| Moisie a întrebat:

Cum va expicati faptul ca Isus Christos se lauda in Apocalipsa 1:18 ca detine doar cheile Mortii si ale Iadului dar nu si pe cele ale Vietii Vesnice si nici ale Raiului.
Intrebare:
Cum va asigura Isus Christos "viata vesnica" si Raiul cand el va poate da doar Moartea si Iadul?
Cine va da voua crestinilor viata vesnica, pentru ca Dumnezeul YHWH nu promite viata vesnica nici macar "fiilor Lui" adica poporului evreu cu care s-a legat prin juramant?

Răspuns Câştigător
| Delmoniko a răspuns:

Eu nu stiu nici ce legatura au crestinii cu Ierusalimul ceresc, loc exclusiv ceresc atat pe Pamant cat si in ceruri. Uitati-va la istoria diasporei si la cum s-au schimbat tendintele de-a lungul istoriei: Ierusalimul de neatins pe pamant s-a mutat in ceruri.
In plus, cum poti promite ceva ce nu poti da? Ceva ce nu exista? Unii vor viata vesnica? Ei bine, s-o caute. Eu le promit castiguri substantiale la loto, vodka gratis si femei de moravuri usoare. De ce nu m-ar crede nimeni. Pot scrie pilde mult mai inspirate decat stimabilul Iisus, pot strange 12 apostoli in mai putin de 10 minute si imi pot deschide propria biserica virtuala in alte 20 de minute. De adepti nu voi duce lipsa - priviti exemple ca Bivolaru si alti "guru". Aveti idee cate secte exista in lume?
Pana la urma, nici crestinii nu mai cred in Rai. E deja prea ridicol. Dar mintea lor nu poate concepe locul opus, asadar vor continua tirada asta neobosita in speranta ca se vor convinge singuri. Mult succes! Biserica Frecarii de Menta (asa am botezat-o) va asteapta! Veniti, fiii mei sa luati menta la frecat! Nu admitem fiice pentru ca ne imping la pacat!

6 răspunsuri:
| AndreiCosmin2 a răspuns:

Satana a fost creat inainte sa ne creeze pe noi sau pamantul, deci exista!

| Moisie explică (pentru AndreiCosmin2):

Tu ai oarice probleme cu intelesul unei propozitii sau intrebari?
Vrei sa cred ca esti un analfabet structural care nu intelege ce citeste?
Am intrebat eu ceva de Satana?
Pai daca vrei sa raspunzi, atunci raspunde te rog la intrebare si nu o lua pe balarii!
Multumesc!

| AndreiCosmin2 a răspuns (pentru Moisie):

Aaaaa.da scuze-ma, am incurcat intrebarea.Ca ai pus mai multe intrebari cu cheile astea a mortii si a iadului.

| CarinaClaudia a răspuns:

Domnul Isus promite in Apocalipsa 2:7 ca celor ce vor birui le va da sa manance din pomul vietii adica din raiul Lui Dumnezeu..Domnul Isus vrea sa arate in Apocalipsa 1:18 ca detine nu doar "cheile" raiului, adica locasul pe care se duce sa il pregateasca(asa cum le relateaza ucenicilor) ci si cheile mortii..Toate lucrurile sunt create de Dumnezeu, deci El le detine pe toate si este stapan peste toate!

| Delmoniko a răspuns (pentru CarinaClaudia):

Tu nu auzi ca nu admitem femei in Biserica Frecarii de Menta? Poti astepta cuviincioasa si supusa la usa! Pana la urma si Gigi Becali, Domnul Salvator al oilor promite ca va scapa de puscarie si e nevinovat. Si, sincer sa fiu, e mai interesanta si captivanta povestea lui decat a prietenului tau Iisus. In plus, draga mea, nu Iisus a scris Apocalipsa, au scris-o cateva zeci de OAMENI, dupa ultimele analize. Mai mult decat atat, nu Dumnezeu a creat lucrurile, deci nu detine nimic, in concluzie logica ta e patrata, argumentele sunt vide si lipsesc cu desavarsire. Pana la urma, de ce te-ai mai obosit sa raspunzi?

| Moisie explică (pentru CarinaClaudia):

Cred ca glumesti!
Apocalipsa nu contine cuvintele lui Isus, ci doar "revelatiile", (ca doar asta inseamna Apocalipsa) pe care le-a avut Ioan Teologul si nu Isus, dar si ala dupa ce se imbata critza!
Asa ca nu mai mintii ca pe noi nu ne poti prostii!
Nu exista niciun lucru creat de Dumnezeu ci doar cele create de Natura prin Evolutie, si cele create de mana Omului!
Dumnezeul Biblic nu a putut crea nimic din aceleasi motive din care nici Greuceanu nu putea crea nimic,
Ai dovada biblica ca Avraam a facut legamantul cu Dumnezeu acum cca cu 5000 de ani in urma, adica de abia atunci cand deja pamantul a fost creat cu 4, 5 miliarde de ani inaintea acestui Legamant!

Mai bine ai raspunde punctual la intrebarea din titlu!