| SaveTheNature a întrebat:

Care sunt criteriile dupa care cunoastem religia corecta?
inteleg ca urmeaza invataturile Bibliei(dar mai toate religiile crestine afirma asta..deci?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cea care te indeamna la sfintenie si neprihanire in lumina Scripturilor.Trec toate lucrurile prin filtrul Evangheliei si daca sunt in conformitate cu Ea inseamna ca sunt pe o cale buna. Dupa roade ii veti cunoaste.Crestinii autentici aduc roada Duhului Sfant in viata lor.

| EmaS a răspuns:

Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,

pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună.

| EmaS a răspuns:

Eu nu ascult de preoti ci de Cuvantul lui Dumnezeu.Acesta a fost scopul cu care a venit Domnul Isus, ca sa moara pentru pacatele noastre.Crucea nu putea sa fie evitata. el stia ce I se va intampla cand va veni pe pamant. El este Jertfa de ispasire.Aceasta era o parte din planul pe care El si Tatal L-au facut inainte de crearea lumii. El a declarat:,, Şi, după cum a înălţat Moise şarpele în pustiu, tot aşa trebuie să fie înălţat şi Fiul omului,,

| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Musulmanii, budhistii, hindusii nu au Biblie.
Ei au alte carti. Si la fel cum tu nu citesti cartile lor, asa si ei nu citesc Biblia.multi dintre ei nu au auzit de Biblie,asa cum multi crestini nu au auzit de Coran.
Si nu sunt putini,sunt foarte multi. Si aproape toti raman in religia lor cu siguranta dein motive lesne de inteles(familie, comoditate, devotament etc.
Si din 7 miliarde de oameni cati are pamantul, cam 1 miliard sunt crestini restul de 6 miliarde sunt cu totul alte religii.Si asa vor muri, in religiile lor.
Si conform fiecarei religii in parte,"cealalta religie este gresita.
Deci ce se va intampla cu cei 6 miliarde? Niciodata nu ne-am pus in pielea lor sa vedem ce gandesc ei despre noi. Si multi dintre ei nu au auzit de Isus Cristos. Asta e adevarul. Ar trebui sa privim si mai departe de gradina noastra, si sa vedem ca nu suntem singuri..mai sunt si altii.

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Dragul meu pentru aceasta sunt misionarii care parasesc confortul si intimitatea unui camin si isi risca viata de dragul lor ca ei sa auda Cuvantul lui Dumnezeu.Si noi daruim si sustinem aceasta misiune.

| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Ema la cati oameni din cele 6 miliarde pot ajunge misionarii? Cu siguranta nu la toti. Si ei au misionarii lor,pe care ii trimit. Misiuni fac toti,pentru ca si ei incearca sa ne indrepte pe noi si sa ne salveze.
In acest mod,oamenii nu incearca decat sa se salveze unii pe altii conform propriilor invataturi. Sper sa ma intelegi.
Eu nu neg religia crestina(ortodoxa sau catolica), dar la fel nu pot nega religia musulmana, sau evreica sau protestanta.
Si asa cum noi avem argumentele noastre pentru care nu ne dam pe religia lor, asa au si ei argumentele lor pentru care nu se dau in religia noastra.
Ei, nu citesc Biblia, caci au Coranul.Noi nu citim Coranul, pentru ca noi avem Biblia.
Si asa cum noi nu privim cu ochi buni Coranul asa si ei nu privesc cu ochi buni Biblia. Ei fug de noi, noi fugim de ei.Noi vrem sa ii salvam pe ei, ei vor sa ne salveze pe noi. Asa nu se ajunge niciodata nicaieri.
Noi crestinii suntem cam 1 miliard, dar daca privim peste gard mai sunt alti 6 miliarde care hai sa fim sinceri,multi nu isi schimba religia lor,ori si-o schimba in atatea si atatea religii.
Si iata si crestinismul in cate bucati s-a sfaramat. Nici islamistii nu s-au sfaramat asa.
Si stiu
-exista misionari(si noi avem si ei au)
-exista calamnitati(si noi avem si ei au)
Si crestinismul a facut rau in trecut,acum si ei folosesc arme sa-si apere credinta.
In fine totul a devenit universal valabil pentru aproape toate religiile.
Sectantii din cate vad sunt cat de cat mai pasnici,si nu promoveaza Sfinti care au ucis in apararea religiei.
Deci vezi tu Ema unde bat eu?
Sunt Catolic, am avut o adolescenta dedicata lui Dumnezeu,si bisericii,si nu m-am indoit niciodata de existenta Lui.,pentru ca mi-a dovedit ca exista.
Dar vezi tu daca ar fi sa merg dupa inima sa-mi aleg o religie, as alege una protestanta,(evanghelista, penticostala) dar curand parintii ma vor sfatui sa nu fac asta ca sa ma "salveze".
Si sunt sigur ca daca eram musulman situatia era aceeasi, si budhist si orice altceva.
Si tu Ema daca te nasteai in islamism, nu iti schimbai religia inzestrata fiind de iubire. Respectai, invataturile pe care ti le-au dat parintii tai musulmani. ma intelegi Ema?
Si in fine la noi.societatea crestina a accepta usor usor,blugii mulati pe fund,bluze mai decoltate,si in general hainele care trezesc interesul barbatilor.
Ce vreau sa spun, de ce sa imi dau dreptate doar mie, cand pot sa ascult si parerea lor, Sa vad de ce isi apara si ei credinta cu atat staruinta?
De ce, invataturile pe care le are colegul meu musluman, coincid cu cele pe care le am eu, desi public noi le facem sa arate diferit?

