| SG1995 a întrebat:

Care sunt sansele ca religia crestina sa fii supravietuit daca nu era Pavel care sa introduc religia in diaspora evreiasca, iar pe urma in lumea romana, avand in vedere ca in 70 cand Titus a cucerit Ierusalimul a distrus toate celelate secte evreiesti, in defavoarea sectei fariseice.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Cine stie seby sunt doar ipoteze, ideea de baza a crestinismului este perfecta pentru majoritatea oameniilor, ofera o speranta pentru viata de apoi, cerseala divina, dusmani vor fi pedepsiti

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pavel a raspandit religia crestina la popoarele majoritare din Europa. El insusi spune ca Isus Hristos l-a trimis in mod special sa faca acest lucru.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

A transmis Pavel pe naiba. Crestinismul a fost bagat pe gat paganilor europeni si daca nu se converteau erau persecutati. Crezi ca erau asa de idioti sa se converteasca de dragul crestinismului? Si Cristos nu doar ca nu are nicio legatura cu raspandirea crestinismului, dar n-are nicio legatura cu lumea reala.

| SG1995 explică (pentru Mclaren12):

McLearen, esti pe langa subiect bro.
1. Ce dovezi ai ca Iisus e un personaj fictiv, vezi ca istorici antici fac referire la el. Printre alti ar fi Suetoniu si Plutarh, daca nu ma insel. Referitor la subiectul principal ai dreptate, dar nu ne spui cand pagani au fost fortati sa accepte noua religie, deoarece in secolul I si II crestini aveau de infruntat imperiu Roman, datorita faptului ca zeloti (o secta evreiasca) au reusit sa porneasca un incediu un Roma, la urechile lui Nero ajunge zvonul ca crestini la pornit, in plus acestia refuzau sa il venereze pe imparat ca un trimis al zeilor, de aici crestini sunt ucisi si macelariti, dar nu in totalitate, cultul lor capata influenta cand diversi administratori politici adopta crestinismul, in cele din urma Constantin se converteste la crestinism, si religia crestina capata aspect unitar (dogmele crestini nu erau clar stabilite inainte de Niceea), abia in timpul lui Teodosie crestinismul devine religie de stat, impus cu forta paganiilor. Pana la Constantin crestinismul era farmitat in mici secte care aveau propriile lor doctrine.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

"Ce dovezi ai ca Iisus e un personaj fictiv"
Să-ți dovedesc că nu a existat? Este ca și cum ai vrea să-ți dovedesc că în momentul ăsta nu beau apă. Cum să-ți dovedesc ceva ce nu există? Ia dovedește tu că Isus Cristos s-a născut dintr-o fecioară, a murit și a înviat, a avut un tață zeu, a fost un profet, a săvârșit minuni, a ținut predici etc. Despre asta este vorba bossulică. Nu compara un posibil Isus real cu basmele pe care le pretinde biblia. Poate ar fi existat în realitate, tot ce este posibil, dar nu are nicio legătură cu biblia sau poate chiar cu religia creștină. Până să dovedești tu că Isus s-a născut dintr-o fecioară, eu îți pot dovedi dacă te interesează că mai toate miturile biblice care îl construiesc au fost furate din religiile păgâne. Zeii păgâni din a căror mituri a fost construit Isus au existat în religiile păgâne cu mii de ani înainte să fie inventat Isus.

"dar nu ne spui cand pagani au fost fortati sa accepte noua religie"
Abia sub conducerea lui Constantin I creștinismul a devenit o religie legitimă în Imperiul Roman și evident prin perioada aia a început persecuția păgânilor. Abia în timpul lui Constantin I creștinismul s-a răspândit și a căpătat influență. Armenia, în 301, a fost primul stat care a declarat creștinismul ca religie de stat. Dacă era ca Pavel să răspândească religia creștină, a fost nevoie de 300 de ani pentru ca să fie proclamată religie oficială în vreun stat? Eu din ce am văzut, nimeni nu a pus pe seama lui Pavel (sau, mai rău, a lui Cristos) evoluția istorică a creștinismului.

| SG1995 explică (pentru Mclaren12):

Pai evident ca Iisus cel istoric nu prea coincid cu mitul lui, si despre Gaudama Sidhha aka Buddha exista multe legende, dar asta nu inseamna ca n-ar fi existat. Cat despre rolul lui Pavel n-a fost mic, cum a fost si premisa intrebari, fara Pavel crestinismul era simpla secta evreiasca formata in jurul lui Iisus, in afara de Pavel, niciunul dintre adeptii importanti ai crestinismului aka apostoli nu erau literati, nici suficienti de deschisi cultural sa propage crestinismul in afara Israelului. Pavel a numit dupa el conducatori locali, care iaradi au fost literati, astia au scris NT, pe baza zvonurilor care circulau despre Iisus, de aia si spar contraditi intre evanghelisti.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

