si alte crime date toate in numele lui Dumnezeu asta era "credinta" in cea mai mare parte din vechiul testament. Daca am trai in prezent acele vremuri cati dintre voi ar putea sa ucida din motivele care apar in vechiul testament? Nici unul! Ce s-a inteles din toti zeii Yahve, Savaot … cum il numeau toate popoarele pe zeul suprem si toate zeitatile mincinoase care au indemnat la crime, supunere, discriminare in vechiul testament toate in numele lui Dumnezeu? Si asa de fapt se intelege ca vechiul testament este ca evolutionismul, transforma omul in animal. Ambele niste indoctrinari fara suflet. Vechiul testament arata omul ca animal religios! Si vom vedea la Judecata de apoi adevarul despre vechiul testament doar ca o sa fie prea tarziu pentru crestinii care propovaduiesc vechiul testament ca fiind in intregime dumnezeiesc cand el in cea mai mare parte este satanist.

TOT Noul Testament este plin de acuze ale lui Iisus asupra evreilor, fariseilor, falsilor prooroci si astazi vechiul testament este considerat sfant. Chiar Iisus vorbeste de proorocii mincinosi din vechiul testament, "Vai vouă când toţi oamenii vă vor vorbi de bine. Căci tot aşa făceau PROOROCILOR MINCINOSI părinţii lor." Luca 6:26. "Feriţi-vă de proorocii mincinoşi, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori." Matei 7:15. Chiar Iisus le spune fariseilor :"Dacă ştiaţi ce înseamnă: Milă voiesc iar nu jertfă, n-aţi fi osândit pe cei NEVINOVATI", Matei 12 :7. Nu-i acuza Iisus pe evrei de respingerea adevaratilor prooroci trimisi de El "Ierusalime, Ierusalime, care omori pe prooroci şi cu pietre ucizi pe cei trimişi la tine;" Matei 23:37, nu le spune despre pilda lucratorilor viei? Chiar Iisus ii demasca pe farisei: "Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că semănaţi cu mormintele cele văruite, care pe din afară se arată frumoase, înăuntru însă sunt pline de oase de morţi şi de toată necurăţia. Aşa şi voi, pe din afară vă arătaţi drepţi oamenilor, înăuntru însă sunteţi plini de făţărnicie şi de fărădelege. Şerpi, pui de vipere, cum veţi scăpa de osânda gheenei?" Matei 23. Iisus vorbeste despre legile omenesti date de farisei in numele lui Dumnezeu, spalarea mainilor, odihna in zi de sabat, …, Ioan Botezatorul a fost ucis de farisei pentru ca spunea ca nu este ingaduit sa traiasca cu sotia fratelui desi era o lege evreasca data de Moise, deci Ioan Botezatorul il contrazice pe Moise. Nu le spune Iisus ca fariseii si parintii lor sunt de la diavol?" Voi sunteţi din tatăl vostru diavolul şi vreţi să faceţi poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni şi nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăieşte minciuna, grăieşte dintru ale sale, căci este mincinos şi tatăl minciunii." "MINCIUNA si CRIMA" asta le spune Iisus fariseilor care au mintit in vechiul testament si au ucis proorocii adevarati si oameni nevinovati prin legile lor sataniste!

2, 2 miliarde de oameni au ales crestinismul nu iudaismul, nu vechiul testament, Iisus i-a ajutat concret nu Yahve. Biblia este o carte modificata de zeci de oameni din care 1100 de pagini apartin unei religii moarte, iudaismul, a unor oameni care l-au crucificat pe Dumnezeu insusi iar crestinii considera sfinte scrieile ucigasilor de Dumnezeu. Trebuie sa citim biblia cu sufletul, si sa intelegem ca Dumnezeu n-a fost niciodata diferit, n-a pedepsit niciodata omul diferentiat in vechiul testament si apoi s-a razgandit si l-a iertat in noul testament. Dumnezeu a fost si drept si iertator mereu, iar vechiul testament este o imagine nu numai a poporului evreu ci a perceptiei intregii lumi asupra lui Dumnezeu pentru ca toate neamurile aveau mai mult sau mai putin acele legi nedrepte "dumnezeiesti". De asta a venit Dumnezeu pe pamant acum 2000 de ani sa spuna STOP acestor legi mincinoase ale ororilor date in numele lui.

