| Birjaru a întrebat:

Cati dintre voi mergeti la biserica si de ce?

Răspuns Câştigător
| icekobra96 a răspuns:

Eu nu merg

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu frecventez biserica ca sa am partasie cu fratii si surorile,si cu Domnul Isus.Ii multumesc pentru toate lucrurile,ii dau slava lui Dumnezeu,si ma simt mai aproape de Dumnezeu, pentru ca slava Lui se coboara in mijlocul laudelor. Daca ai inima curata, chiar simti prezenta sfanta a Divinitatii.

| EmaS a răspuns:

Hombre
Parca vad ca o sa iei locul tatalui tau in corul bisericii!

Răspuns utilizator avertizat
| aliceinchains a răspuns:

Eu nu merg, în schimb îmi plac mânăstirile. Construcțiile-s faine.

| Hombre a răspuns:

Nu merg la biserica decat ocazonal, la vreo inmormantare si atat. Tata e cantaret in corul biserci si am fost o data sa il astept si nu se terminase slujba si a trebuit sa-l astept, toate babele cu ochi pe mine si ma bagase la analiza, nici-o atentie la slujba, popa vorbea singur, enoriasi vorbeau intre ei. Nimic altceva decat barfa de doi lei. Deci frectie la picior de lemn la biserica.

| Hombre a răspuns:

Veniti la mine stupizi, dati de diavolii credinciosi.

| Danutza27 a răspuns:

O importanta deosebita in modul de viata a fiecarui crestin, o are mersul la biserica. Credinta in Dumnezeu si participarea la sfintele slujbe, mai ales la Sfânta Liturghie, constituie pentru fiecare crestin, doua relatii nedespartite. Crestinul adevarat nu poate sa traiasca fara Sfânta Liturghie. Duminica de duminica, sarbatoare de sarbatoare, acesta lasa grijile lumesti si merge sa se intalneasca cu Creatorul sau, cerând de la Acesta ajutor, rugându-L totodata sa-l pazeasca de viclenia diavolului.Parintii bisericii indemna ca atunci când intram in Biserica sa lasam grijile noastre afara, la usa bisericii, intrând înauntru cu mintea, gândul si inima la Dumnezeu, pentru ca Acesta sa poata patrunde in suflet, sa-l lumineze, daruindu-i pacea duhovniceasca.
Biserica este temelie si scoala a vietii duhovnicesti. Înauntru se gaseste veselia celor amarati, alinarea celor chinuiti si odihna celor osteniti. Aceste bunatati le fagaduieste Mântuitorul celor ce-l iubesc pe El. Insa din ce in ce mai multi crestini ocolesc biserica, alegând sa-si petreaca timpul in alt mod.

Mersul regulat la biserica nu constitue pentru credincios un simplu obicei, o simpla obligatie sau o scapare din viata sufocanta de zi cu zi, ci dimpotriva, el reprezinta o nevoie esentiala, adica nevoia de a trai viata cea adevarata, de a gusta din bunatatile necesare sufletului, de a primi binecuvântare si totodata de a-i multumi lui Dumnezeu pentru toate darurile Sale.

| V3ra a răspuns:

Merg la Biserica sa ma rog la Dumnezeu,daca te rogi din tot sufletul iti rezolvi orice problema ai avea, si in plus, acolo te regasesti

| francesca89 a răspuns:

Intru la biserica sa ma racoresc cand e cald...

| PinkPanther a răspuns:

Nu merg, nu consider ca dumnezeu e inchis intre 4 pereti

| DreamAutopsy a răspuns:

Nu merg deloc.

| Astaroth a răspuns:

Tin minte ca ultima data am mers acum 2 ani cam asa, la o inmormantarea unui vecin care si-a pierdut viata intr-un accident de circulatie.
Degeaba frecventezi biserica si te dai mare credincios cand tu de fapt cand iesi din biserica injuri, furi si dai in cap altora... ipocrizie curata.

| Ejkoli a răspuns:

Mi se pare un loc extraordinar si acolo cand imi pun dorinte din tot sufletul si cred cu sfiiciune in Dumnezeu stiu ca se vor indeplini.

| ѕтαя a răspuns:

Eu, pentru ca sunt crestina si Il iubesc pe Dumnezeu.

| lolita16ask a răspuns:

Ce intrebare banala mergi pentru a te ruga sau a multumi nu meri numa de drugu vinului de pasti si a etalarii hainele...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am timp sa merg... Si chiar daca as avea mi se pare mai important sa salvez animalul ala chinuit la doua strazi de biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din urmatoarele motive:
-piromanie, imi place sa dau foc la lumanari iar biserica imi ofera spatiu si materiale pirotehnice din belsug, pe banii mei ce-i drept.
-egoism, ma rog pentru mine si gasca mea dar niciodata pentru somalezi sau alte natii
-de frica, in caz ca vine sfarsitul lumii cred ca Dz. nu va trimite o cometa drept in enoriasi
-flirt, in special de sarbatori am discutii cu tinerele ce stau si transpira cu lumanarile in mana, iar pentru mine e o satisfactie sa le vad cum duc flacara acasa pana in dormitor fara sa se stinga.
-si cand e cinematograful 3D de la mall plin si nu mai sunt bilete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar citi merg la moschee? Sau citi merg la sinagoga? Dar la templele lui Buda?

| Inchizitorul a răspuns:

De fiecare data, si ma rog ca peste toti ncredinciosii sa vina flagele mai mari ca SIDA.