| PringAloe a întrebat:

Cati dintre voi nu se spala pe corp duminica? Bunica mea sustine ca e pacat sa te speli duminica din punct de vedere religios.
Voi de ce parere suneti?
Va spalati duminica?
Scrie in biblie sau undeva ca este pacat?
Ce scrie mai exact?
Eu spre exemplu ma mai spal si duminica.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Unde scrie in biblie asa ceva

| dany1988122 a răspuns (pentru RAY):

Ei iau Biblia textual cand le convine, in rest sunt figuri de stil, plus ca mai adauga si din burta.

| Mayhem666 a răspuns:

Ma spal si pe corp si pe cap in fiecare zi, indiferent ca e duminica sau nu, indiferent de vreme, anotimp, sarbatoare, etc. Pur si simplu ma simt jegos daca trece o zi si eu nu m-am spalat si pe corp si pe cap. Nu pot sa realizez cum anumiti oameni se pot baga in pat la somn fara sa faca baie, macar pe corp.

| mentholinks a răspuns:

Eu nu ma spal de lene. Ma spal cand fac sex insa.

| halogen001 a răspuns:

Zeii sunt personaje imaginare de poveste primitrivă, puerilă, fantezistă și absurdă scrisă pentru prostirea naivilor creduli și neștiutori, deci nici nu mai contează dacă scrie sau nu in cărțile cu povești și nu e nici un păcat. E foarte bine ca omul să facă ce trebuie și atunci când trebuie, iar poveștile absurde sunt bune să le citească cei care le-au scris.

| CostinAlamariu a răspuns:

Eu nu cred ca e pacat sa te speli duminica. Cred ca asta a patruns ca un fel de superstitie in mentalul colectiv. In schimb duminica ar trebui sa incercam sa nu muncim daca se poate si sa ne ferim sa cumparam si sa vindem decat daca este urgent. In rest te poti spala linistit, poti pune rufe la in masina de spalat, etc.

| dany1988122 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Deci Barbosului ii place lenea?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Ti-am mai spus ca nu stiu despre ce barbos vorbesti. Nu stiu la ce te referi

| dany1988122 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Vrei sa iti desenez?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu ma interesează desenele tale, nu sunt profesorul tău de desen

| dany1988122 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Era o figura de stil.

| StrongHeart a răspuns:

Atata nebunie nu am mai auzit.
Ai auzit de evreii din Ierusalim care dau cu pietre in crestini si musulmani Duminica, dar Sambata ii cheama sa le stinga becul din casa, ca ei nu au voie sa faca absolut nimic pentru ca traiesc dupa Legea Veche?
Oare cata nebunie? Nu ati auzit de Iisus care a facut minuni in ziua de odihna? Ziua de odihna inseamna sa iti indrepti sufletul catre Dumnezeu si sa multumesti Creatorului pentru tot ce ti-a dat din dragoste pentru zidirea Sa.
Asta nu e credinta, asta e nebunie. Dumnezeu nu ne vrea prosti, noi alegem sa fim sau nu.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Pe corp poti sa te speli, dar nu pe cap!

| dany1988122 a răspuns:

Sa vedem daca se intampla ceva daca muncesti de sarbatorile crestine, de exemplu. Ateii nu patesc nimic, musulmanii nu patesc nimic, evreii nu patesc nimic, etc. Si care duminica? Aia din Romania, aia din insula Baker sau aia din Noua Zeelanda? Sau aia de pe Venus, Marte, etc?

Întrebări recente