Sa nu-l incurcam pe Dumnezeu cu diavolul din biblie pentru ca nu-l facem decat sa-l vindem pe Iisus asa cum l-a vandut si Iuda, printr-un sarut fara sa inteleaga decat tarziu ca a dus la crucificarea lui Dumnezeu insusi. Doamne ajuta!

26 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Creștinismul a fost o religie făcută și nu una „naturală ".
Am un exemplu
care te va lămurii,
că "Noul Testament ",
nu a fost scris de evrei,
ci a fost scris de oameni din Europa:

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/marcu/5/9/#9

Marcu 5

1. Au ajuns pe celalalt tarm al marii, in tinutul gadarenilor.
2. Cand a iesit Isus din corabie, L-a intampinat indata un om care iesea din morminte, stapanit de un duh necurat.
3. Omul acesta isi avea locuinta in morminte, si nimeni nu mai putea sa-l tina legat, nici chiar cu un lant.
4. Caci de multe ori fusese legat cu picioarele in obezi si cu catuse la maini, dar rupsese catusele si sfaramase obezile, si nimeni nu-l putea domoli.
5. Totdeauna, zi si noapte, statea in morminte si pe munti, tipand si taindu-se cu pietre.
6. Cand a vazut pe Isus de departe, a alergat, I s-a inchinat
7. si a strigat cu glas tare: "Ce am eu a face cu Tine, Isuse, Fiul Dumnezeului celui Preainalt? Te jur in Numele lui Dumnezeu, sa nu ma chinuiesti!"
8. Caci Isus ii zicea: "Duh necurat, iesi afara din omul acesta!"
9. "Care-ti este numele?", l-a intrebat Isus. "Numele meu este "legiune", a raspuns el, "pentru ca suntem multi."
10. Si Il ruga staruitor sa nu-i trimita afara din tinutul acela.
11. Acolo, langa munte, era o turma mare de porci care pasteau.
12. Si dracii L-au rugat si au zis: "Trimite-ne in porcii aceia, ca sa intram in ei."
13. Isus le-a dat voie. Si duhurile necurate au iesit si au intrat in porci; si turma s-a repezit de pe rapa in mare: erau aproape doua mii, si s-au inecat in mare.
14. Porcarii au fugit si au dat de stire in cetate si prin satele vecine. Oamenii au iesit sa vada ce s-a intamplat.
15. Au venit la Isus, si iata pe cel ce fusese indracit si avusese legiunea de draci, sezand jos imbracat si intreg la minte; si s-au inspaimantat.
16. Cei ce vazusera cele intamplate le-au povestit tot ce se petrecuse cu cel indracit si cu porcii.
17. Atunci au inceput sa roage pe Isus sa plece din tinutul lor.

