| jadir a întrebat:

Cate religii sunt pe pamant si care sunt acestea?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Greu de zis.
Uite aici grupurile mari de religii. Studiază-le separat :) Cele mai mult dintre ele, dacă nu toate, au subramuri şi secte şi chestii de genul. http://en.wikipedia.org/......ous_groups

12 răspunsuri:
| jadir explică:

E intrebam de religii cum este crestinismul, budismul, nu de culte religioase crestine!

| Doar1îngeR a răspuns:

Iudaismul
budismul
crestinismul
adventismul
calvinismul
ecumenismul
gnoticismul
hinduismul
islamismul
secularismul
mahomedanismul
...cred ca atat

| gaby37 a răspuns:

Sunt mii de religi unele facute doar deiurea

Răspuns utilizator avertizat
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sunt vreo 4600. Chiar vrei sa ti le insir pe toate?

| 19marian60 a răspuns:

Taiati coada vulpi, se face curent in casa!

Apache
| Apache a răspuns:

Sunt vreo 4000 si multe dintre ele au si secte...

| EmaS a răspuns:

In lume sunt mai multe religii. Monoteiste si politeiste. Unii cred in existenta mai multor Dumnezei.(Budistii, hindusii, taoistii). Pe cand altii cred in existenta unui singur Dumnezeu. (Crestinii, musulmanii, iudeii). Unii incearca sa ajunga la Dumnezeu prin faptele lor, prin traditii si obiceiuri prin intermediul preotilor, sau prin anumite jertfe. Ei fac aceste lucruri pentru a fi mantuiti. Altii cred ca pot sa fie mantuiti prin Hristos si faptele lor. Intalnim oameni care sunt religiosi, cinstiti, amabili. Dar daca nu il primesc pe Domnul Isus in inima lor, faptele nu ii pot mantui. Sunt oameni care cunosc Cuvantul lui Dumnezeu il citesc, dar nu umbla in ascultare de El, aceasta cunostinta nu ii ajuta cu nimic daca nu o aplica zi cu zi. Poti sa ai o slujba in Casa Domnului, sa canti, sa predici, sa reciti dar daca faci si faradelegea,totul este zadarnic. Hristos a facut pasi spre omenire si a dat totul pentru noi. Jertfa lui este suficienta pentru mantuirea noastra. Ea este complecta, perfecta. Adevaratii crestini care L-au primit pe Isus in inima lor fac fapte pentru ca natura lor s-a schimbat. Ei sunt copii de Dumnezeu. Dupa cum un copil poarta in mod genetic atributele tatalui sau, tot asa si cei nascuti din Dumnezeu poarta atributele Tatalui lor. Ei nu mai pot face ceea ce faceau inainte pentru ca au fost schimbati,transformati.Au fost stramutati din intuneric la lumina. Crestinul aduce roada, pentru ca Duhul Sfant rodeste in el. El este transformat: mintea, inima, modul de viata, sunt innoite de Cuvantul lui Dumnezeu. Crestinul creste din punct de vedere spiritual si in adversitatile vietii, el devine mai puternic, mai credincios. Pentru ca il cunoaste pe Dumnezeu mai indeaproape. Stie ca in orice circumstanta, se poate baza pe atributele lui Dumnezeu, si pe Cuvantul Sau care este Da si Amin. Avem o frumoasa definitie a credintei in Evrei 11: ,,Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad. ,,

| saria a răspuns:

Multe iti recomand ceea ce a scris Mircea Eliade Istoria religiilor

| Ecea a răspuns:

Miliarde de religii.
Oricine isi poate face o religie, ai nevoie semnaturi de la oamenii de pe strada(3000 semnaturi parca, nu mai stiu exact)

| Kabuto79 a răspuns (pentru Doar1îngeR):

Nu uita satanismul.