| TrollingFace a întrebat:

Cate rase exista?
De ex noi din ce rasa ne tragem Rasa latina rasa nu stiu care si vreau sa stiu despre rasa latina care e povestea lor ne tragem din ei suntem ca frati suntem dusmani?

7 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Există 4 rase de oameni: Caucazian, negroid, australoid și mongolid.
Noi suntem rasa caucaziană " albă ", dar toate astea nu sunt decât niște caracteristici externe pe care omul le-a dobândit în funcție de zona geografică în care se află. La bază, de fapt, există doar o singură rasă a omului. Ex. Cum ar fi culoarea pielii care este dată de o substanță care se numește melanină. În zonele nordice, unde soarele este mai slab sau mai rar, această substanță aproape că nu se regăsește deloc la nivelul pielii, iar în zonele tropicale această substanță colorează pielea, acționând ca o barieră protectoare și ferind pielea de arsurile solare. Sau despre apariția ochilor înguști " asiatici ". Un mic ligament care trage puțin pleoapa în jos. Cu acest ligament ne naștem toți, care după o perioadă scurtă de la naștere, acesta rămâne vizibil doar la asiatici și doar în cazuri foarte rare se regăsește și la caucazieni.

| Ecea a răspuns:

Nu prea ne tragem din latini.
De fapt,nu avem nici o treaba cu latinii,desi multi cred asta.
Noi suntem o corcitura intre Daci,Romani, etc.
Limba noastra provine din latina, de asta multi fac o confuzie intre rasa si limba.
Cred ca avem cea mai corcita limba din istorie.

Mai multe despre latini aici :
Latinii erau o populație italică antică din Latium Vetus (Vechiul Latium), care a migrat în această regiune în secolele al VIII-lea sau al IX-lea î.Hr. din nord. Deși locuiau în orașe-state independente, latinii aveau aceeași limbă (latina), aceeași religie și un puternic simț al înrudirii exprimat prin mitul că toți erau descendenții lui Latinus, socrul lui Aeneas. Latinus era venerat asemenea lui Jupiter Latiaris pe Mons Albanus (Monte Cavo) într-un festival anual la care luau parte toți latinii, inclusiv romanii. Ambițiile teritoriale romane au provocat unirea celorlalți latini împotriva sa (341 î.Hr.), însă în cele din urmă victoria a aparținut Romei (338 î.Hr.). În consecință, unele dintre statele latine au fost încorporate în statul roman, iar locuitorii lor au devenit cetățeni romani cu drepturi depline. Alții au devenit aliați ai Romei, bucurându-se de anumite privilegii. Treptat, odată cu răspândirea puterii Romei în Italia, 'latin' a încetat să denumească o etnie, devenind un termen legal.

| n0matterman a răspuns:

Din punct de vedere genetic, rasele nu exista.

| Filip23 a răspuns:

Populatiile de azi sunt in general "compozite". Spre ex in Turcia nu cred ca mai exista nici semiti, nici asiatici (mongoloizi), nici greci. Deja erau deja populatii compozite pe la anul 300-400, dupa ca s-au instalat turcii s-au corcit de tot. Pana prin 1915 mai existau populatiile vechi (de ex se mai vorbea limba pontica). Nici noi nu stam foarte bine, pentru ca am fost in calea barbarilor, atrasi mai intai de Imperiul Roman, apoi de Imperiul Bizantin si de tarile apusene. Spre ex in zona Buzau, Braila de azi s-au asezat prin sec IV hunii (populatie asiatica). In alte regiuni au lasat amprente avarii, cumanii, slavii. Din fericire spiritualitatea populatiei vechi a fost mai puternica si vizitatorii au fost asimilati. Asa se face ca peste tot se vorbeste o singura limba. Cred ca nu e importanta atat puritatea unei populatii, ci spiritualitatea. Spre ex nordicii sunt mai puri decat rusii, dar nu prea au dat nimic ( ma refer la nume ca Turgheniev, Serafim de Sarov, Xenia de Petersburg).

| a1doru a răspuns:

Exista teoria celor 3 rase umane.1.alba[sau caucaziana]2.galbena[sau mongoloida] si 3.neagra[sau negroida]. sunt destui cercetatori care combat aceasta teorie si care sustin ca cele 3 rase nu sunt altceva decat variatii ale unei rase unice.

| zdrangoi a răspuns:

Dupa cum este cunoscut pamintul este populat de trei mari rase umane : alba sau caucaziana. galbena sau mongoloida respectiv neagra sau negroida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine intrebai de pedegree happy