| EmaS a întrebat:

Ce trebuie sa faci ca sa beneficiezi de promisiunile lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| CalatoriSpreCer a răspuns:

Ca sa beneficezi de promisiunile lui Dumnezeu. Trebuie sa traim in ascultare si Cuvantul Sau. Si sa avem o relatie personala si autentica pentru El

44 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Să stai în ascultare de El şi de Cuvântul Său, să renunţi la "eul" tău şi să îl laşi pe El să îţi conducă viaţa!

| Inferno a răspuns:

In religia crestina, ca si in iudaism, pentru a beneficia de promisiunile lui Dumnezeu, trebuie sa respecti cele 10 porunci(Decalogul).
In ramura ortodoxa a crestinismului decalogul se prezinta in urmatorul fel:

"1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau."

in conformitate cu "CrestinOrtodox.ro".

| Moisie a răspuns (pentru Inferno):

Ce vorbesti?
Adica sa ascultam de cele 10 porunci, dar sa ne mictionam pe Legea Lui data de El pentru oameni si nu pentru pomi?
Esti sigur ca nu gresesti... mai ales ca este conform cu CrestinOrtodox, adica din start fara nicio legatura cu Dumnezeu!

| Inferno a răspuns (pentru Moisie):

Daca un lucru este imposibil, atunci acela este sa gresesc. Dupa cum vezi am citat de pe un site ortodox, asa ca singurul care se poate insela, in acest caz, este siteul, cu care tin sa mentionez ca nu am nicio legatur. Asa ca nu ma priveste.

| Moisie a răspuns (pentru Inferno):

Daca nu te-ar privi atunmci nu ai prezenta o minciuna ca fiind un adevar.
Dar cum vedem ca faci greseala asta, am vrut doar sa te corectez!
Sper ca nu te simti lezat de asta?
Mai importante decat poruncile cuiva, este intotdeauna LEGEA, si din pacate absolut toti crestinii NU accepta Legea lui Dumnezeu ci legea "noua" a "dumnezeului veacului acesta" (adica a Diavolului care a sfarsit Legea si a dat liber NE legiuirii) adica veacul acesta al Noului Testament!

| Inferno a răspuns (pentru Moisie):

Imi pare rau, nu am prezentat o minciuna ca fiind adevar, ci o afirmatie a unei comunitati dintr-o perspectiva cat mai obiectiva.
Daca X afirma ca porcul zboara. Si Y afirma ca X afirma ca porcul zboara. Faptul ca afirmatia lui X cum ca procul zboara e falsa nu implica si fapul ca afirmatia lui Y ar fi falsa, care nu afirma decat ceea ce afirma X.

| Filip23 a răspuns:

La ortodocsi se vorbeste mai mult de mantuire, nu de promisiuni.
Din experienta vietii crestine de 2000 de ani, se vede ca este mai multa nevoie de smerenie si rugaciune decat de cunoasterea unor idei in amanunt.
Asa se stie ca s-au mantuit : Taisia, Pelaghia, fostii talhari Moise etiopianul, David sau Patermutie. Ultimul a primit drept cale de mantuire sa rosteasca mereu primele 3 stihuri din Psalmul 1, si nu s-a ofensat, ci a spus "destule imi sunt acestea".

| danay72 a răspuns:

Sa studiem cu atentie Biblia si sa aplicam normele lui Dumnezeu, fara sa gasim scuze.

| Musique a răspuns:

Și ce a promis dumnezeu?

| RAY a răspuns:

Sa te preafaci ca fiind sfant in biserica, sa minti in scopul fanteziilor tale religioase, daca le faci astea doua ai asigurat un loc in rai

| OnuOnulică a răspuns:

Să ascultăm ce spune el și să ne urmăm religia.

| Mădă0611 a răspuns:

Sa nu pacatuiesti: http://www.dcnews.ro/......de-pacate/
Mi-e ca nimeni n-o sa beneficieze de promisiunile lui dumnezeu nici daca ar fi doar cele 10 porunci, care de fapt e doar una, ca Iisus a venit sa schimbe tot, "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti". Nu vad deloc iubire intr-o lume predominant crestina :O

