| modestul a întrebat:

Ateilor, ce spuneti de oamenii inteligenti, scriitori sau chiar oameni de stiinta care au fost atei convinsi si au devenit crestini practicanti, ce spuneti despre oamenii de stiinta crestini, deisti(exista sa stiti)?

9 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Incepi sa devii stresant. Ateismul sau credinta e o optiune personala, la fel ca si orientarea sexuala. Vei gasi scriitori geniali si din randul ateilor si din randul crestinilor, inclusiv scriitori care au fost atei si au devenit crestini si scriitori care au fost crestini si au devenit atei. Nu vei dovedi nimic cu asta. Faci prozelitism pe TPU, dar esti slab pregatit si, nu doar ca nu ii bagi in colt pe "atei", dar te expui singur.

| Alphawolf a răspuns:

Intre atei si crestini este diferenta de caracter si nu tine neaparat de inteligenta.

| Duhovnicul a răspuns:

Mda e bine ca au devenit crestini sau deisti cum spui tu si nu fundamentalisti islamici practicanti ai terorismului religios. Desigur as putea gasi pe net o lista cu atei celebrii care au ramas asa pana la moarte si chiar care mai sunt inca in viata printre care si Richard Dawkins. Nu vad ce treaba are ateismul cu stiinta parca am spus chestia asta de 1000 de ori, ateii nu sunt acele persoane care au INCREDERE in stiinta chiar daca majoritatea ar fi de acord cu explicatiile stiintifice pe care oamenii de stiinta le dau asupra lumii in care traim ai priceput monsieur? Cuvantul ateu iti spune inc eea ce nu crede persoana respectiva, nu iti spune ca ea crede in stiinta, ateu poate fi si un electrician, tamplar, baiatul care livreaza pizza si ei nu au treaba cu stiinta, am mai spus asta desi nu imi place sa ma repet. deci pana la urma un ateu cu siguranta nu va crede in ceva nedemonstrabil fie ca e vorba de zei, spirite, demoni, zane, pitici invizibili, inorogi inaripati, cai verzi pe pereti, limbrici, draci, laci...

| laura64 a răspuns:

In general cat esti tanar vezi lucrurile intr-un fel, dupa aceea iti schimbi parerea acumuland cunostinte noi si prvind viata cu alti ochi cand simti adierea mortii in ceafa.

| laura64 a răspuns:

Modestule tu nu vezi ca e un dialog cu unic sens? Nu vezi ca nu se raspunde efectiv la intrebare ci pe langa? Mai spun si prostii unii, pe care altii le iau de bune.
Pentru a nega un lucru e foarte simplu, dar pentru a-l demonstra e foarte greu. In biblioteca mea am gasit cateva exemple apropo de ce spui tu -Dr. Nicolae Paulescu, adevaratul descoperitor al insulinei; Voltaire; Kant; Pascal s. a

| Alex_7297 a răspuns:

Ce vrei să demonstrezi? Dacă crezi, păstrează pentru tine. Dacă nu crezi, păstrează pentru tine.

| Lilik a răspuns:

Stii...citesc intrebarea asta. si te vad nervos. de ce? Dupa care ma uit la celelalte intrebari ale tale si o vad pe prima postata. Cand ziceai ca nu mai vrei nimic si ca de ce sunt fetele egoiste. Eu zic sa iesi mai mult pe afara.Afara suntem noi. oamenii. nu te muscam. Si cred ca fiecare merita o sansa.crestin sau nu. Unii atei pot fi capabili de fapte bune poate ca mai des decat asa zisii credinciosi. Si pana la urma ce conteaza? Omenia, prietenia, iubirea sau cearta pe motive religioase?

| filosoful18 a răspuns:

Fiecare crede fix in ce vrea, pana la urma crezi intr-o chestie care te convinge. pe ei probabil i-a convins crestinismul, dar cu siguranta cu treaba asta pentru marea masa si pentru lelea din babta (un sat din satu mare), si-or fi gasit ei alte explicatii despre aceeasi tema generala.

| po_ion00 a răspuns:

Ce spui tu de Einstein care la inceputul vietii sale era o persoana religioasa, avea si multe teorii prin care dovedea existenta lui Dumnezeu... iar in ultimii ani din viata a devenit ateu convins? Daca nu crezi search googlewinking.