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/luca/8/30/#30

26. Au venit cu corabia in tinutul gherghesenilor, care este in dreptul Galileii.
27. Cand a iesit Isus la tarm, L-a intampinat un om din cetate, stapanit de mai multi draci. De multa vreme nu se imbraca in haina si nu-si avea locuinta intr-o casa, ci in morminte.
28. Cand a vazut pe Isus, a scos un strigat ascutit, a cazut jos inaintea Lui si a zis cu glas tare: "Ce am eu a face cu Tine, Isuse, Fiul Dumnezeului celui Preainalt? Te rog nu ma chinui."
29. Caci Isus poruncise duhului necurat sa iasa din omul acela pe care pusese stapanire de multa vreme; era pazit, legat cu catuse la maini si cu obezi la picioare, dar rupea legaturile si era gonit de dracul prin pustiuri.
30. Isus l-a intrebat: "Cum iti este numele?" "Legiune", a raspuns el; pentru ca intrasera multi draci in el.
31. Si dracii rugau staruitor pe Isus sa nu le porunceasca sa se duca in Adanc.
32. Acolo, pe munte, era o turma mare de porci care pasteau. Si dracii au rugat pe Isus sa le dea voie sa intre in ei. El le-a dat voie.
33. Dracii au iesit din omul acela, au intrat in porci, si turma s-a repezit de pe rapa in lac si s-a inecat.
34. Porcarii, cand au vazut ce se intamplase, au fugit si au dat de veste in cetate si prin sate.
35. Oamenii au iesit sa vada cele intamplate. Au venit la Isus si au gasit pe omul din care iesisera dracii sezand la picioarele lui Isus, imbracat si in toate mintile; si i-a apucat frica.
36. Cei ce vazusera cele petrecute le-au povestit cum fusese vindecat cel stapanit de draci.
37. Tot norodul din tinutul gherghesenilor a rugat pe Isus sa plece de la ei, pentru ca ii apucase o mare frica. Isus S-a suit intr-o corabie si S-a intors.
38. Omul din care iesisera dracii Il ruga sa-i dea voie sa ramana cu El. Dar Isus l-a trimis acasa si i-a zis:
39. "Intoarce-te acasa si povesteste tot ce ti-a facut Dumnezeu." El a plecat si a vestit prin toata cetatea tot ce-i facuse Isus.
40. La intoarcere, Isus a fost primit cu bucurie de multime, caci toti Il asteptau.

În țările semitice,
inclusiv în Fosta Palestina,
nu se creșteau porci
că erau considerați
„animale necurate",
că nu întruneau simultan cerințele copită despicată și rumegă,
deoarece numai întrunirea simultană
a celor 2 cerințe,
îl califica drept animal curat.

Cei ce au scris Noul Testament
erau europeni, care mâncau porci
și care nici nu știau
că spre a fi " animal curat ",
simultan trebuie să aibă și copita despicată și să rumege.

Iisus și basmele cu El,
nu puteau să fie amplasate
în Italia sau în Grecia,
că ar fi fost prea evidentă
minciuna.

Au pus pe post de plumb,
de la jucăria „ hopa Mitică ",
o parte din religia,
unor triburi de inculți
și anume a arabilor evrei
== că evreii din Palestina,
erau un sortiment de arabi ==
iar mizeria respectivă,
au numit-o
„Vechiul Testament".

Vechiul Testament „ a dat greutate ", creștinismului,
conducând la extinderea sa,
dar fiind în realitate, este
numai o înșiruire de inepții,
== foarte ușor de atacat
și de combătut==
și tocmai acest
„ Vechi Testament ",
din cauza inepțiilor conținute :

„ va scufunda, în uitare",
religia creștinilor.

Îmi pare râu pentru tine că
Tu vrei să salvezi,
cea ce nu trebuie salvat!

De ce nu vrei să crezi
" Basmele Românilor "?

Și te ambiționezi să valorizezi
cartea cu minciuni == biblia.

| doctorandus a răspuns:

Bine ca nu ti-ai dat numele real, ca riscai excomunicarea pe motiv de erezie. Nu pentru ce ai zis despre mafia din biserica, ci pentru ca te-ai luat de cartea fundamentala a crestinismului (Biblia, cu doua testamente).

| RAY a răspuns:

5 miliarde de persoane nu au ales crestinismul desi mai mult, esti crestin pentru ca tea botezat parinti cand erau mic nu de alta intelegeti acuma?
si acceptati biblia asa cum este ea

| Mădă0611 a răspuns:

Daca vt e fals, de ce noul, unde se indeplineste o profetie din vechiul, ar fi adevarat?
Zeu care ajunge sa fie venerat e cel care satisface nevoile majoritatii, de fapt de majoritate e inventat, astfel evreii voiau un zeu criminal, saracii si slugile voiau un zeu iertator, mangaietor, iubitor.

| ErrorFound a răspuns:

Baaaa, tu esti tembel?(limbaj agresiv cu scopul de a te trezi pe tine si pe sleahta ta).

