| EmaS a întrebat:

Cat de mult te increzi in Dumnezeu si in Promisiunile Lui?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Suta la suta! In ce altceva m-as increde?

| EmaS explică (pentru lpavel):

Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa ai parte de toate promisiunile Lui!
,, Ferice de cei ce-şi pun tăria în Tine, în a căror inimă locuieşte încrederea.
Când străbat aceştia valea plângerii, o prefac într-un loc plin de izvoare, şi ploaia timpurie o acoperă cu binecuvântări.,,

| HueyFreeman a răspuns (pentru lpavel):

In propria persoana.

| lpavel a răspuns (pentru EmaS):

Iti multumesc din suflet si iti doresc la fel! happy

| lpavel a răspuns (pentru HueyFreeman):

E complicat pentru tine...

| HueyFreeman a răspuns (pentru lpavel):

Asa este. De ce sa cred in puterea mea ca om, cand pot apela la placebo.

| EmaS explică (pentru HueyFreeman):

Poti tu sa faci macar un fir de par?

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Normal. Nu doar unul, ci mii. Orice om poate asta si aproape orice animal.

| EmaS explică (pentru HueyFreeman):

Tu deja ai fost creat de Dumnezeu. Tu sa creezi un fir de par sau o celula vie.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu am fost creat de nimeni, ci nascut de parintii mei. Nu sunt un homuncul sau un golem ca sa am un creator. Corpul meu produce zilnic celule vii si celule moarte.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru lpavel):

"In ce altceva m-as increde?"- in propria-ti forta si putere?

| lpavel a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Ma-ncred in propria forta si putere dar toate aste mi le-a dat D-zeu iar fara EL sunt nimeni si nimic! Voi ateii nu va dati seama ca D-zeu pe acest pamant ne pune la incercare, de aceia ne-a dat viata asta pe pamant sa vada cine il iubeste si cine nu, cine crede in EL si cine nu, va fi vai de voi cand veti muri...
Nu este oare mai usor sa crezi in EL decat sa suferi chinuri groaznice o vesnicie?

| fllu07 a răspuns (pentru lpavel):

Spune-mi te rog cateva dintre promisiunile lui Dumnezeu. te rog. sa vad daca bate ceea ce stiu eu cu ceea ce stii tu.

| EmaS explică (pentru fllu07):

Le gasesti in Cuvantul Sau.

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Haha. ce tare esti. nu asa se procedeaza. cand a venit tanarull bogat din evanghelii la Isus si l-a intrebat ce sa faca ca sa mosteneasca viata vesnica, Isus nu i-a spus scrie in suluri. pune mana si citeste. (ci a purtat un dialog cu el, la ajutat sa inteleaga)

sau cand, in faptele 8 incepand de la vs 30 cand famenul etiopian a intrebat ca, "ce ma impiedica sa fiu botezat" filip nu i-a zis: apoi citeste in suluri, sau vez, descurca-te si apoi afla ce trebuie sa faci. nu. i-a explicat, la ajutat sa inteleaga.
dar la tine bag seama ca alta ii problema: iti place sa vorbesti despre dumnezeu, rai, viata vesnica, bucurie, eternitate, lucruri din astea, domnul Isus, ce frumos ii sa fim cu el, bla bla bla. si cand trebuie sa explici in ce crezi, nu stii, sau dai vreo explicatie total ILOGICA sau ca in cazul de fata, ma trimiti in biblie. dar este clar, nici nu stii care sunt cateva dintre promisiuni, pentru ca acele promisiuni, intra in contradictie cu ideile tale ca mergi la cer. laughing bag sama ca la biserica iti intra pe o ureche si iese pe cealalta, ca doar de aia avem 2 urechi, nu?

| EmaS explică (pentru fllu07):

''El S-a dus ca sa ne pregateasca un loc ca acolo unde este El sa fim si noi.''