Gandesti foarte rational.Si in fine nu ma gandeam sa gasesc pe cineva,pe site care sa gandeasca si rational,nu doar religios. Si sincer,daca e sa citesti Bilblia,multi fac opusul a ce spune Biblia, si in fine si alte carti sfinte a altor religii.
Oamenii isi apara religia, si doctrinele,dar nu si ADEVARATELE invataturi,care la un moment dat au un numitor comun IUBIREA.
Cu toate astea oamenii sunt incarcati de ura
-ori nu isi iubesc fratii de alta confesiune,religie,etnie
-ori saracii nu iubesc bogatii si invers
-ori bunii nu iubesc raii
-ori desteptii nu iubesc prostii si tot asa.
Dar uitam ce e cu adevarat important Pacea si Iubirea.
Sincer cred in Dumnezeu, pentru ca il simt. Si ce e mai important Dumnezeu are dreptate. Pare absurd,dar iata ca are dreptate,noi oamenii ne chinuim unii pe altii,insetati de competivitate,si de dominare.
Si vorba ta, cand vor accepta odata crestinii ca si muslumanii au aceleasi drepturi in fata lui Dumnezeu ca si noi crestinii si viceversa.
Pe cat de simple sunt invataturile lui Dumnezeu, pe atat de mult le complicam noi.
Si se vede cu ochiul liber ca nerespectand legile Lui, ne facem rau noua, si semenilor nostri. Distrugem planeta, si ne distrugem noi oamenii. Si multi nu resusesc sa vada ca de fapt asta inseamna iadul.Nebunia pe care o fac oamenii zi de zi.
Si nu Dumnezeu ar trebui sa te sperie, nici pe tine nici pe orice alt om. ci lipsa Lui ar trebui sa ne sperie pe toti.
Pana la urma ce vina are musulmanul de rand ca invata de mici ca a existat si Mohamed? si ca Isus era profet?
Cum pot oamenii de rand simpli sa aleaga calea ce dreapta?
Noi craetinii consideram ca Dumnezeu ii lumineaza,, si le arata calea, dar se vede clar ca pentru ei calea cea dreapta este cea in care sunt invatati de mici.
Tu nu ti-ai schimbat religia ortodoxa, pentru ca crezi in ea.
Si intr-adevar e un lucru bun ca si tu consideri ca ei vor fi judecati dupa faptele lor.
Dar, multi nu se boteaza Ema, pentru ca asa e in familia lor.Si multi nici nu stiu ce e acela un Botez.si nici misionarii nu ajung niciodata la ei.
Si e corect sa credem ca pe noi Dumnezeu ne-a protejat mai mult si ne-a ales sa ne botezam, si ei au fost uitati? e corect sa credem asa?
Tu daca ai fi Dumnezeu, nu ai primi un copil de 4 ani nebotezat in ceruri alaturi de tine? pentru ca poarta pacatul stramosesc?
Tu ai da intaietate unui crestin bun? si ai pune pe planul 2 un musulman bun?
care e diferenta pana la urma dintre un musulman bun la suflet, un protestant bun la suflet, si un crestin bun la suflet?
Si de ce sa credm mereu ca noi suntem pe calea cea dreapta si ei nu? DE CE? din vina cu s-a ajuns la aceasta "situatie"?
De ce oamenii continua sa faca diferente
intre ei contrar invataturilor Dumnezeiesti?
-oamanii saraci urasc bogatii
-oamenii destepti urasc prostii
-oamenii buni ii urasc pe cei rai
-religia mea e cea dreapta si a celorlati nu.
Si iata ce coincidenta ne-am si nascut in religia cea dreapta..Noi am avut noroc si ei nu prea?
Pe noi ne iubeste Dumnezeu mai mult, pentru ca stramosii noistri sunt crestini si ai lor nu?
Ce ne spune Isus?
Multumesc pentru raspunsuri, ar astea sunt intrebarile care ma macina pe mine.

| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Ema,de ce eviti sa imi raspunzi la intrebare?
Muslumanii buni vor ajunge in acelasi loc cu crestinii buni sau nu?
Dar copii nebotezati vor ajunge in acelasi loc cu copii botezati crestini? sau vor ajunge in alt loc?

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cuvantul lui Dumnezeu spune ca nu este nici un nume nici in cer nici pe pamant in care sa primesti mantuirea decat numele lui Isus Hristos.Cat despre musulmani, Dumnezeu are ultimul cuvant.Eu cred ca vor fi judecati dupa legea lor.Eu am fost credincioasa si inainte.Dar, am avut un moment in viata mea in care L-am intalnit pe advaratul Dumnezeu. Unii au un dumnezeu care zace intr-un mormant rece.Altii il au pe pereti sau la gat.Dar Dumnezeul meu este viu si locuieste in inima mea.Momentul in care m-am convertit a fost un moment unic in viata mea.L-am simtit pe Domnul Isus cum a intrat in inima mea, m-a eliberat de povara pacatelor mele, mi-a dat Duhul Sfant care imi da putere sa traioesc dupa principiile lui Dumnezeu. Ordinea prioritatilor s-a schimbat.Nu mai caut folosul meu, binele meu satisfactia mea, ci caut sa fac si sa implinesc voia lui Dumnezeu.In orice circumstanta ma intreb cum ar fi raspuns Domnul Isus daca era in locul meu. Dumnezeul meu este viu,am o relatie personala cu El prin rugaciune, prin Cuvant, prin comuniunea in Duhul Sfant.El imi da pacea indiferent de imprejurari si evenimente, imi raspunde la rugaciuni, ma mustra atunci cand gresesc.Nu mai vreau sa traiesc fara prezenta Lui in viata mea nici macar un minut!

Răspuns utilizator avertizat
| Shaoran a răspuns:

"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Miluieste-ma pe mine pacatosul"...
Frate, Litera ucide, Duhul face viu! Uita-te atent, in esenta religiilor si vezi cine traieste Duhul biblic, al smereniei si al dragoste, nu cine o flutura prin piata si o invata ca pe poezie...
Diferenta intre religiile crestine, mai mare decat cea dogmatica, este cea de practica... vezi cum se practica invatatura in religiile neoprotestante si protestante si cum se practica in ortodoxie (evantual manastiri, Sfinti Parinti etc.)

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu exista religie mai buna sua mai rea! Singurul lucru care conteaza este credinta si fapta! iar omul se foloseste de religie ca sa-i mareasca credinta si sa-i schimbe fapta in bine!

In imparatia cerurilor nu o sa intri cu scris pe tine Ortodox, Penticostal, Catolic, Evreu etc. ci o sa intri dupa credinta ta si faptele tale big grin

Sarbatori fericite =)

| LineGuide a răspuns:

Criteriile de alegere ar fi:
1)Biserica sa sa fie corecta, sau macar sa presupuna corectitudine
2)Sa existe credinciosi care cred ca aceasta religie este buna
3)Sa-ti placa tie
4)Sa ai rude in acea religie
5)...

| Ager a răspuns:

DUPĂ FAPTE, nu după vorbe. Toți SPUN că urmează Biblia, dar care într-adevăr fac eforturi concrete pentru A FACE ceea ce spune Biblia? Dacă te uiți atent la ceea ce fac membrii anumitor religii, îți vei da seama care e cea care face într-adevăr ceea ce spune Biblia (și nu Tradiția!),

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu prea stiu multe, dar cate religii spun sa-ti iubesti vrajmasul?

inca ceva citeste

Un om stă prins într-o groapă adâncă și întunecoasă.