Oamenii nu sunt decat niste animale si pana nu vom renunta complet la orice forma de manifestare religioasa, nu vom fi alt ceva! Omul l-a creat pe Dumnezeu, nu invers!

Cu cat aflu mai multe despre religie si tot ce a facut ea de-a lungul vremii, cu atat sunt mai sigur ca nu suntem mai mult decat niste animale setoase de sange, dar se pare ca voi, credinciosii ati ramas la stadiul de homo-erectus in timp ce noi ne-am vazut de drum pe scara evolutiei.

Acum, ca sa ma cobor la nivelul tau, de fiinta mult inferioara mie, iti voi spune clar: DUMEZEU si raiul/ dracul si iadul, Allah si maica-sa NU EXISTA!

| Bucinica_Mihail_1990 a răspuns (pentru ErrorFound):

Bine tu ala "evoluat din maimuta " ce stii tu despre religie ma rog? animal esti tu daca te consideri, ce crezi, ca daca a fost lumea condusa dupa principii religioase, lumea a fost trasasa inapoi de la desvoltare! nici de cum, voi ati trs.o inapoi ca voi numai sa fiti contra, decat atata stiti. a si cu asta a mai multe lucruri despre religie cu atat te dai inapoi..imi faci sila...ba orbule la minte, daca nu cercetezi si studiezi suficient nu ai realizat nimic. nu ai drepul sa comentezi ceea ce nu stii, si daca vrei sa cercetezi eu iti recomand sa verifici scrierile sfintilor parinti. bafta cu studiatul si dupa aia sa vii sa ne mai faci pe noi animale. din nou bafta cu studiatul si dupa sa vii sa comentezi, cand o sa stii cu adevarat despre ce e vorba.

| ErrorFound a răspuns (pentru Bucinica_Mihail_1990):

Mai degraba evoluat dintr-un stramos comun, alaturi de cimpanzeu.(adica maimuta nu are treaba)
Sfintii parinti(ai tai probabil, ca ai mei sunt mai intelepti) sunt niste indivizi a caror opera literara s-a aflat in concordanta cu ideea tembela ca noi, alaturi de restul manifestarilor fizice universale, am fost creati de o fiinta superioara, ideea venita tot din partea unora ca tine si ca mine dar mult mai involuati pe planul mental. Propagarea unei ideologii precum cea crestina(alaturi de cea musulmana, budista, hinduista etc) consider ca e de domeniul trecutului cu mult indepartat. Si daca ar fi sa vorbim de principiile acestor ideologii, cred ca am ajunge la concluzia ca pot fi atinse scopurile si fara sa fi auzit in viata ta de ele(ex: sa fi un om bun, sa nu furi, sa nu omori).

Totusi ma intreb de ce n-a fost introdus-a si ideea de a nu fi prost printre cerintele din sfintele scripturi. Macar la nivel obtuz...

| Zenit313 a răspuns:

Mos Craciun si Bau-Bau nu exista, nu mai fii copil!

| BlackSulphur a răspuns:

Nu am stat sa citesc mai nimic, insa ceva mi-a sarit in ochi:
"2, 2 miliarde de oameni au ales crestinismul nu iudaismul, nu vechiul testament, Iisus i-a ajutat concret nu Yahve."
Sorry dude, but are you retarded? Iti garantez ca daca te nasteai in Israel, acum erai evreu, daca te nasteai intr-o tara arata, acum erai musulman etc... Si acum ai tupeul sa zici ca ei AU ALES?

| Buresbista123 a răspuns:

-)) Biblia a fost scrisa de om prin cuvantul lui DZ, ambele si vechiul si noul testament deci...GUGU GAGA si hai ciao

| lolium a răspuns:

E greu sa schimbi ceva in bine pe aici., oamenii o sa foloseasca religia in continuare pentru a manipula, pentru a te face sa te simti vinovat, un om rau.

