| ioan83 a întrebat:

Care sunt/este cea mai bună biblie ortodoxă?
Stiu ca sunt anumite diferente intre biblia Anania (pe care o puteti gasi online aici: biblia.dervent.ro) si biblia Teoctist (www.bibliaortodoxa.ro),în special în vechiul testament.

De ex Proverbe 11:31
Biblia Teoctist:
Dacă cel drept este răsplătit pe pământ, cu cât mai mult cel nelegiuit și păcătos!

Biblia Anania:
Dacă omul drept abia se mântuiește, atunci necredinciosul și păcătosul unde se vor ivi?

Aici, doar Biblia Anania foloseste Septuaginta.
Acest verset are trimitere la 1Petru 4:18, citindu-se exact Septuaginta

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Ambele sunt foarte bune. Biblia Anania are avantajul de a avea explicații la subsol.

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Anania sublinia necesitatea de a actualiza periodic atât textul după care se traduce cât și traducerile Bibliei. https://ro.wikipedia.org/......iki/Biblia

| Meme10Memu a răspuns:

Cea mai buna traducere a Bibliei e New Word Translation a Martorilor lui Iehova.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu exista Biblia Teoctist! In vreme ce versiunea Anania este rodul unui efort personal, Biblia Ortodoxa Sinodala, adica tiparita cu aprobarea Sfantului Sinod si sub indrumarea si cu purtarea de grija a Patriarhului Bisericii Ortodoxe Romane, este rodul unui efort colectiv.
Eu folosesc Biblia Ortodoxa Sinodala si, dupa parerea mea, este cea mai buna!

| Gligore2000 a răspuns:

Din moment ce Vechiul Testament a fost furat de la evrei as fi curios de interpretarea data de un rabin acelui verset.
Rabinii interpretau textele respective cu mii de ani inaintea crestinilor.Au experienta si traditie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Gligore2000):

Sigur, au atata experienta si traditie incat si-au respins propriul Messia când se afla în fața ochilor lor.

| Gligore2000 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Un Mesia ratat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Gligore2000):

Avand in vedere că religia Creștină este cea mai răspandita în toate colturile lumii și avand in vedere ca a împlinit toate profetiile despre El din Vechiul Testament se vede clar ca nu a ratat nimic. Cel cu adevarat ratat este cel care nu-L accepta pe Hristos

| doctorandus a răspuns (pentru Gligore2000):

What is the rationale for distorting the scriptures so flagrantly? Well, the answer, of course, is obvious: the gospel writers were desperate to prove that their man Jesus was the Messiah who had been promised in the Old Testament. Since there really were no prophecies of a virgin-born, crucified, resurrected Messiah in the Old Testament, they had to twist and distort to give the appearance that Jesus was the long-awaited one.
— Farrell Till, Prophecy Fulfillment: An Unprovable Claim

| Gligore2000 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Religia crestina a fost raspandita cu sabia.In India crestinii taiau nasul si urechile celor care nu se crestinau. Ortodocsii in Rusia ardeau pe rug pe cei care sustineau traducerea masoretilor, nu mai amintim cruciadele si marsaviile inchizitiei.Inchizitorii, oameni ai Bisericii, judecau arbitrar şi trimiteau de multe ori la moarte oameni nevinovaţi, familii întregi sau copii, în baza unor argumente stupide, fără probe şi fără anchete desfăşurate temeinic.
Nu s-a indeplinit nicio profetie.
Asa zisele profetii implinite au fost redactate post eventum.
Religia crestina este o religie a ipocriziei si a minciunii.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Gligore2000):

De fapt profetiile nu au fost redactate niciun "post eventum" deoarece avem pana si in ziua de azi traducerea Septuaginta a Vechiului Testament care e cu 2 secole mai vechi decât viața trăită pe pământ de Hristos. Ca sa nu mai vorbim de documentele gasite la Marea Moarta.

Iar sloganul "crestinismul s-a impus cu sabia" este depășit și dovedit greșit de orice istoric care știe o iotă din istoria creștinismului. Mai învață despre inchizitie si despre crestinism sau nu mai vorbi despre ce nu stii bee

| Gligore2000 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

M-am referit la profetiile biblice.Despre Iisus nu exista niciuna.
Cauta si tu crimele ortodoxiei sau crimele crestinismului sa vezi ce iese.
La cat esti de indoctrinat o sa zici probabil ca toate sunt inventate de diavol.
Nu stii inca nimic despre religia pe care crezi ca o ai, asa ca mai bine taci. Indoctrinarea nu inseamna ca stii ceva.Inseamna ca ai creierul sau ce a mai ramas din el setat intr-un anumit fel.