| mentholinks a întrebat:

Care vor fi bucuriile si fericirile vietii vesnice? Daca mancare nu, bautura nu, fumat nu, sex nu? Ce bucurie este in viata fara bucurii? Va fi ca la manastire? Atunci eu spun nu, multumesc. Prefer moartea vesnica.

44 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din intrebarea ta si din raspunsurile primite imi dau seama de mai multe: ca nici unul NU a citit Biblia, ca daca este cineva care totusi a citit cate ceva, NU a inteles nimic din ceea ce a citit, ESTE tragic.
Dumnezeu NU ARE NEVOIE de laudatori iar daca sunt laudatori acestia o fac din dragoste pentru Creator. Am sa spun ce a lasat Dumnezeu sa intelegem (din Biblie) ca vom face. Nu-mi cereti sa va dau amanunte ca este un studiu prea complex sa vi-l prezint pe net si chiar si eu sunt novice in acest domeniu. Dupa cum banuiti, Universul este PLIN de lumi locuite, noi suntem ulotima creatie. Vor fi (?) trei grupari, Cei care fac parte din grupul celor 144.000. care vor sta tottimpul pe langa Dumnezeu, deci vor alcatui grupul celor care vor avea functii de conducere a Universului (va puteti imagina?). Cei care fac parte din poporul lui Dumnezeu vor avea functii de reprezentanti (ambasadori) ai lui Hristos pe fiecare planeta locuita din Univers iar al treilea grup mentionat in Apocalipsa vor fi viitori locuitori ai noului Pamant unde va Fi Noua capitala a universului unde va locui si Dumnezeu. Fiecare va avea o locuiunta in Capitala dar si "o casa de vacanta in afara capitalei". Fiecare va ajunge la un nivel intelectual de neimaginat, vor dezvolta activitati placute, dorite, utile, vor vizita planete in univers, vor socializa in petreceri cu prietenii si toti cei dragi. Intradevaar nu vor fuma caci fumatul aduce moartea, nu vor face sex fiindca NU vor mai fi sexe diferite. Se va manca ce nici nu va imaginati, bineiteles nu fiinte vi ci tot ce este mai bun in universul.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Din relatarile din Biblie pot fi pana la 1/2 din populatia omeniri cei salvati nu 90% respinsi.

| danut a răspuns:

Mesaj special pentru cei ce nu stiu A CITI dar fac comentarii de doi banuti (chesti cu imobiliare) :
Ioan 14, 2. În casa Tatãlui Meu sunt multe locasuri. Dacã n-ar fi asa, v-as fi spus. Eu Mã duc sã vã pregãtesc UN LOC.
3. Si dupã ce Mã voi duce si vã voi pregãti UN LOC, Mã voi întoarce si vã VOI LUA CU Mine, ca acolo unde sunt Eu, sã fiti si voi.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Cica a bea este pacat,spun crestini dar uita de nunta din galilea,vorbesc de sex dar uita de solomon care avea multe iubite, sexul si bautura sunt placeri divine, normal ca ele trebuie sa fie in viata de apoi, si friptura cu multa grasime ca asa vrea iahve, ai dreptate, viata fara acele lucruri nu are sens

| SG1995 a răspuns:

Exact vei cânta veșnic zeului.

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns:

O sa fie plin de pupatori de moaste care o sa alerge dupa sfinti sa-i pupe in continuare.
Si Dumnezeu care fuge de lingaii care-l lauda neincetat.

| xerxes1 a răspuns:

Fiecare va avea o locuiunta in Capitala dar si "o casa de vacanta in afara capitalei".

rolling on the floor

Dumnezeu e bagat in afaceri imobiliare.
"Se va manca ce nici nu va imaginati, "

La cat rahat au mancat in viata asta, nici nu-si imagineaza cum ar fi fara.

| AC4S4 a răspuns:

Îl vom lăuda neîncetat pe Dumnezeu, asta este bucuria adevărată.

| mentholinks explică (pentru AC4S4):

De ce sa-l lauzi? Care-i motivul? Il lauzi pentru ca te lasa sa-l lauzi?

| AC4S4 a răspuns (pentru mentholinks):

Pentru că El este bun, pentru că ne-a creat, după cum spune și David în Psalmi.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Deci un creator tocmai de asta are nevoie, de asta a creat universul, planeta noastra si pe noi ca sai cantam vesnic, tu asta ai cere de la creatia ta?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Este bun? serios? este cel mai rau personaj care a existat vreodata, pentru ca ne-a creat trebuie sai fi sclav pe vecie, cool, ce zeitate psihopata

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Ce este eronat? asta e un dumnezeu bun? http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ți-am mai spus că Dumnezeu nu are nevoie de laudele noastre.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Crimele Lui Dumnezeu din motive stupide
Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:
2Imparati 2:23-24~
23De acolo s’a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!"
24El s’a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dumnezeu e cel mai nebun personaj scris, repet inca o data, nu are nevoie de laude? dar are nevoie sai canti vesnic tot lauda e si aia

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu a omorat un om care nu a vrut sa loveasca pe cineva.
1Imparati 20:35-36~
35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!" Dar omul acela n’a vrut sa -l loveasca.
36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n’ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît.

| Exal a răspuns (pentru RAY):