Și iata că vin Confucius și Lao-Tse (primii învățători și întemeitori de religii) și îi strigă aceluia: „De ai fi ascultat învățăturile noastre, n-ai fi căzut acolo!" Și merg mai departe.

Apoi vine Buda la el și îi recomandă: „Închide ochii și mediteaza, astfel, vei vedea că totul nu este decât o iluzie și îndată îți va merge mai bine". Și merge și el mai departe.

Vine și Mohamed și strigă: „Kismet! Alah te-a predestinat să rămâi acolo. Ține-ți gura!" Și-și vede și el de cale.

În sfârșit, vine și Hristos și-i aude tânguirea! Inima Sa e plină de milă, El îi întinde omului mâna și îl scoate din groapă din nou la lumină. După care, împreună, pleacă mai departe…

[…]

Dacă te-ai fi dus la Buda și l-ai fi întrebat: Ești tu fiul lui Brahman?, el ți-ar fi răspuns: Fiule, te afli încă în valea iluziilor.

Dacă te-ai fi dus la Socrate și l-ai fi întrebat: Ești tu Zeus?, ar fi râs de tine.

Dacă te-ai fi dus la Mohamed și l-ai fi întrebat: Ești tu Alah?, și-ar fi sfâșiat hainele și ți-ar fi tăiat capul.

De l-ai fi întrebat pe Confucius: Ești tu cerul?, presupun că ți-ar fi spus că astfel de afirmații, care nu sunt în armonie cu natura, dovedesc prost gust.

Singura persoană care poate face o astfel de afirmție este, după părerea mea, fie Dumnezeu, fie un nebun desăvârșit, care suferă de acea formă de orbire care a reușit să îngroape spiritul uman în totalitatea sa[2].

Pentru omenirea suferindă, nu există decât un singur ajutor, Hristos, Cel care le poate pe toate împlini. Un singur lucru însă nu poate face Hristos: să pătrundă într-o inima care nu Îl dorește…

| RaduMD a răspuns:

Ştim că o Biserică este cea adevărată, adică Biserica lui Cristos, atunci când ea arată toate cele patru caracteristici sau mărci după care poate fi recunoscută de oricine. Acestea sunt:
-UNITATEA: aceasta presupune ca toţi cei care învaţă în acea Biserică să înveţe aceeaşi credinţă şi nu unii să zică una într-o ţară, iar alţii alta în altă ţară (unitatea de credinţă), să existe o guvernare unică, şi nu unii să fie sub o ascultare, iar alţii sub o ascultare în răspăr cu primii (unitatea de guvernare) şi să existe aceleaşi Sfinte Taine (unitatea sacramentală)
-SFINŢENIA, aceasta înseamnă, mai exact, ca învăţătura predată să fie sfântă (=curată) şi să existe sfinţenie eminentă a membrilor săi, secol după secol
-CATOLICITATEA (universalitatea), aceasta înseamnă că e vorba de o Biserică întinsă, potrivit poruncii Domnului, până la marginile pământului (universalitatea geografică), că se adresează tuturor şi nu doar săracilor ori bogaţilor (universalitatea socială)
-CARACTERUL APOSTOLIC, adică, pe de o parte, învăţătura predată să fie învăţătura apostolilor şi să nu predea ceva contrar ei, iar pe de altă parte, cei care predau să fie, cu adevărat, urmaşi ai apostolilor.

Ocazional, o Biserică poate avea una, două, sau mai rar trei dintre aceste caracteristici vizibile. Dar una singură le are pe toate patru ca o marcă de neconfundat: aceea putem fi siguri că este Biserica lui Cristos.

| Ager a răspuns (pentru RaduMD):

și care e acea Biserică a lui Cristos?
care sunt acele "Sfinte Taine" de care vorbești tu aici? Le găsim în Biblie, Cuvântul lui Dumnezeu?

| Danielcristian a răspuns:

Fi credincios, respecta Sabatul ( sambata), construieste-ti casa an ceruri nu pe pamint unde o maninca molile, iubesteti aproapele, fi milostiv, ajuta saraci si cu siguranta vei descoperi religia adevarata.

http://www.youtube.com/watch?v=UDoBs4SjPHc
Asculta o melodie adevarata.