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Fa madalino? Iisus nu a venit sa schimbe tot.eu nu am venit sa schimb legea si pe prooroci.am venit sa implinesc.va dau o porunca noua; dar porunca aceea noua nu schimba ori anuleaza ceva, ci implineste.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sa-L asculti! dar e valabil doar la ortodocsi

| EmaS explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Si cu restul, in iad? Halal credinta!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

Da caci celelalte sunt eresuri, ai credinta neoprotestanta impotriva cui protestezi?

| EmaS explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Impotriva celor care au fost adaugate de oameni cu diferite interese si au ridicat traditia la egalitate cu Cuvantul.

| Esperança a răspuns (pentru EmaS):

Păi doar în biserica ortodoxă, că doar acolo e atâta libertinaj! Ia uite ce frumos îmbie el omul la curvie, în loc să-l "tragă" de urechi şi să-i spună că nu e bine să se culce cu cineva dacă nu e căsătorit cu ea şi nu are nici un plan de căsătorie, dar nu contează că popa îl cunună şi pe ăla, chiar dacă înainte s-a culcat cu vreo 10 şi după căsătorie îşi continuă "treaba"
Foarte frumos, domnule Besleagă, o adevărată dovadă de creştin dai prin postările tale, chiar ajuţi lumea,...să ajungă în Iad :)
http://www.tpu.ro/......-o-intreb/

| EmaS explică (pentru Esperança):

Te rog frumos, draga mea, doar ei sunt cei buni!

| milan9 a răspuns (pentru EmaS):

Dar nu este oare protest din pacate impotriva Bisericii intemeiate de Hristos? sad

Doar Hristos a lasat ierarhia Bisericii Sale:
- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."

5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)." Etc...

| Esperança a răspuns (pentru milan9):

La noi în Biserică se fac aceste lucruri, în special ungerea cu untdelemn pentru bolnavi, la voi se fac? Eu n-am văzut, nici auzit!
La voi se vindecă prin "apă sfinţită" şi pupat de moaşte happy Dar nu văd printre acele versete să spună aşa ceva happy
Dar scuză-mă despre care preoţi vorbim aici? Despre preoţii din ziua de azi cu coroane poleite cu aur, merţane şi averi de ar putea hrăni o populaţie întreagă?!
Hai să fim serioşi! Minţiţi cu Biblia în mână, puţină ruşine ar trebui să aveţi!

I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, NEAGONISITORI DE CÂŞTIG urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."

| milan9 a răspuns (pentru Esperança):

Nu ai de unde sa stii, dar probabil tu te referi la taina Maslului care se face fie prin rugaciunile din biserica, fie la casele celor bolnavi.

"Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului." – Iacov 5, 14

Deci iată, se face strict referire la preoti ca purtatori de HAR, si la Biserica - Singura întemeiată de Hristos;

Referitor la "apă sfinţită", trebuie sa stii ca pana si oamenii de stiinta ii recunosc pe deplin proprietatile apei, memoria ei, capacitatea de a se incarca cu energie pozitiva. Cu atât mai mult este cazul "apei sfinţite", pentru că, harul lui Dumnezeu lucrează în Biserica Sa.

| milan9 a răspuns (pentru Esperança):

In privinta averilor, trebuie sa fim sinceri. Cunosc prea multi preoti care au cateva zeci de familii si care sunt aproape muritori de foame. În plus de asta, sunt zile de salariu în care nu primesc, ci scot din buyunar pentru a completa toate impoyitele pe care le au de achitat.

Avertismente in privinţa eticii, a corectitudiniii lor, au primit şi preoţii lăsaţi de Fiul lui Dumnezeu, dar asta nu L-a împiedicat pe Fiul lui Dumnezeu să întemeieze Biserica Sa: Timotei 5, 17, I Tim. 5, 19, Tim. 5, 22; I Tim. 3, 6, I Petru 5, 1-2, Fapte 20, 28, I Tim. 4, 14, Matei 18, 6, etc).