"Pot să se mute munţii, pot să se clatine dealurile, dar dragostea Mea nu se va muta de la tine, şi legământul Meu de pace nu se va clătina, zice Domnul, care are milă de tine." Isaia 54:10

"Să nu vi se tulbure inima. Aveţi credinţă în Dumnezeu, şi aveţi credinţă în Mine. În casa Tatălui Meu sunt multe locaşuri. Dacă n-ar fi aşa v-aş fi spus. Eu Mă duc să vă pregatesc un loc. Şi după ce Mă voi duce şi vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce şi vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiţi şi voi." Ioan 14:1-3

"Isus a zis: 'Eu sunt calea, adevărul şi viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl, decât prin Mine.'" Ioan 14:6

"Iată, Eu vin curând; şi răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după fapta lui." Apocalipsa 22:12

"Iată că El vine pe nori. Şi orice ochi Îl va vedea; şi cei ce L-au străpuns. Şi toate seminţiile pământului se vor boci din pricina Lui! Da, Amin."- Apocalipsa 1:7

"El va şterge orice lacrimă din ochii lor. Şi moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tânguire, nici ţipăt, nici durere, pentru că lucrurile dintâi au trecut." Apocalipsa 21:4

"Eu sunt Păstorul cel bun. Eu Îmi cunosc oile Mele, şi ele Mă cunosc pe Mine, aşa cum Mă cunoaşte pe Mine Tatăl, şi cum cunosc Eu pe Tatăl; şi Eu îmi dau viaţa pentru oile Mele." Ioan 10:14-15

"Veniţi la Mine, toţi cei trudiţi şi împovăraţi, şi Eu vă voi da odihnă." Matei 11:28

"Luaţi jugul Meu asupra voastră, şi învăţaţi de la Mine, căci Eu sunt blând şi smerit cu inima; şi veţi găsi odihnă pentru sufletele voastre. Căci jugul Meu este bun, şi sarcina Mea este uşoară." Matei 11:29-30

"Căci, cum iese fulgerul de la răsărit şi se vede până la apus, aşa va fi şi venirea Fiului omului." Matei 24:27

"Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece." Matei 24:35

"Dar cine va răbda până la sfârşit, va fi mântuit." Matei 24:13

"Evanghelia aceasta a Împărăţiei va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârşitul." Matei 24:14.

"Înainte ca să Mă cheme, le voi răspunde; înainte ca să isprăvească vorba, îi voi asculta!" Isaia 65:24

"EU SUNT CU VOI ÎN TOATE ZILELE, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VEACULUI!"

Nu există nici o zi în care Isus să nu fie lângă ai Săi. El nu-i părăseşte niciodată.

"ŞTIM CĂ TOATE LUCRURILE LUCREAZĂ ÎMPREUNĂ SPRE BINELE CELOR CE IUBESC PE DUMNEZU."

"NU VĂ ÎNGRIJORAŢI DE NIMIC; CI ÎN ORICE LUCRU, ADUCEŢI CERERILE VOASTRE LA CUNOŞTINŢA LUI DUMNEZEU, PRIN RUGĂCIUNI ŞI CERERI, CU MULŢUMIRI. ŞI PACEA LUI DUMNEZEU, CARE ÎNTRECE ORICE PRICEPERE, VĂ VA PĂZI INIMILE ŞI GÂNDURILE ÎN HRISTOS ISUS."

| Polonic1 a răspuns (pentru lpavel):

Pai parca era omniscient, deci stie deja cine il iubeste si cine nu, deci ce rost mai are acest test?

