| Mșa a întrebat:

Salut Pun acesta întrebare și aș vrea să știu mai mult, câte religii sunt pe pământ și cum se numesc. toate.

14 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Cu ce te ajuta sa stii cate religii sunt pe pamant? Daca locuiesti intr-o tara,trebuie sa stii limba care se vorbeste in acea tara,pentru ca sa poti comunica, deci asa este si cu Dumnezeu.
Nu are nici un sens sa cunosti toate religiile din lume ca nici una nu este mai buna decat cealalta, ci tu trebuie sa inveti sa comunici cu Dumnezeu pentru a deveni mai credincios.

| DrunkenRat a răspuns:

Http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/38/ReligijneSymbole.svg
Ia-le dupa simboluri, primul este Crestin, al doilea Iudaic, Hindus, Baha'i, (pe al doilea rand) Islamic, Tribal, Taoist, Shinto (pe al treilea rand) Buddhist, Sikhist, Hindus, Jainist, (pe al patrulea rand) Ayyavalist, Tripla Zeita, Crucea malteza, Pre-crestin slavonic

| Roses a răspuns:

La inceput,cand Dumnezeu a creat lumea,nu existau religii, ci crestini sau atei.Dar omul ca sa se deosebeasca de altii, a inventat diferite religii.Pe Dumnezeu nu-L intereseaza ce religie esti, fiindca Domnul Isus nu a murit numai pentru catolici.Atata timp cat Il iubim, credem in jertfa Domnului Isus si TRAIM cum vrea El, El ne promite o Tara unde nu vom mai plange si unde moartea nu va mai fii(Rai)

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Roses):

Prima religie nu a fost ortodoxia. Mai documentează-te.

| Roses a răspuns (pentru Woodenpints91):

Cine a zis ceva de ortodoxism?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Roses):

Creştinismul.

| Roses a răspuns (pentru Woodenpints91):

In termeni arheologici nu am cum sa-ti spun fiindca nu stiu cum li se zicea la crestini la inceputul lumii, cand a creat-o Dumnezeu.Atunci existau oameni care credeau in Dumnezeu, dar nu exista vreo religie si atei(cei care se inchinau la idoli)

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Roses):

De fapt,la început toţi oamenii erau atei. Cu câteva mii de ani înaintea erei noastre (nu mai ştiu exact,dar dacă vrei mă pot interesa) oamenii au început să aibă preocupări spirituale,şi să-şi creeze idoli cărora să li se închine. Aşa a apărut şi dumnezeu, unul din zeii creaţi de om, care a prins amploare.

| Roses a răspuns (pentru Woodenpints91):

Mai bine citeste Biblia si ai sa vezi cum s-a creat lumea.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Roses):

Mai bine citeşte istoria şi o să vezi cum s-a întâmplat totul. Chestii demonstrate, nu poveşti.

| Roses a răspuns (pentru Woodenpints91):

Nu-mi place istoria! :-P Si sa stii ca, Cuvantul lui Dumnezeu nu este basm ci purul adevar pe care tu nu-l vrei sa crezi.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Roses):

Nu trebuie sa-ţi placă istoria.
Ce scrie în cartea de istorie este dovedit de probele arheologice. Ce scrie în biblie nu a fost dovedit niciodată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt milioane de religi cele mai importante crestinismul,islamul,iudaismul, budismul toate au cam acelasi poveste doar budismul e o filozofie mai diferita, indieni cred ca zei lor sunt in sobolani majoritatea considera vaca sfanta africani au tot felul de zei de trib asiatici merg pe budism si islam, europeni pe crestinism si america de nord si sud, australia, regilie sunt au cam acelasi basme viata de apoi, judecata de apoi, sa faci bine sa ajungi in rai