| Romanian a întrebat:

Cati dintre voi crestinilor stiu la ce se reduce munca Lui Iisus Christos pe acest pamant. Vreau doar sa vad cati dintre cei care-mi raspund inteleg ce inseamna a fi crestin.

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Creștinismul la baza lui înseamnă doar să-ți iubești aproapele indiferent de greșelile lui asupra societății și a propriei tale persoane plus niște reguli de bun simț pentru acea perioadă.
De aici înainte începe problema. Pentru a putea duce la bun sfârșit ce am zis în prima parte trebuie să ai un nivel elevat al conștiinței, moralei și intelectului; trebuie să ajungi la pace cu tine însuți și să intri într-un stadiu de înțelepciune veritabilă pe care puțini o pot atinge. Aici văd o vagă legătură cu budismul.
Bineînțeles că marea majoritate a oamenilor pur și simplu NU POT să facă așa ceva, sunt limitați afectiv, moral etc. Pentru ei există profitorii, cei care au construit creștinismul de nișă care domină. Orice instituționalizare a creștinismului sau a oricărei religii e greșită pentru că subiectivizează totul și se abate de la învățătura primordială. Tot ce e creștinismul azi e un set de dogme făcute de oameni pentru a manipula alți oameni. Credința nu cere bani, clădiri, icoane; cere sine. Nu privesc creștinismul ca închinarea la un zeu pentru că nu așa trebuie privit. E o filosofie de viață.
Apropo, știu că ai cerut părerea creștinilor dar eu nu-s.

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Scopul primordial a Domnului Isus a fost sa aduca mantuirea intregei omeniri.Un crestin autentic traieste dupa Cuvantul lui Dumnezeusi in orice circumstanta,El se increde in promisiunile Lui.El nu cauta folosul sau,ci incearca sa fie de folos aproapelui sau. Dumnezeu ne invata sa traim la cele mai inalte standarde etice si morale.El ne educa,ne civilizeaza,ne face sa fim asemanatori cu Domnul Isus. Daca toti oamenii ar asculta de Dumnezeu,ar fi o lume mai buna, am avea familii sanatoase, o societate mai buna.Un crestin are inima plina de pace chiar in mijlocul advesitatilor vietii.El experimenteaza in viata lui puterea lui Dumnezeu.Eu personal am primit raspuns la multe rugaciuni.Nu regret nici o clipa alegerile pe care le-am facut.Pentru ca din punct de vedere firesc, am pierdut un post bun in cadrul Ministerului de Interne in anul 1989(de fapt eu am ales intre a-L sluji pe Dumnezeu si a ma realiza din punct de vedere profesional si financiar, as fi avut salariul de 3 ori mai mare decat unde lucram)Nu regret nici o clipa alegerea pe care am facut-o, pentru ca Dumnezeu m-a rasplatit din plin pe toate planurile.Am o familie minunata, un sot cu virtuti crestine 3 copii pe care i-am invatat care sunt adevaratele valori,i-am educat in spirit crestin sa nu inverseze ordinea prioritatilor.Ei stiu ca nu posesiunile materiale sunt prioritare, ci sa fii om cu caracter, sa fii un bun crestin.

| mihaibrasov a răspuns:

Asa, si de ce ai scris Iisus cu doi de i? Stii asta? Pui intrebari ridicole prietene...

| wales a răspuns:

El a raspuns: "Sa iubesti pe Domnul, Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau, cu toata puterea ta si cu tot cugetul tau; si pe aproapele tau ca pe tine insuti. Bine ai răspuns", i-a zis Isus, „fă aşa, şi vei avea viaţa veşnică." Luca 10:27, 28.

| ramona30 a răspuns:

Crestinismul inseamna sa lingi icoane toata ziua, sa stai pe coji de nuca ca sa te ierte (nu stim de ce), sa dai bani la popi si sa crezi povesti si aberatii. Pe scurt, inseamna sa te umilesti fara rost si castig.
Astept sa fiu premiata pentru ca am raspuns corect.

| Dunnamite a răspuns:

"cati dintre voi, crestinilor, STITI (nu "stiu") la ce se reduce munca?" (vreau doar sa vad ca sunt mai destept decat voi) sigur asta vrei!

pentru unu care se pretinde mare crestin, knifekiller este un pseudonim bine ales!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Slujirea lui Iisus Hristos pe acest pamant consta in, rascumpararea oamenilor din robia pacatului deci si a mortii si a ne putea numi fii ai luminii, fii ai lui Dumnezeu partasi impreuna cu Iisus la viata vesnica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt crestin, am si probe cand incercau sa ma inece, au facut poze, da, da de trei ori si tot e in libertate preotul respectiv.
Deci pot raspunde! sa fii crestin inseamna sa ramai in pielea goala din cauza donatiilor, dar nu pentru iubirea ce o porti lui Dumnezeu ci pentru dragostea fata de semenii tai.Ah, normal ca e o teorie stupida si cu probleme la mansarda, ups! am uitat ca normalitatea iti impune sa strangi totul pentru tine si cercul tau de acoliti.
Apropo, Isus mai e pe pamant? stiam ca s-a inaltat, daca era intr-un concorde... inteleg sad rolling eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ai limbrici?

| anonym_6899 a răspuns:

Zici tu: la ce se reduce munca lui Hristos!? apoi vrei sa vezi daca „prostii" au inteles ce este crestinismul? nepoliticoasa formulare! hm! o judecata, nu? ma refer la chestia cu formularea. ai motiv sa crezi ca nu am inteles nimic. de ce? pentru ca judec pe cineva! adica... sa nu judeci pe altul. dar daca tu o faci... de ce nu si eu? ma rog! sa trecem la subiect. crestinismul, ca atare, este o religie. ai vrut esenta, nu? adica la ce s-a „redus" sederea lui Hristos pe pamant. da! sederea Lui s-a redus la aparitia unei noi religii care ii poarta numele. reperele ei sunt date de ceea ce El a propovaduit in acei ani. dar tu nu ai intrebat asta! ca sa iti faci o parere despre „ce este si ce vrea o religie", nu ma refer doar la crestinism, ar trebui sa intelegi f bine notiunile de religie, credinta si biserica. ca definitii, ele sunt valabile pentru toate religiile. ai sa-ti dai seama atunci de rolul jucat de fiecare religie in parte, de legatura dintre ele si de faptul ca ordinea aparitiei lor nu este deloc intamplatoare. iti sugerez deci, sa mai pui si alte intrebari. cu bine, crestine!