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Nu toate de aici sunt promisiuni.
ai uitat de Isaia 33:24, de psalmul 37:9-11 ai uitat de mica 4:1-4. psalmul 72
psalmul 46:9 Isaia 2:4, isaia 65:21-24, de asemenea ai uitat de proverbele 2:21, de psalmul 92:7 si 9 si mai sunt. astea sunt promisiuni pentru noi oamenii, nu ca mergi la cer. mergi la cer si ce faci acolo? oh, stai. imi spusese-si: vei sta la masa cu avraam isac si iacob. ei vor trai pe pamant, dar daca tu ii gasesti in rai, sa va simte-ti bine. imi explici te rog eclesiastul 1:4 si psalmul 37:29, si apocalipsa 5:10. de fapt am o nelamurire, daca cei din cer vor domni ca regi peste pamant, vor domni peste un pamant pustiu? ca doar conform cu explicatia ta toi aia buni merg in rai, si aia rai merg in iad. cale de mijloc nu exista, nu?

| EmaS explică (pentru fllu07):

Sa inteleg ca tu pe calea din mijloc?

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Era intrebare. te intrebam, daca exista cale de mijloc, ca sa vad daca are logica explicatia ta cu faptul ca oamenii buni merg la cer, ca atunci din apocalipsa 5:10 se spune ca vor domni din cer peste pamant, si daca aia buni merg in cer, aia rai in iad, la chin, ar mai trebui o categorie de oameni semi buni, sau semi rai, care sa nu merite nici sa stea la masa cu avraam, isaac si iacob, dar nici sa chinuie, si acestia sa traiasca vesnic pe pamant. altfel nu se poate explica ceea ce crezi tu, in lumia bibliei.

| ErrorFound a răspuns (pentru lpavel):

In logica sigur nu te increzi...
Zau daca n-o sa distrugeti lumea asta pana la urma...

47 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca in zeus, horus, apollo, afrodita adica deloc

| Mădă0611 a răspuns:

0.

Ai chestii aducatoare de noroc/spor, nu stiu, ata rosie, trifoi, pene roz bon-bon?

| zurick a răspuns:

Ma incred in tot ce inseamna El.

| AvalohAlyn a răspuns:

Enorm.
El m-a ascultat,m-a ajutat m-a indrumat, m-a sprijinit, m-a iubit si m-a iertat, m-a ocrotit si face aceste lucruri in continuare, chiar vesnic.

| sublime89 a răspuns:

Mie nu mi-a facut nicio promisiune niciun super-om din cer laughing

| ErrorFound a răspuns:

Detest religiile pentru ce au facut acestei lumi.Si crestinismul nu face exceptie. Minus infinit.

Apropo.....Cand un om sufera de deziluzie se cheama nebunie, cand toti suferiti de deziluzie se cheama religie.

| ErrorFound a răspuns:

La fel cum ma incred in Basescu si promisiunile sale...

| Miauti a răspuns:

Pai daca nici pana acum nu a venit apocalipsa. nici pana acum copii mor de foame.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100% de la El vine viata si nadejdea adevarata

| DiamondEyes a răspuns:

Deloc, pentru ca nu exista.

| ManStrong a răspuns:

Promisiunea lui Dumnezeu este ca; Ei vor imparati pe pamint.
Si toti vreau sa mearga i cer.
Pe ce promisiuni se sprijina acestia?

| fllu07 a răspuns (pentru ManStrong):

Pai tu nu ai citit versetul ala din ioan ca le pregateste un loc? ce nu tie in clar?

| ManStrong a răspuns (pentru fllu07):

Nu eu nu asa am citit in Ioan cap 14.
La mine scrie asa In casa tatalui meu sint multe locasuri. Daca nu ar fi asa v as fi spus;, M a duc sa va pregatesc un loc.
Deci; Daca nu ar fi asa Isus le ar fi spus ucenicilor din timp, ca el mereg sa le pregateasca un loc.
Dar daca locurile sint pregatite Isus a vea alta misiune.
Am intrebat iodata pe un Pator crestin(nu specific ce era)Tu stii sa citesti?
S a cam jignit la intrebare.Dar l am pus sa citeasca de citeva ori si sa rusinat putin, cind a inteles ca nu stia sa citeasca.
Incercati si dv si citit versetul de citeva ori.
Veti avea parte de surprize.

