| Inferno a întrebat:

Care sunt lucrurile ce va limiteaza libertatea? Oare credinta se numara printre ele?

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

La mine nu! Pe mine specia ma limiteaza, poluarea comportamentala si lipsa discernamantului. O inchizitie contemporana.

28 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nicidecum! Pentru mine libertatea inseamna o viata fara vicii, o viata in care nimic nu pune stapanire pe mine!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Dacă stăm s-o luam logic, şi religia tot un viciu este.

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Religia da este un viciu, insa credinta in Dumnezeu nu. Pentru ca credinta nu este o religie.
In Biblie singurele versete despre reigie sunt aici: Iacov 1 26 Dacă crede cineva că este religios, şi nu-şi înfrânează limba, ci îşi înşală inima, religia unui astfel de om este zadarnică.
27 Religia curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume.

| Bogdanux a răspuns:

Eu n-am libertatea limitata.Fac ce vreau si ce mi se pare util, placut, atat mie cat si altora.

| Inferno explică (pentru Bogdanux):

Inseamna ca te limitezi la lucruri primitive.

| Bogdanux a răspuns (pentru Inferno):

Asta-i parerea ta.Eu nu am si nu fac fite de imparat.

| Wehrmacht a răspuns:

Credinta? Nu...
Politia? Da...

| William a răspuns:

Daca prin libertate intelegem sa facem rau altora atunci da credinta e singurul lucru care ma opreste.

| shadovv a răspuns:

Nimeni si nimic nu poate limita libertatea. Eu sunt liber sa fumez iarba, sa omor oameni, sa umblu dezbracat prin centru numai ca voi fi pedepsit de lege. Libertatea nu se limiteaza sau pierde.

| Inferno explică (pentru shadovv):

Se pierde atunci cand ajungi la inchisoare.

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Inchisoarea in cel mai potent caz iti reduce din puterea de a actiona. Si in inchisoare esti liber sa faci orice. Esti liber sa respiri. Esti liber sa omori. Esti liber sa fumezi. Esti liber sa evadezi.

| morningstar a răspuns:

Nu, nu se numara. Credinta in Domnul Isus ne face liberi.

| negru30 a răspuns:

Credinta = libertate

| Necrophagist a răspuns:

Doar credinta iti da libertatea de a fi socotit Persoana, in afara ei esti individ, participant la masa

| Hombre a răspuns (pentru Necrophagist):

Atata timp cat esti obligat sa platesti impozit la casa si terenului aferent, credinta ta e fix 0.

| Necrophagist a răspuns (pentru Hombre):

Pai da tu cunosti aferentu da nu credinta

| AlexCrb a răspuns:

Credinta cred ca a fost prima. De fapt nu credinta ci religia. "Crede si nu cerceta" exprima clar o limitare a libertatii de cugetare.

| CupY a răspuns:

Sistemul economic în care ne naştem sclavi! (vizionaţi zeitgeist addendum, google it)

p.s. Credinţa este complet diferită de religie. Iar daca descomerim şi trăim în armonie cu legile universului... oho sa vezi atunci fericire pentru rasa umana

| alecx4music a răspuns:

Cred ca prostia iti cam limiteaza libertatea. Religia este optionala, prostia nu prea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi atei traim vremuri grele in Romania vor sa ne baneze crestini InfernoHADES, credinta limiteaza omul la cunoastere si da si la libertate

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Si de ce vor asta? Daca ce spun ei ar fi adevarat atunci nu ar avea motive sa le fie frica de atei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Ca sunt spalati pe creier si cred ca cu asta isi asigura in rai, vezi userul hartie si el crede ca asa isi asigura loc in rai daca ma jigneste nimic nu ma mira in tara asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care libertate? ca este libertatea ce ne-o asumam din ingaduinta fata de noi insine, libertatea ingradita de legi, pentru a putea trai intr-o societate.deci care libertate? ca ingaduinta de sine nu are limite la om.aia e libertatea ingradita de legi laice si morale.si bune sunt, fiindca astea mai tin in frau cele rele ale oamenilor.si pun limite.

| Comandocip a răspuns:

Dap cand eram mai mik nu imi pasa de credinta si faceam tot ce vroiam fara ca parintii mei sa stie tot felul de prostii(si acum mai fac da mai rar)dar acum cand am crescut parca cand vreau sa fac ceva rau nu mai pot poate suna aiurea da mi-e frica ca to facand lucruri rele si mie o sa mi se intample tot lucruri rele

| Inferno explică (pentru Comandocip):

Ce felde lucruri rele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Comandocip):

Raul atrage rau sa nu uiti

| Comandocip a răspuns (pentru Inferno):

Man.atunci era mik si nu prea gandeam. sa sicem doar ca imi placea ideea de a lua bani de la altii.nu fiindca as fi avut nevoie da imi placea sa imi yau chestii dinbanii altora.nu sti ude ce probabil anturaju...

| 2487283ioo a răspuns:

Religia nu...
banii da...din pacatelaughing