| RA94 a întrebat:

Care sunteti atei (ca mine) sa raspunda; si de ce?

Răspuns Câştigător
| AlexSadik a răspuns:

Eu "este" ateu ca tine laughing Motivul meu este cam acelasi cu al lui cybeRAthlete. Pur si simplu am cercetat si am observat ca sunt multe alte religii si culte cu aceleasi obiceiuri si chiar cu EXACT aceeasi poveste ca a lui isus dar acesta e un lucru bun fiindca daca nu era crestinusmul si alte religii ar fi fost un haos total, alte obiceiuri, alte invataturi, alte pacate sau fara pacate. In principal ar fi fost cu mult altfel. Isus, budha, Alah si altii... sunt mai multi... nu e aiurea? unii zic ca este acelasi dar sub alt nume, daca este asa dc nu are aceleasi invataturi dc nu au Biblia la fel ca noi dc nu se comporta la fel ca noi, SIMPLU! pentru ca civilizatia si stramosii lor au contemplat un altfel de regim si un alfel de "zeu" ca sa l numesc asa dar sunt de parere ca EL chiar nu exista deloc, aceastea ar fi cateva motive + lumea din jurul meu m a facut sa ma schimb si intamplarile dealungul timpului mi au deschis ochii si chiar a fost un bine pentru mine, c toate ca a fost nasol. Sa zicem ca eu cred doar in ce e bine si ce e rau, adica eu hotarasc ce e bine si ce e rau dupa mentalitatea mea si dupa lumea din jurul meu, pur si simplu e foarte logic, mai cred in stiinta si nu cred niciodata in promisiunile altora, chiar daca, cunosc persoana foarte bine, e ceva de siguranta nimic personal DECI dumnezeu e o prostie si traitiva viata mai normal si in pace nu prin provocari aiuristice si sub controlul uni personaj imaginar care v a inchide toate granitele vizuale, practiv v a inchide posibilitatea de a crea de a calatori de a trai liber in adevaratul sens al cuvantului FREE! acum hai salut si "esti un bulangiu, stii tu de ce " sa ti fie rusine laughing

2 răspunsuri:
| CybeRAthlete a răspuns:

Nu bat cu pumnul in masa cum ca as fi, insa o doza mare din mine se considera ateu, asta pentru ca religia este un mod fraudulos oarecum care printr'o inductie falsa ne face sa credem ca orice greseala facem, nu vom mai atinge adevarul absolut, paradisul, raiul, etc, zicetii cum vreti. Religia este un mod de a controla masele. cu toate ca este un lucru bun, deoarece altfel ar fi haos, nu imi place sa ma supun unei chestii de genul asta. Plus multe alte motive, dar am sta si filosofa despre asa ceva zile intregi...
bafta

| Onutzyk a răspuns:

Dupa fata esti ateu la mai mult ca perfect laughing)