"si despre Gaudama Sidhha aka Buddha exista multe legende, dar asta nu inseamna ca n-ar fi existat"
Dacă creștinismul ar fi fost o religie păgână ar fi avut sens să apară mituri păgâne în ea. Dar nu este. Creștinismul este anti-păgân.
Știi care-i faza cu miturile păgâne? Ele nu sunt acțiuni concrete, sunt alegorii spirituale legate de suflet. Cum creștinismul nu are nimic spiritual în el, evident că este greșit să asimileze mituri păgâne și este și mai greșit faptul că majoritatea creștinilor (sau poate chiar toți) interpretează miturile integrate în biblie în mod literar. Dacă Buddha a existat asta nu înseamnă că a murit și a înviat doar pentru că așa scriu miturile despre el. Referindu-mă strict la moarte și înviere, doar ca exemplu, nu este ceva ce au făcut în mod particular Zeii păgâni, ci este o etapă în drumul iluminării sufletului care trebuie să treacă prin reîncarnare pentru a se zeifica. Creștinii interpretează literar că Isus chiar a murit și a înviat dar mitul ăsta nu are nimic de-a face cu vreun caracter particular, ci este o alegorie valabilă pentru fiecare suflet, evident dacă respectivul practică spiritualitatea antică. Cultura antică era plină de astfel de alegorii legate de suflet, nu este ceva ce a fost făcut doar de Zeul X din poporul Y. Dar sincer faptul că voi le interpretați literar dovedește că religia creștină nu are nimic spiritual în ea.

Isus Cristos cel biblic nu este decât o invenție. Dacă ar fi fost păgân, din nou, ar fi avut sens miturile păgâne, dar n-a fost. A fost un evreu și el nu a întemeiat nicio religie. Toți creștinii interpretează că "întemeierea unei biserici" înseamnă "întemeierea unei religii" dar Cristos era mozaic iar discipolii săi tot mozaici erau, nicio legătură cu religia creștină, dacă este să ne luăm după biblie. În realitate, este evident că Isus (dacă a existat) nu a fost nici pe departe o mare personalitate, că dacă ar fi fost, existența lui ar fi fost mult mai vast documentată, dar nu este.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

12 e varsta ta? Ar trebui sa citesti o carte de istorie adevarata, nu ce va spun profesorii decretei. Daca nu erau crestinii erai inca in evul Mediu Intunecat (asta e denumirea reala in istorie).

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

rolling on the floor
De mult n-am mai auzit o asa aberatie. "Batranule", daca nu era crestinism, lumea era de "n" ori mai buna. Nu existau boli, poluare, rautate in oameni etc. Paganii care practicau spiritualitatea antica nu cunoasteau notiunile astea.
Si nu ma lua cu carti de istorie. Nu vezi ca tineretul este spalat pe creier in scoli cu o istorie rescrisa? Evident nu multi se trezesc la realitate (nu ca ai face tu exceptie) dar adevarata istorie nu se preda in scoli si n-o gasesti in biblioteci pentru ca asta este una din treburile evreilor, sa se foloseasca de medie ca sa dezinformeze.

| SG1995 explică (pentru danut):

Renastere si Iluminismul au fost miscari anti-clericale si anti-religioase, specific libertine, deci ma indoiesc ca iudeo-crestinismul ne-a scos de acol.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru danut):

Unde este dovada aia de netagaduit? De ce nu s-au luat in considerare celelalte evanghelii de catre romani? Ia, hai, mai citeste, mai aprofundeaza.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru SG1995):

Omule, argumentatia ta este ZERO, cat timp nu aduci dovezi de necontestat. Lasa dracului Wiki si Biblia, ca astea nu-s decat chestii fabricate de catre oameni pentru alti oameni. Cum pana mea si-a permis (de exemplu) crestinismul sa imprumute sarbatori religioase pagane, fara sa plateasca licenta? Stii? big grin

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Danut nu prea stie ca de fapt crestinismul a facut Evul Mediu sa fie "intunecat" si chiar are iluzia ca daca nu erau crestini inca traiam vremurile alea. Cum sa nu te plesneasca rasul?

