| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt ideile principale ale Budismului?

5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

· Budismul pune mare accent pe nevoia de meditatie si concentrare interioara, care conduce in timp la dezvoltarea facultatilor spirituale interioare. Perioadele de liniste pentru activitatile interioare sunt esentiale pentru o viata echilibrata. Un Buddha are mintea treaza in orice moment. Fereste-te sa te atasezi mental si emotional de tot ce e trecator.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa cum zice express, budismul e crestinism ortodox.rugaciunea si meditatia, rugaciunea inimii adica isihasta, duce la obtinerea de daruri duhovnicesti.viata echilibrata si vegherea ermanenta este de asemenea pomenita in biblie, iar iubirea de orice e material e numita la noi idolatrie si te indeparteaza de Dumnezeu.santeti siguri ca budismul nu e crestinism? fiindca unui calugar budhist i-a fost aratata o imagine cu Iisus hristos, iar el a spus; e BUDHA.

| dadine a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei stiu ca Iisus este un luminat, ceea ce inseamna ca este o reincarnare a lui Budha. Cum spui tu, poti face o paralela intre crestinism si budism, gen darurile duhovnicesti/iluminarea sunt aduse prin rugaciune/meditatie. Asa se nasc profetii.

| anonim_4396 explică (pentru dadine):

Pace si iubire dadine.fiindca Iisus a spus ca pacea lui nu e ca pacea lumii, si el nu o da asa cum o da lumea ci in chip deosebit, de unde deducem ca pacea interioara este mult mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ jorpalul

"budismul e crestinism ortodox"... O_O. Prea multa "inteligenta" in spatele acelei afirmatii.

"santeti siguri ca budismul nu e crestinism"... da, "santem".

E ca si cum as zice ca barca e submarin.

Esti constient de faptul ca Buddhism-ul a aparut cu mult timp inaintea crestinismului nu?

E clar ca tu la capitolul Buddhism esti mai varza decat varza si cu toate acestea iti permiti sa te bagi in seama.