"Elementul uman" (credincioşi, preoţi, dascăli, etc) nu reprezintă decât "un compromis asumat" în cadrul Bisericii, pentru că LIBERTATEA ESTE O LOTERIE iar Dumnezeu a riscat in privinta libertatii, şi,:
- El Şi-a asumat riscul creării omului cu libertatea lui cu tot;
- Şi-a asumat riscul intemeierii Bisericii în care libertatea omului este distinctă de învăţătura "FĂRĂ GREŞEALĂ"

Şi cu toate avertismentele asupra vredniciei slujitorilor, Hristos a ÎNTEMEIAT-O şi, în tot Noul Testament a conferit şi a suprapus prestigiul, sfinţenia si puterea Sa peste aceea a Bisericii.
A confirmat-o de la un capăt la celălalt în Noul Testament!

| Esperança a răspuns (pentru milan9):

Îmi imaginez... busuiocul şi argintul au proprietăţi miraculoase happy
Dar fii sincer, se câştigă mulţi bani din urma acestei ape miraculoase sau nu?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Da... pentru că este gratuită. happy
Poţi veni cu cisterna să dai la tot cartierul...

| Esperança a răspuns (pentru milan9):

Gratuită,gratuită...dar când se aduc moaştele nu ştiu cui, pe nu ştiu unde se vinde cu 5 lei sticla! Asta nu se mai pune la socoteală, nu?

| milan9 a răspuns (pentru Esperança):

Iti achit salariul pe o luna daca s-a intamplat asa ceva vreodata in istoria de 2000 de ani a Bisericii... happy

| Esperança a răspuns (pentru milan9):

laughing)) ce haios eştihee hee

| milan9 a răspuns (pentru Esperança):

Iti spun acum, pentru ca, prin controversele noastre cine stie cand mai am ocazia... happy
Imi place la tine faptul, ca desi nu esti in cea mai buna "prietenie" cu sinceritatea, totusi ai mult bun simt happy Asta inseamna mult.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Ce promisiuni?
Dumnezeu nu face promisiuni.

| CinevaNou a răspuns:

Si aici o sa-i dai funda la primul care raspunde "sa te pocaiesti"?

| Moisie a răspuns:

Trebuie sa ii clcam legile in picoare asa cum face si cere religia crestina. si sa il slavim deasupra Lui pe cel care singur se recunoaste ca fiind Lucifer si Stapanul cheilor IADULUI!
Cam asta isi inchipuie crestinii!

| R0VER a răspuns (pentru Moisie):

Si satanistii ajuta pe oameni, vezi? si ei - se zice - ca fac bine, uite!
ca doar a raspunde la intrebare, aici egal cu a ajuta. (Moisie Ajuta oamenii din 1 Oct 2013) - a indemna pe cineva ce indeamna el, adica sa-si piarda sufletul = egal = sa ajuti.
(n-am zis nimic rau, nu am jignit! a se lua in considerare!)

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Ioan 3:16 happy

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Stii ce ne spune Biblia, ca omul care va infaptui vointa lui Dumnezeu se va bucura de mari binecuvantari, daca doresti citesti 1Ioan 2:3-5, 15,17! 1Corinteni 2:9, 10. Dar cum vom sti, CINE FACE VOINTA LUI DUMNEZEU?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stai pe TPU si sa agati adepti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa facem totul ce este scris, si pe celelalte sa nu le lasam nefacute, care nu incalca poruncile Domnului si nu aduc atingere altora, fiind tot bune in societatea omeneasca.fiindca este scris; cercetati toate lucrurile si alegeti ce este bun.toate sant bune, dar nu toate zidesc.nasterea din nou adica pocainta este primul pas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa crezi in EL cu trup si suflet.

| manuel72 a răspuns:

Sa-i dai spaga.

| EmaS explică (pentru manuel72):

Al Domnului este pamantul cu tot ce este pe el.

| manuel72 a răspuns (pentru EmaS):

rolling on the floor rolling on the floor
Eu nu apartin nimanui.

| ManStrong a răspuns:

Uf.Nu e greu de raspuns.

| ManStrong a răspuns:

Sa respecti legile lui.