| anonim_4396 a întrebat:

Cat de siguri sunteti ca optiunea voastra religioasa este cea corecta si de ce?

17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In religie nu poti fi sigur de nimica, deoarece e vorba de oameni, care se iau dupa alti oameni care cred ce au scris sau vorbit alti oameni despre lucruri care nu se pot sti, se pot doar crede.

| ania a răspuns:

Opțiunea mea religioasă e credința în Mântuitorul Hristos și sunt absolut sigură de ea.

| Delmoniko a răspuns (pentru ania):

Si de unde ai aflat? L-ai vazut? laughing

| OnuOnulică a răspuns:

Sincer sa fiu nu prea ma intereseaza daca e corecta sau nu. Eu crestin m-am nascut si crestin o sa mor...indiferent de sitautie.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pentru ca se bazeaza intru totul pe Biblie, care este Cuvantul lui Dumnezeu, pentru ca actiunile si modul de viata pe care ne straduim sa-l avem, il lauda pe Dumnezeu, este benefic societatii in care traim, este cel mai bun mod de viata, modul de organizare, comportament, educatie, spirituala si morala, denota ca invatatura pe care o primim este adevarata, nefalsificata, nu se bazeaza pe traditii si obiceiuri, de asemenea modul de organizare, curatenia, iubirea denota ca Dumnezeu este un Dumnezeu al iubirii, al ordini, al curateniei, al dreptatii, si vrea ca si poporul care-i poarta numele sa manifeste aceste trasaturi, si cred ca se vad, nu? Traim implinirea profetiilor biblice, sustinem adevarul, suntem interesati in bine de semenii nostri, indiferent de nationalitate, rasa, apartenenta sociala, ne facem partea de buna voie si cu iubire, nu punem guverne, nu le huiduim, nu le dam jos, suntem neutri, din punct de vedere politic, il onoram pe Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si o sa poti dormi la noapte, fiindca iti spun? iaca, am o optiune, sant sigur de ea, fiindca cred in ea.

| Mașka98 a răspuns:

Eu sunt o Martora a lui Iehova si sunt 100% ca aceasta e religia adevarata. De ce? Pentru ca noi ne bazam invataturile pe Biblie si incercam sa traim dupa normele scrise in ea. In plus asa cum a spus Isus, semnul distinctiv va fi iubirea. Si da, mai multa iubire intre oameni decat in poporul acesta- nu am vazut. Si suntem 8 milioane pe tot globul, de diferite rase, etnii sau limbi. De asemenea de cand ma rog lui Dumnezeu pe nume, Iehova, vad cum imi raspunde la rugaciuni, chiar si la unele lucruri neinsemnate...
Sunt sigura ca aici e adevarul si vreau sa raman aici!

| anonim_4396 explică (pentru Mașka98):

Macar esti sigura pe tine. Dar ai grija sa nu se repete istoria.

| HerrManelig a răspuns:

Ca sa intelegi corect raspunsul la acesta intrebare, ar trebui sa cunosti intelesul cuvantului "religie", si anume cel care vine din latinul "a Lega" si de aici "a RElega" in latina Religo!
Acum raspunsul, la intrebarea ta, atata timp cat nicio religie nu leaga pe nimeni de niciun Dumnezeu ele sunt optiuni gresite. Si cum crestinismul nu a purces de la un Dumnezeu ci de la niste oameni adunati in jurul unei mese ...intreb cu cine sa faca re-legatura crestinismul? Cu sarlatanii care au inventat-o?
Singura care leaga oamenii de Creatorul Universului este STIINTA prin faptul ca le arata oamenilor tainele prin care au fost create Universul si Viata...

| anonim_4396 explică (pentru HerrManelig):

Taine care nici pana azi nu au fost elucidate. Foarte eficienta stiinta vad..Aleg o cunoastere mai eficenta, o cunoastere luciferica.

| HerrManelig a răspuns (pentru anonim_4396):

Da stiinta, desi cunoaste rational mult mai mult decat religia, totusi mai are multe taine de limpezit, dar cum in fiecare zi se limpezesc zeci si sute de "taine" care aduc progres tot este mai buna decat credinta care in 2000 de ani nu a elucidat nicio taina ...si nici macar originea ei bazata pe minciuna, hotie si crime.
Asa ca atentie mare cu cunoasterea ta Luciferica care nu aduce progres ci doar regres ...ca s-ar putea sa te ia Lucifer ...adica Dracu!

| anonim_4396 explică (pentru HerrManelig):

Tu nici nu stii daca sunt crestin in primul rand.

| HerrManelig a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa intelegi ca nu tie personal ti-am raspuns ci m-am referit la tine in mod generic, pentru ca de fapt ma adresez celor care ne citesc si gandesc la fel ca tine, si nu tie personal, pentru ca pe tine nu te cunosc!

| anonim_4396 explică (pentru HerrManelig):

De unde sti cum gandesc eu daca nu ma cunosti? Unde este logica?

Răspuns utilizator avertizat
| mrterror a răspuns:

Sunt ateu. Cu asta am zis tot