| Meme10Meme a întrebat:

Cati atei sunt pe aici? Aia care nu sunt, sa nu raspunda!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Nu prea mulți

| CostinAlamariu a răspuns:

Niciunul nu e ateu. Cine se numeste ateu e idolatru de fapt.

| Meme10Meme explică (pentru CostinAlamariu):

Cum adica?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Uita-te spre exemplu felul in care vorbesc de știință. Nici ei nu știu ce e aia știință dar o invocă ca pe o divinitate. "Eu nu cred in religie ci cred în știință" ca si cum stiinta ar fi divinitate sau vreo religie.

Metoda stiintifica in realitate nu e nimic mai mult decat un instrument. Ca un creion sau ca un ciocan. Te folosesti de metoda stiintifica pentru a descrie cu acuratete lumea naturală. Dar te folosesti de ea ca de un instrument si atat.

Ateii de pe TPU o invoca cum invoca orice idolatru un idol.

| Meme10Meme explică (pentru CostinAlamariu):

Na,nu ma bag in certuri religioase. Eu raman neutru. Daca gasesc un ateu prost, imi bat joc de el. Daca gasesc un fanatic, imi bat joc de el

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu e vorba de certuri aici. Exista un trend in care unii oameni idolatrizeaza stiinta. Atata tot. Daca n-ai observat inseamna ca nu te-ai uitat destul

| mastadont a răspuns:

Mă consider ateu agnostic. Nu cred că există dumnezeu așa cum apare în ficțiunea biblică, și nici în altă ficțiune de pe alte continente însă sunt deschis către orice posibilitate că el ar exista. Probabil că sper degeaba însă, dacă chiar există atunci e un dictator care a uitat de mult de noi, probabil suntem doar un bibelou prăfuit pe televizorul cosmic.