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Insemna ca am dreptate, chiar daca depasesti fizic 12 ani, totusi inca nu i-ai depasit.
Am mai spus eu citesc din carti de istorie de tu nici nu banuiesti ca exista. Pacat ca nu se pot posta si imagini ca sa iti arat.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Protestantismul te-a scos de acolo, nu satanismul iluminatilor. De aceia America este (inca) cea mai mare democratie.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Da, am 12 ani. Să-ți fie rușine că nu ești în stare să dai argumente unui puști de 12 ani. Mai degrabă mi-aș dorit ca la 12 ani să nu fi fost așa îndoctrinat cum ai ajuns tu.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Ce argumente vrei, crezi ca aici e o rubrica de: "care are mai mare sau multa dreptate"?
Daca ai 12 ani vezi-ti de scoala si studiaza Biblia, nu o contesta cand tie nici casul de la gura nu ti-a trecut.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Normal ca vreau argumente bossulica, de vreme ce religia crestina sufera din punctul asta de vedere evident ca n-ai ce argumente sa dai. Dar de ce sa-mi pierd vremea, am fost si indoctrinat, poate nu in halul in care ai ajuns tu, dar si eu traiam cu iluzia ca un zeu evreiesc aparut in urma cu vreo 3000 de ani guverneaza tot in Univers. Biblia este cea mai mare gluma a omenirii, de ce as aprofunda-o? Ce sa citesc in ea? O istorie fictiva a evreilor amestecate cu alegorii furate de la pagani? Ce sa citesc, zecile (sau poate chiar sutele) de contradictii pe care le contine?

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Tu spui:"Ce sa citesc, zecile (sau poate chiar sutele) de contradictii pe care le contine?"
Atunci ce te tine pe aici, pe la rubrica religie cand mai ai atatea rubrici?

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Rubrica religie nu inseamna rubrica "crestinism".

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Traim intr-o tara crestina iar poporul roman este un popor care se declara crestin. mai sunt si unele exceptii dar tot de domeniul religiei apartin. Este de neanteles (ba este de inteles dar spunem si noi asa) ce cauta unii care nu cred in existenta lui Dumnezeu intr-o rubrica dedicata Acestuia? Sti care este raspunsul, toti cei ce se declara atei sau ceva asemanatori sunt BANTUITI de o teama, ca Dumnezeu exista si ca ei vor fi ciuca batailor in aceasta lume iar acestia "bantuie" pe aici sa-si faca singuri curaj ca nu gresesc. Ba gesiti, Dumnezeu EXISTA.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Sunt și unele excepții, adevărat. Știi care este una din ele? Constituția României nu a declarat creștinismul ca religie oficială în stat, cu alte cuvinte, se presupune că în România libertatea religioasă este garantată de Constituție. Cât despre creștinism, populația era creștină în majoritate cu mult înainte să fie scrisă constituția. Mai mult, din nou se presupune că prin constituție este încurajată activitatea culturală a sectelor și altor minorități religioase. Ortodoxismul care dacă îmi aduc bine aminte reprezintă 84% din populația țării este tot o sectă, doar că reprezintă majoritatea în țară.
Prin urmare, am tot dreptul să frecventez această categorie pentru că nu este dedicată creștinismului, este dedicată absolut oricărui individ care vrea să discute deschis despre religie, fără să aparțină de creștinismul ortodox sau măcar de o religie anume.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Poti frecventa ce doresti dar declaratile tale nu corespund cu ceea ce faci.

| Mclaren12 a răspuns:

Poate erau destul de mici sau poate ar fi ramas o mica secta. In orice caz, daca n-ar fi supravietuit ar fi fost mult mai bine pentru omenire.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Pavel n-a existat. Isus n-a existat. Crestinismul a fost bagat pe gat cu forta de catre un imparat sangeros, cu scopul de a-si aduce supusii "sub un singur steag". P.S. Esti la fel ca alti fraieri, cei care cred ca limba romana se trage din cea latina, nu invers, cand toate dovezile palpabile arata ca suntem nealterati ca limba.

| SG1995 explică (pentru KronstadtResurrection):

Vrei sa zici ca crestinismul n-a existat pana in timpul lui Constantin?
Apropo cum adica latina se trage din romana? Alo putina logica? Noi.traim Europa de est, unde predomina limbiile slavice, romani traiau undeva in vest la mii de km departare de daci. In zona in care s-a format Roma mai existau si alte tari, latinice, limbiile lor erau comune. Roma s-a existins si-au ajuns la in sec. I i.e.n, in Europa de est, cand i-au cucerit pe daci, noi nici macar n-aveam vreun alfabet, probabil sm preluat elemente din cel grecesc, avand vedere ca ei si-au instalat colonii aici ceva mai de vreme. Dar tu si toti sustinatori teoriei ca Romania e leganul civilizatiei aveti o explicatie de dat: Cum se facea ca daci vorbeau latina deja cand ne-au cucerit? Si cum de noi eram singurul popor care vorbea o limba latinica intr-un spatiu slavic inainte ca romanii sa ajunga aici? Apropo sper ca stii ca o limba nu poate ramane neschimbata, limba romana de acum nu e nici macar aceeasi cu cea de-acum doua secole.

| danut a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Nici tu nu existi, raspunsul tau este doar o reflexie a satanei. (ce zici de acest raspuns izbitor de asemanator cu al tau).