| fllu07 a răspuns (pentru ManStrong):

No, si apocalipsa 5:10?
cum ii? peste cine vor domni cei din cer? aia buni in cer, aia rai in chinul vesnic. cine mai ramane pe pamant? o imparatie (Imparatia lui Dumnezeu) nu are nevoie si de supusi? numa de domnitori?

| ManStrong a răspuns (pentru fllu07):

A domni nu inseeamna a domni sau a stapini peste cineva.ci pur si simplu a trai acolo.

| ManStrong a răspuns:

Tie i ti voi da tara aceasta de la Piriul Egiptului pina la riul cel mare Eufrat.
Fagaduinta a fost facuta lui Avraam si semintei lui(adica Hristos).
Ap Petru in fapte cap 3 spune de asemenea ca acest Isus etc etc va veni iarasi la implinirea fagaduintelor.
Mai exista alte fagaduinte, in afara de aceastea?
Fagaduinte autentice?

Sau restul sint doar speculatii.
Cerul nu este facut pentru ca oamenii sa locuasca acolo.
Nici o turma mica nu va locui in cer. Caci insusi Isus va reveni aici, sa manince cu Avraam Isak si Iacov la masa, in imparatia lui Dumnezeu pe pamint.
Cine vrea sa vina sa citeasca cu atentie Isaia cap 56.
Cu stima din Ierusalaym.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Dumnezeu asta promite si se lauda cam mult da nu il vad sa faca ceva

| fllu07 a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Pai inca nu este timpul sa faca. va mai da voua, astia care nu credeti posibilitatea sa va schimbati punctul de vedere referitor la el.

| fllu07 a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Spune-mi te rog emaS cateva dintre promisiunile lui Dumnezeu. te rog. sa vad daca bate ceea ce stiu eu cu ceea ce stii tu.

| codrut a răspuns:

Mai exact, cat de mult ma pot increde intr-o carte veche de mii de ani, in care apare un Zeu, la fel ca si in alte religii, si care iti impune ce sa faci?
Waiiii, pffff, hmmm, e greu... huuu cred ca 0, 00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

| EmaS explică (pentru codrut):

Tot in acelasi procent vei si beneficia de binecuvantarea lui Dumnezeu. Toata viata vei cauta fericirea, dar nu o vei gasi. Pentru ca fericirea este numai la El.

| codrut a răspuns (pentru EmaS):

Iarta-ma, dar sunt alergic la Dumnezeu.

| EmaS explică (pentru codrut):

Sincer, imi pare rau pentru ca destinul celor care nu Il au pe Dumnezeu este iadul.

| Kalla a răspuns (pentru EmaS):

100 la 100! Dumnezeu este unul si unul v-A fi! El ii v-A primi pe cei drepti si milosi in Imparatia lui! Binecuvantat fie numele Domnului happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

De la ce sau pentru ce e a-ul ala mare acolo? "v-A fi!"

| Kalla a răspuns (pentru Mădă0611):

Tot ce tine de Dumnezeu incepe cu majuscule in semn de respect.

| fllu07 a răspuns (pentru codrut):

Nu, gresesti. nu iti impune. iti da posibilitatea sa alegi. daca vrei sa traiesti bine, asculti de biblie si principiile ei. daca nu sa fii sanatos, dar bine nu iti merge. normal generatia asta de oameni iresponsabila, toti vor sa traiasca fara sa-ti asume responsabilitatile care decurg din urna deciziilor lor. de ce asculti de regulile de circulatie? alea chiar ca-ti sunt impuse. de ce nu mergi cu 150 km/h pe ploaie, de ce nu intrii 100 intr-o curba deosebit de periculoasa? de ce nu depasesti unde ai vizibiliate 0? de ce nu te sui muci de beat sau dorgat nava la volan? ei vezi, spre binele tau. asa este si biblia, contine o serie de principii testate, care daca le respecti acum, iti merge bine, si in viitor ve primi viata vesnica.