| Odododoo a întrebat:

Cartea codul lui "Da Vinci" este interzisa cresinilor? daca da detalii. FUNDOOI big grin

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Este păcat să-l citești, tot la fel cum este păcat să asculți o "simfonie" de injurii murdare la adresa credinței. Tot la fel cum acelea te pot atrage în complicitate din curiozitate dar nu prin vreo utilitate anume, la fel, predarea subconștientului în "mâinile" puterii de seducție a textului ficțional, de intrare în alambicările unei întregi lumi ficționale, da, este un păcat!

Rațiunea ta poate rămâne ușor inertă, lipsită de reacție în fața vitezei de desfășurare a expunerii lumii fictive prezentate, din moment ce nu poți întrerupe lectura din trei în trei rânduri pentru a departaja adevărul de falsele acuzații elaborate, ci pur și simplu decantezi fără oprire în subconștient false silogisme, false prezentări de date, acuzații tendențioase nesustenabile și eronate, etc…

Deci, e foarte probabil să-ți deterioreze credința…

10 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

De ce ar fi interzisa?
Nu stiam ca exista carti interzise pentru crestini.
Fiecare e liber sa citeasca ce vrea.
In Carte se refera la o erezie ( din punct de vedere bisericesc), cum ca IIsus a avut un copil cu Maria Magdalena.

| danay72 a răspuns:

Un crestin adevarat, care studiaza atent Biblia si stie adevarul, nu citeste orice carte care ii vine in mana, ci le selecteaza.

| milan9 a răspuns:

Cam 99% minciună și 1% adevăr, adevărul că da Vinci era un ocultist homosexual, adevărul că muzeul Luvru este în Paris, adevărul e că un scandal, fie el chiar numai fictiv, atrage câștiguri de milioane de euro (profit)… happy

Restul de 99% este ficţiune, recunoscută până şi de autorul cărţii, ficţiune încurajată de cei care nu privesc cu ochi buni creştinismul…

| Alcyon a răspuns:

Nu e interzisa. Eu am citit-o, dar sincera sa fiu, am ramas cam dezamagita. S-a facut atata tam-tam in jurul ei, ca ma asteptam la ceva nemaipomenit. Ultimul roman, Inferno, e mult mai bun.

| KhludCiprian a răspuns:

Nu e. In fapt, am citit-o cand eram crestin si nu m-a dat nimeni afara.

Premiza cartii e cu siguranta falsa: daca Isus ar fi avut un fiu, ei si? Chiar nu inteleg cu ce ar schimba factual absolut nimic din realtiatea crestina.

Si Ceasusescu avea trei copii (si poate are nepoti). Ei si? Nu ar schimba cu nimic realitatea comunismului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca trebuie sa fii tampit, sa spui ceva de genul "nu pun mana pe cartea asta ca este interzisa crestinilor" e cum ai zice ca e o carte po.rno interzisa minorilor laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista carti interzise.
Exista oameni care au accesul interzis catre cunoastere.
Oameni care nu vor si nu pot sa vada dincolo de gardul propriei religii.

| HowdidIgethere a răspuns:

Doar neimportanta.

| Lagorúthon a răspuns:

De ce ar fi interzisa? Cunoasterea = moarte?

| gabrielatulbu2001 a răspuns:

Valeria, valeria poti citi ce vrei. Nu influenteaza religia. big grin