| WeaponGirl a întrebat:

Care sunt pasii pentru renuntarea cu acte la religie? Eu am fost intodeauna fara credinta, ma declar Ateu, insa vreau sa fac asta si in acte pentru linistea mea sufleteasca, nu vreau sa figurez la ortodocsi!

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu poti face asta acum. Nu te poti adresa niciunei institutii. Tot ce poti face este ca la Recensamantul viitor sa te declari ateu. Daca nu te va intreba ce religie ai, insista. Sunt obligati sa completeze...nedeclarand asta, te vor trece ortodox.

24 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Singurul act in care iti declari religia este la recensamant.

NOname
| NOname a răspuns:

Este suficient să te declari ateu la următorul recensământ.

| Dreamer a răspuns:

Pai presupun ca ai fost botezata...intr-o biserica ca toti ceilalti de aici. Deci, daca ti mortis singurul lucru pe care poti sa-l faci este sa-ti schimbi numele pentru a-ti renega credinta, spiritual vorbind pentru linistea ta sufleteasca...desi nu cred ca ateii cred in existenta sufletului. Sincer nici eu nu cred desi nu sunt ateu.

PS: sau la urmatorul recensamant cum au spus si ceilalti... oricum eu nu inteleg rostul straight face

| doctorandus a răspuns:

Exista Certificate of Unbaptism, dar nu e un act oficial.

| WeaponGirl explică:

Va multumesc la toti pentru raspunsuri!

| RAY a răspuns:

Trebia sa te declari anul trecut ateu asa trebuie sa astepti pana la urmatorul

| oprescudorin11 a răspuns:

Simplu, te botezi la Catolici sau la orice. E ca la divort. Dar cred ca e pacat.Nu te superi pe religia in care te-ai nascut din cauza preotilor sau altora. Vrei sa fii ateu, nu mai practici religia si gata. Ce acte? Aici conteaza ce ai in spirit.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cum sa se boteze domnule la Catolici, daca omul este ateu? Mare ti-e gradina...
Undeva se tine o evidenta. Cifrele sunt aproximative, niciodata exacte tocmai pentru ca la Recensamant oamenii nu declara realmente carei religii apartin!

| NOname a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

...iar foarte mulţi nici nu sunt întrebaţi şi sunt trecuţi automat la creştini-ortodocşi.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NOname):

Da, stiu! Am precizat si eu mai sus asta. Asa s-a intamplat intotdeauna in anii trecuti la Recensamant...au sarit peste religie! Trebuie insistat!

| Hombre a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

"Cum sa se boteze domnule la Catolici, daca omul este ateu? Mare ti-e gradina..."
De ce te miri ca e gradina mare, nu trebuie sa aiba toti loc in ea? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi tu ca pe Dumnezeu il intereseaza hartia ta? de nastere? vorbeste cu nasii tai care s-au lepadat de satana in numele tau si au aceasta respomsabilitate.cu patintii nu vorbi fiindca daca sant ortodocsi, nu-i meriti.iar meritau un fiu mult mai bun nu unul bleg.

| Moisie a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce legatura are ortodoxia ta cu Dumnezeu?
Poti sa dobedesti vreo alta legatura decat minciuna si incasarea de parale?
Lasa baiatu in pace ca e dezghetat la minte si de pe cei ca el nu-i mai poti jefui de parale prin minciuni si sarlatanii.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect.

| WeaponGirl explică (pentru Moisie):

Multumesc frumos...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi tu ca pe Dumnezeu il intereseaza hartia ta? de nastere? vorbeste cu nasii tai care s-au lepadat de satana in numele tau si au aceasta respomsabilitate.cu patintii nu vorbi fiindca daca sant ortodocsi, nu-i meriti.iar meritau un copil mult mai bun nu unul bleg.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi tu ca Dumnezeu te merita asa de ţopârlan la gură? Ai trecut pe molan?

| WeaponGirl explică (pentru anonim_4396):

Si acum ce? vrei sa imi cer scuze scuze ca nimic din ce scrie in "Sfanta Biblie" nu se poate demonstra? Imi pare rau, eu gandesc! Crezi in continuare in Dumneazeul tau, nu te opreste nimeni! Data viitoare, daca ai un raspuns la intrebare, raspunde, iar daca nu taci...Ce sa faca si un agramat ca tine? Nu-ti face griji,"Domnul" va iubeste pe toti, DACA O SA DATI BANI ca daca nu, nu o sa ai parte nici de slujba de inmormantare! "Amin"!

| IulianDornianu61 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca pe dumnezeu il doare undeva de credinta ta puternica daca tu stai si ii critici pe altii ca nu cred in el? Asa cum ne-a invatat la scoala, nu trebuie sa judeci mai pacatosule. Degeaba crezi tu in "dumnezeu" daca faci din astea, ca tot in asa-zisul iad o sa ajungi ( dupa credinta ta ).

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru WeaponGirl):

Amin? si eu ma anin cu un pahar de vin la cinstita fata a dumnitale care nu dai bani fiindca nu-ti plac, da gandesti.si inca cum.de nu dau bani popii, imi raman mie.asta asa e.ca nici eu nu ma omor cu datul.se cheama ca sant iconom, si nicidecum iubitor de arginti.iar dragostea si iubirea divina, este un dar blegea dar ateii nu-l vad.este una dintre chestiile ce nu se pot cumpara cu bani.fiindca mai sant.deci; DA voi crede in dumnezeu cel viu si vesnic, iar tu gandeste.si este in biblie un adevar de necontestat; vei muri negresit.pe lana marele adevar, care e biblia.fiindca pot sa-ti mai dau exemple.dar asta e deajuns.ar mai fi unul.ce vei da in schimb, pentru sufletul tau? care dintre voi si-a putut adauga macar o zi la numarul zilelor sale? visele se nasc din multimea grijilor, iar nebunia prostiei din multimea vorbelor.deci gandeste weapon.gandeste.

| Lorodana a răspuns:

Nu figurezi nicaieri stai linistit...

| Popa_Ciprian_1976 a răspuns (pentru Lorodana):

Figurează, figurează... și nu are de ce sta liniștit. Si asta se vede când cineva moare din familie sau chiar el. Ca oficial nu poți fi îngropat dacă nu ai acordul unui preot.

| robroy a răspuns:

Eu sunt botezat la romano-catolici, crescut in rit ortodox si acum cant intr-un cor de greco-catolici, m-am casatorit la ortodocsi si nimeni nu m-a intrebat de sanatate, cred in Dumnezeu asa cum stiu eu, incerc sa iau ce este bun de la fiecare, de la credinciosi o parte, de la atei ca sunt pragmatici o parte si tot asa, toata lumea ma ajuta sa ma dezvolt si sa evoluez cum ar fi mai bine.