Ce scrie acolo e minciuna; manipulare scrisă de oameni în timp. Religiile despart oamenii. Știm că Dumnezeu e mai bun cu un infinit decât oamenii dar a omorât 42 copii ca au jignit un chelios. E minciuna; aberație de ultimul ban din partea celor ce au interferat cu Biblia. Ff puține lucruri au rămas adevărate iar restul au fost pierdute.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Ce este o minciuna omule? asta e versetul

23 De acolo Elisei s-a dus la Betel. În timp ce mergea pe drum, nişte băieţaşi au ieşit din cetate şi şi-au bătut joc de el, strigându-i: „Suie-te, pleşuvule! Suie-te, pleşuvule!" 24 El s-a uitat în spate, i-a văzut şi i-a blestemat în Numele Domnului. Atunci au ieşit din pădure două ursoaice şi au sfâşiat patruzeci şi doi dintre aceşti copii.

https://www.biblegateway.com/passage/?search=2+Regi+2%3A23-24&version=NTLR

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Ma crestine nu ai habar de propia ta biblie

| Exal a răspuns (pentru RAY):

Ce sens are acest răspuns? De ce să am habar de ceva fals?

| Exal a răspuns (pentru RAY):

Eu mă refeream ca Biblia e o carte falsa pentru că nu a participat nici o divinitate la scrierea ei.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Deci ce nu isi convine e fals

| danut a răspuns (pentru RAY):

Nu e minciuna, e handicapul tau in a intelege ce scrie acolo.
Adica nu ai inteles tu nimic sau faci pe prostul, acolo acei copii NU l-au jignit pe Elisei ci pe cel al carui reprezentant era, pe Dumnezeu. Dumnezeu a fost milos ca eu daca eram le radeam tot neamul si a fost si mai milos fiindaca PARINTI raspund de faptele copiilor iar DACA parinti s-au POCAIT au fost salvati si acei copi morti. Asta nu ai inteles tu din Biblie, bine eu cred ca tu chiar nu intelegi ceva din Ea.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Da ma lau jignit pe ala care era chelios iar dumnezeu a trimis 2 usri care le-au devorat

| danut a răspuns (pentru RAY):

Asa este DAR Elisei avea o misiune de la Dumnezeu de indeplinit, deci reprezenta pe Dumnezeu. Cand tu insulti un ambasador in ACTIUNE, nu insulti individul ci pe cel pe care respectivul il reprezinta.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Omule 42 de copii omorati pentru o jignire, tu ai empatie? sa stiu, ca daca nu ai logic ca nu intelegi

| danut a răspuns (pentru RAY):

Evident ca nu intelegi nimic despre Dumnezeu, probabil nici nu poti.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Iar jignesti aiurea

| Nilsson a răspuns:

"Atunci eu spun nu, multumesc. Prefer moartea vesnica."

Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se implineasca.

| 6684464 a răspuns:

"Daca mancare nu, bautura nu, fumat nu, sex nu" rolling on the floor Traiesti in pestera si ai acces la internet? laughing
Se poate manca, bea, fuma, *ute si fara bucurie.

| unvecin a răspuns:

Întrebarea evidențiază o realitate:

„În starea sa de nevinovăţie, omul trăia într-o fericită comuniune cu El, „în care sunt ascunse toate comorile înţelepciunii şi ale ştiinţei". (Coloseni 2, 3. ) Dar după păcătuirea sa, el n-a mai putut găsi deloc bucurie în sfinţenie şi, ca urmare, a căutat să se ascundă de prezenţa lui Dumnezeu. Aceasta este încă starea inimii nerenăscute. O astfel de inimă nu este în armonie cu Dumnezeu, şi, deci, nu găseşte nici o bucurie în comuniunea cu El. Păcătosul nu poate fi fericit în prezenţa lui Dumnezeu şi de aceea va ocoli, se va retrage din compania fiinţelor sfinte. Dacă i s-ar îngădui să intre în ceruri, aceasta n-ar fi o bucurie pentru el. Spiritul iubirii neegoiste care domneşte acolo: fiecare inimă răspunzând inimii iubirii infinite: n-ar trezi nici un ecou în sufletul său. Gândurile, interesele şi motivele sale ar fi străine de cele ce determină acţiunile fiinţelor fără păcat care locuiesc acolo. El ar constitui o notă discordantă în armonia cerului. Pentru el, cerul ar fi un loc de tortură şi ar dori să se ascundă de Acela care este lumina şi centrul bucuriei cerului. Nu este deci o hotărâre arbitrară din partea lui Dumnezeu aceea de a exclude pe cei răi din ceruri, căci propria lor nevrednicie face imposibilă prezenţa lor acolo. Pentru ei, slava lui Dumnezeu ar fi un foc mistuitor. Ei ar prefera nimicirea numai ca să poată fi ascunşi de faţa Celui care a murit ca să-i răscumpere." (Ellen G. White, Calea către Hristos, pag. 17, fragment 2)

| Exal a răspuns:

Consider o lume unde poți fi orice si avea orice. Îți cauți iubita moartă în acea lume; luați formele voastre umane si v-o ttageti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Exal):

Esti penibil

| Elenafeymis11 a răspuns:

Bucuria, fericirea? Pentru mine sincer inseamnă sa stiu ca Domnul ma iubeste, ca m-a iertat pentru pacatele mele. ca e cu mine in toate zilele, ca E spirijinul meu, cetățuia mea, Apărătorul meu, El e Drept
Drogurile, sexul, țigările sunt niste desertăciuni, nu am valoare, ele trec. Dumnezeu ramane vesnic. Nu se schimba, ca si noi
Ăstia sunt doar poftele firii pământești.