| taximetristul a întrebat:

Cati atei sunt pe forum? Facem prezenta? Nu de alta, dar ii stiu pe atei uniti, iar aici dau crestinii cu ei de pamant. Si jigniri, multe jigniri din partea crestinilor. De ce?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Una din fabulele lui Esope suna cam asa:
Un magar statea pe o campie, cand din senin vede n leu venind din padure. Leul era plictisit si satul, dar magarul nu stia asta. De firca incearca sa intimideze leul si incepe sa tipe. Leul plictisit auzind tipetele se intoarce si pleaca. Magarul vazand asta crede ca el este cauza plecarii leului, crede ca este mai tare decat leul. Asa ca o ia la fuga dupa leu, cand il ajunge din urma leul in rupe in bucati.

Asa ca luati aminte crestini (cei care jignesc) s-ar putea sa fiti in situatia magarului.

21 răspunsuri:
| Zenit313 a răspuns:

Nu mai eram Atei daca aveau dreptate Crestinii!

Suntem putini din pacate si este si bine ca avem multe surse de amuzament! happy
Putini, buni si uniti!
Sunt putini credinciosi cu care poti purta o discutie interesanta si constructiva, ii numeri pe degetele de la o mana, si din respect pentru ei, nu vreau sa generalizez.

| C0nstantin a răspuns:

Crestinii jignesc fiindca ei sunt incapabili sa faca diferenta intre un ateu si un satanist. Pe site-u asta am vazut peste 60 - 70% din marii crestini (doar cu vorba) ca pun semnul = intre atei si satanisti. Nu mai vorbim ca in momentul in care incep sa jigneasca pe langa faptul ca ei ne demonstreaza cu cata infocare isi respecta credinta si religia, dar ne demonstreaza si taria lor de caracter in momentul in care li se inchide gura + nu mai vorbesc de educatia de acasa...

| RAY a răspuns:

Grupurile mai mici sunt mai unite decat grupurile mari cel putin eu asa observ, acum cu crestini cum ei nu pot dovedi absolut nimic din cea ce afirma absolut nimic 0, 00000000spreinfit%
desigur ca jignesc sau te amenita cu iadul lor sau spun ca ateii nu au scop, sens, morala etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii chiar nu au " spiritul generalizării " în ei.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Inferno):

Dar daca crestinul se crede leu? laughing
Asa sunt crestinii, se cred regi pe orice teritoriu, sunt atotputernici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca noua crestinilor ne-a spus Domnul ca; din pamant esti si in el te vei intoarce.deci nu ca vrem noi sa dam cu ei de pamant, dar e bine sa se obisnuiasca cu el. uite noi de pilda, mergem si facem bai de namol.prin statiuni.ne obisnuim cu pamantul.

| WhatheWow a răspuns:

Ce să facem dacă așa-i învață religia creștină, să întoarcă și celălalt obraz! laughing
Credință, credință dar dă-o încolo că n-or fi proşti.

| dragos9234 a răspuns:

Dau crestinii cu noi de pamant?
Cred ca ai gresit siteul.

| dragos9234 a răspuns (pentru Inferno):

Fara cuvinte...
happy

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

Ai dreptate. E invers, dar asta nu va face cinste.

| dragos9234 a răspuns (pentru martzian):

Eu ma refeream la un cu totul alt sens.

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei facuti din pamant sunt golem-uri, nu oameni.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, imaginea corecta este alta. Daca ai vazut Cronicile din Narnia, este imaginea aia la sfarsit - cand fetita da nas in nas cu armata inamica si scoate un cutitas la ea. E sugestiva si se aplica in viata fiecarui crestin. In spatele ei este insa Leul. Leul din semintia lui Iuda (Apocalipsa 5:5) este de partea noastra. Uneori mai gresim si credem ca noi suntem cei care fac diferenta. Asta nu il impiedica sa faca una cu pamantul armatele celui rau.

Trebuie sa stii insa, statul pe gard nu ajuta si nici plasarea in tabara invinsilor. Mistourile gratuite nici atat. Pentru ca cine rade la urma... rade mai bine.

"Totuşi în toate aceste lucruri noi suntem mai mult decât biruitori, prin Acela care ne-a iubit." (Romani 8.37)

| dragos9234 a răspuns (pentru martzian):

Te stiam cu totul altfel, nu un rastalmacitor al unor cuvinte intelese fara problema.

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

In cazul asta probabil ca ai raspuns la o cu totul alta intrebare. Eu ma refer la crestini - si la cine face ce, conform enuntului, happy

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru HueyFreeman):

Dar cei facuti din nimic ce sunt? happy

| HueyFreeman a răspuns (pentru martzian):

Inexistenti.

| martzian a răspuns (pentru HueyFreeman):

Tu ai zis-o. happy

| AvalohAlyn a răspuns:

E eronat, gresit sa crezi ca crestinii injura, jignesc etc cand sunt si destui atei care batjocoresc credinta a milioane de oameni.Inseamna ca daca nu vedeti, sunteti orbi. Oricum Hristos este Calea, Adevarul si Viata.

| SakonSIUkon a răspuns:

Eu sunt crestin dar oamenii aia care isi bat joc de atei nu mai sunt crestini deloc ar trebui sa isi tina fleanca mai mult.