nu prea a mai ramas nimic din ideea de iubire, speranta, bunatate. credinta in dumnezeu inseamna azi sa te abtii de la nu stiu ce feluri de mancare, sa te duci la biserica si sa pupi podeaua sau sa te plictisesti acolo pentru ca oricum slujba parca s-ar tine in alta limba, sa iti dai coate sau sa te bati cu lumea ca sa pupi tu primul moastele sau sa iei aghiazma. daca asculti rock ajungi in iad, daca nu platesti contributia la biserica esti de asemenea pacatos. in schimb preotii sunt cei mai sfinti oameni din lume, ei fac avere si fura, se scalda in lux, inventeaza in fiecare zi cate un pacat nou si sunt slaviti la liturghie mai des ca fecioara maria.

azi esti credincios doar daca lumea din jur te vede cu ochi buni.e totul ca un spectacol de toata jena. cei care se dau credinciosi in fata celorlalti sunt aproape in toate cazurile niste ipocriti iar cei care cred cu adevarat sunt considerati nebuni sau fanatici.

oamenii au nevoie de multe raspunsuri in legatura cu religia pentru ca cei din jur se pricep sa-i deruteze. in cele din urma ajung sa fie coplesiti si renunta. in privinta asta nu poti oferi ca exemplu doar vechiul testament, ci multe altele.
nu prea cred ca o sa se schimbe ceva
oricum stiu ca tu nu ai nevoie de parerea altora ca sa-ti intaresti convingerile cum ca dumnezeu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Dacă eliminăm toate lucrurile negative, din creştinism vor rămâne doar firimituri.
Iar dacă ai reuşit să conştientizezi asta, nu înţeleg de ce te-ai mai numi "creştin". Poate "credincios" cel mult.

| Doxologie a răspuns:

Aceasta intrebare/nelamurire nu se incadreaza la categoria de RELIGIE, ci la una de prostie.Inainte sa pui tot felul de intrebari cretine, ca si cum tu ai fi descoperit gaura din covrig ar trebui sa studiezi(Sf.Parinti,Biblia) nu sa vi cu prostia acumulata pe strada de ateismul care face omul animal si il trage la nivelul jivinelor.Singurul lucru care v-a adus la stadiul acesta este incultura si proasta educatie.Sa faceti propaganda anticrestina pe TPU e o pierdere de timp pentru voi si pentru cei care citesc ce scrieti.Iertati-ma ca v-am spus asa direct dar asta e adevarul.Pace!(P.S. Un ateu adevarat, convins de propria conceptie nu ataca religia ci isi vede de ale lui prin indiferenta, o data ce ataci religia intrii in cealalta extrema de idiot calificat)

Răspuns utilizator avertizat
| Doxologie a răspuns:

Iti inteleg probelemele personale, intoarcerea la Dumnezeu e un prim pas.
V.T este doar o marturie a Dumnezeului adevarat(cel al evreilor) si o pregatire pentru N.T si veniriea Mantuitorului care ofera posibilitatea mantuirii.Nici un drept din V.T. nu avea aceasta posibilitate deoarece prin pacatul stramosesc(al lui Adam si al Evei) tinea omul legat de acest pamant si de Iad.Prin veniriea Mantuitorului, ni se ofera iertarea(prin patimirea Lui).V.T este doar o,, introducere" si nu trebuie luata in serios deplin ci doar esentialul( poruncile si anumite scrieri) scrierile V.T fac referire majoritatea la venirea Mantuitorului(MESIA).Si acele scrieri au un scop si nu trebuie ignorate deoarece au fost scrise de oameni sub inspiratia Duhului Sfant.Nu sunt aici sa iti predau teologie pentru ca nici nu sunt la nivelul acela de cunostinte, dar iti zic doar sa cauti si sa studiezi ca Dumnezeu iti v-a conduce,, cercetarea" spre cele bune daca cauti ceva bun (in cazul tau importanta V.T)-imi cer scuze daca am greseli-O zi buna!